برنا/ معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طی گزارشی در تاریخ یکشنبه 29 آبان ماه گربه سانی در حوالی پادگان 01 ارتش دیده شد که بلافاصله با اطلاع به همکاران محیط زیست استان تهران ، یگان حفاظت و همکاران دامپزشک دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش، پایش منطقه آغاز شد و در بررسی ها مشخص شد که این گربه سان یک قلاده پلنگ است.

حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهارکرد: براساس بررسی ها مشخص شد که این پلنگ مدت نسبتا طولانی است که وارد این پادگان ها و سایر محوطه های بزرگ مجاور پارک ملی شده و به دلیل وجود مکان هایی که امکان اختفاء داشته مستقر شده و از مواد غذایی دورریختنی پروتئینی و شکار گربه و سگ های بلاصاحبی که در آن محل بودند تغذیه می کرده و با آن محیط به دلیل وجود مواد غذایی آسان، کنار آمده است. 

وی افزود : در ابتدا تلاش شد تا با استفاده از سلاح بیهوشی نسبت به زنده گیری این حیوان اقدام شود که به دلیل بزرگ بودن فضا، موفقیت آمیز نبود و مجبور به تله گذاری شدیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تلاش نیروهای حفاظت محیط زیست برای زنده گیری این گونه گفت: سه تله جعبه ای ضامن دار در محل با گذاشتن طعمه نصب شد اما پلنگ گرایشی به سمت تله ها نداشته است و به نظر می رسید که به دلیل در دسترس بودن غذا، سراغ تله ها نمی آید. 

وی تصریح کرد: این پلنگ در چند روز گذشته مشاهده نشده بود که برداشت این بود که به سمت طبیعت رفته است اما در روز گذشته یک بار دیگر دوربین های مداربسته حضور این حیوان را در مراکز نظامی ثبت کرده اند.

 اکبری اظهارکرد: آخرین تصمیمی که کارشناسان فنی در این خصوص گرفته اند این است که اگر تله ها جواب ندهد از کومه سیار یا ابنیه موجود در مسیر هایی که دوربین این پلنگ را ثبت کرده است برای دارت کردن حیوان با استفاده از اطلاعاتی که از دوربین ها استخراج شده، استفاده شود که بتوانیم حیوان را بیهوش و از آن منطقه منتقل کنیم. 

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تا کنون این حیوان به سمت شهر خارج نشده و خطری ساکنان مناطق اطراف را تهدید نمی کند و خوشبختانه در مراکز نظامی نیز هیچ گونه حمله یا خطری برای پرسنل نداشته است . همکاری خوبی برای ورود همکاران محیط زیست و تلاش برای زنده گیری این گونه مهیا شده اما چون محدوده وسیع و تقریبا خلوت است و فضاهایی برای اختفاء این گونه وجود دارد زنده گیری اندکی زمان بر شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar