همشهری/ بازمانده باند دیوار چین، وقتی پس از 18سال از زندان آزاد شد، دوباره تصمیم به سرقت گرفت و با همدستی 3نفر از دوستان قدیمی‌اش بیش از 3کیلو طلا از یک طلافروش کیفی سرقت کرد اما نخستین سرقت او آخرین سرقتش بود و خیلی زود توسط مأموران پلیس آگاهی دستگیر شد.

جلال، یکی از اعضای باند مخوف دیوار چین 18سال قبل به‌دنبال دستگیری اعضای این باند به زندان افتاد. در اوایل دهه80 اعضای این باند به‌دلیل سرقت‌هایی که از طلافروشی‌ها و صرافی‌ها انجام داده بودند معروف شده و اسم‌شان سر زبان‌ها افتاده بود. صفحه حوادث روزنامه‌ها از سرقت‌های آنها می‌نوشتند و دستگیریشان از سوی طلافروشان و صرافان به یک مطالبه جدی تبدیل شده بود. سرانجام مأموران پلیس پایتخت طی چندین عملیات توانستند اعضای این باند را دستگیر و به سرقت‌هایشان پایان دهند. جلال که از نفرات اصلی این باند بود به تحمل 18سال زندان محکوم شد و از آن زمان زندگی تازه‌ای برای خودش در زندان آغاز کرد.

با اینکه او به زندگی در زندان عادت کرده بود اما چندی قبل وقتی به دلیل پایان یافتن دوران محکومیتش از زندان آزاد شد باز هم تصمیم گرفت سرقت‌هایش را از سر بگیرد. با اینکه او اخبار را از داخل زندان دنبال می‌کرد اما وقتی پس از آزادی متوجه قیمت دلار و طلا شد وسوسه شد که باز هم مثل گذشته دست به سرقت‌های بزرگ بزند.

نقشه سرقت
بازمانده باند دیوار چین، چند نفر از دوستان قدیمی‌اش را دور هم جمع کرد تا بار دیگر نقشه‌های بزرگ بکشند. آنها ترجیح دادند برای نخستین سرقت سراغ یکی از طلافروشان کیفی بازار تهران بروند. افرادی که طلاها را به‌صورت امانی از طلافروشان بازار تحویل گرفته و جواهرات را به طلافروشان سطح شهر می‌فروشند. اعضای باند چند ساعت در بازار تهران وقت گذاشتند و یکی از طلافروشان کیفی را شناسایی کردند.

آنها بعد از زاغ‌زنی و چند ساعت زیرنظر گرفتن او مطمئن شدند که در کیف این طلافروش سرپایی چندکیلو طلاست. بازار جای خوبی برای سرقت نبود و آنها اطمینان داشتند که او به مکان‌های خلوت‌تری می‌رود. به همین دلیل به تعقیبش ادامه دادند تا اینکه او به مناطق شمالی تهران رسید.

وقتی مرد طلافروش همراه یکی از دوستانش در خیابان ظفر قصد داشتند سوار یک پژو207 شوند، لحظه‌ای بود که بازماندگان باند دیوار چین تشخیص دادند بهترین زمان برای اجرای نقشه سرقت است. به این ترتیب 4عضو باند که چهره‌هایشان را پوشانده بودند و سلاح سرد همراه داشتند جلو رفتند و شروع به تهدید مرد طلافروش و دوستش کردند. آنها از دیدن سارقان نقابدار غافلگیر شده بودند و راهی جز تسلیم شدن نداشتند. آنها در یک چشم برهم زدن کیف مرد طلافروش را سرقت کردند و در کمترین زمان ممکن از آنجا فرار کردند.

در پلیس آگاهی
دقایقی از وقوع این سرقت برق‌آسا گذشته بود که مالباخته در تماس با پلیس از مأموران درخواست کمک کرد. او آنچه را که اتفاق افتاده بود موبه‌مو برای مأموران توضیح داد و از همان زمان تحقیقات تخصصی در این‌باره به افسران پلیس آگاهی سپرده شد. مأموران در نخستین گام به تحقیقات میدانی در محل سرقت پرداختند. در آنجا چند دوربین مداربسته نصب شده بود که صحنه سرقت را ضبط کرده بود.

نکته‌ای که سارقان کهنه‌کار باند دیوار چین فکرش را هم نکرده بودند. سال‌ها قبل زمانی که آنها دست به سرقت‌های بزرگ می‌زدند دوربین‌های مداربسته کمتر در خیابان‌ها به چشم می‌خورد و حالا همین دوربین‌ها دست آنها را برای پلیس رو کرد. مأموران در بازبینی تصاویر ضبط‌شده توانستند جلال را شناسایی کنند. همدستان دیگر او نیز افرادی مسن و هم‌سن و سال او بودند که شواهد نشان می‌داد از افراد سابقه‌دار هستند. بررسی سوابق جلال نشان داد او بعد از تحمل 18سال حبس به‌خاطر سرقت‌هایش در باند دیوار چین مدتی قبل آزاد شده است.

در این شرایط بود که عملیات دستگیری او و همدستانش طرح‌ریزی شد. مأموران پایگاه سوم پلیس آگاهی با تحقیق درباره جلال پی بردند او در خانه‌ای واقع در شرق تهران پنهان شده است. در این شرایط مأموران ابتدا در عملیاتی ضربتی او را دستگیر کردند و سپس در 2عملیات دیگر موفق شدند 2نفر از همدستانش را به دام بیندازند.

سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ ضمن اعلام جزئیات این پرونده گفت: در بازرسی از مخفیگاه متهمان یک‌کیلو و 800گرم طلا و یکصد و 15هزار دلار کشف شد. در ادامه متهمان به سرقت 3کیلو و 400گرم طلا اعتراف کرده و گفتند که یک‌کیلو و 600گرم از طلاها را در بازار فروخته و با پول به‌دست آمده از فروش طلاها دلار خریده‌اند. همچنین معلوم شد که آنها در این مدت فقط مرتکب همین یک‌فقره سرقت شده بودند.

به‌گفته سردار لطفی تحقیقات برای دستگیری سایر اعضای این باند همچنان ادامه دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar