ايسنا/ مديرعامل استقلال مي‌گويد مذاکره با آندره‌آ استراماچوني براي بازگشت به تيمش صحت ندارد.

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

احمد سعادتمند، مديرعامل استقلال با حضور در برنامه «ورزش و مردم» درباره شرايط اين روزهاي آبي‌پوشان پايتخت و استعفاي فرهاد مجيدي از سرمربي‌گري اين تيم گفت: ما يک باشگاه حرفه‌اي هستيم. باشگاه ما ۱۱ ميليارد و ۹۰۰ ميليون تومان به ۵۴ نفر بدهکار است تا مجوز حرفه‌اي را کسب کند. پس بايد در همه زمينه‌ها حرفه‌اي عمل کنيم. اگر کسي قرار است استعفا بدهد، بايد رسما اين مساله را اعلام کند. من به عنوان مديرعامل استقلال مي‌گويم سرمربي استقلال يک فصل ديگر قرارداد دارد و بايد روي نيمکت بنشيند و تيم را در فينال جام حذفي هدايت کند.
او درباره مذاکره با آندره‌آ استراماچوني گفت: ما در آستانه يک جام هستيم و بازي مهمي داريم و سرمربي تيم هم بايد تيمش را جمع کند تا به  جام برسد. ما ۶ مرداد،‌ ششمين جلسه هيات مديره بود و پرونده استراماچوني را روي ميز گذاشتيم و هيات مديره بنده را به سفر فوري ايتاليا براي تعامل و تخفيف از جرايم فيفا از شکايت استراماچوني ملزم کردند. ما با مديرکل امور بين‌الملل هم تماس حاصل کرديم تا اين سفر ممکن شود. سفر ما ۴ روز طول کشيد. مکاتبات ما با سفارت آغاز شد و براي بنده دعوت‌نامه از طرف وکيل اول آقاي استراماچوني رسيد. در آن موقع نه تاريخ داربي مشخص بود و نه معلوم بود که ما سپاهان را مي‌بريم يا خير. اين که من با يک نيتي قبل از داربي به ايتاليا رفتم، حرکت جالبي نيست.
سعادتمند افزود:‌چون اين سفر مصوبه هيات مديره بوده است، ما صحبت‌هاي زيادي با وزارت ورزش انجام داديم اما هيچ قصدي درباره آوردن آقاي استراماچوني نبوده است. من به خاطر منافع باشگاه به اروپا رفتم نه اين که استراماچوني را برگردانم. در بندي  که ايشان شکايت کرده است، کل قرارداد دوساله بايد پرداخت شود و غرامت‌هاي قابل توجهي در اين بندها قيد شده است. بعد از راي فيفا باشگاه فيفا ملزم است کل قرارداد را پرداخت کند. شما اگر جاي من باشيد، توان پرداخت ۲ تا ميليون يورو در هفت روز را داريد؟ واقعا ما سفر سختي را داشتيم و بيش از ۵ جلسه برگزار کرديم. ۱۴۰ هزار دلار در حساب و کتاب مطالبات استراماچوني گم شده است.
او درباره مطالبات استراماچوني گفت: ما بايد  يک و نيم ميليون يورو به علاوه ۴۰ درصدي پولي که به قرارداد او اضافه مي‌شود به او پرداخت کنيم. او تا اينجاي کار ۳۰۵ هزار يورو دريافت کرده است و به ازاي هر سال ۱۹۰ هزار يورو مي‌تواند دريافت کند و در ادامه ۵ درصد روزشمار به آن تعلق مي‌گيرد. اين ابتداي کار است و بند غرامت هم در اين قرارداد  و شکايت وجود دارد. من مي‌خواهم از باشگاه دفاع کنم. از روزي که به باشگاه آمدم مطالبات بازيکنان خارجي را پرداخت کردم. از روزي که آمديم، شرايط يک باشگاه حرفه‌اي را فراهم کرديم. ما الان دو زمين چمن داريم و يک زمين بدنسازي در اختيار داريم که کاملا رايگان است. ما پرواز اختصاصي تدارک ديديم. وظيفه من نيست اما آن را انجام دادم.
مديرعامل استقلال درباره انتشار خبري در رسانه‌هاي ايتاليايي مبني بر بازگشت استراماچوني گفت: من از زماني که به ايران آمدم ۲ هزار فرانک دادم تا پرونده ميگوئل فرييز شود تا پرونده مورد بررسي قرار بگيرد. من پيگيرم ۲۴۰ هزار يورو براي حق رشد نورافکن را بگيرم. از قايدي پيشنهاد دو ميليون يورويي دارم اما نمي‌گذارم او از باشگاه برود. من نمي‌دانم چه عزمي پشت اين قصه است که موضوع آقاي استراماچوني را جلو ببريم. سازمان بازرسي بايد نظارت کند  و ببيند چه اتفاقات در مذاکرات ما با آقاي استراماچوني رخ داده است. ما در جلساتي که داشتيم بدون واسطه صحبت کرديم. آن‌ها  گفتند که خيلي از ما سوء‌استفاده شده و درخواست کردند هيچ عکس و فيلمي گرفته نشود. من خواستم نامحسوس به ايتاليا بروم اما اين‌طور نشد. حق قانوني ماست که براي فصل بعد خود تصميم بگيريم. اين در شان باشگاه نيست استقلال در ليگ برتر با تيم قهرمان ۱۴ امتياز فاصله داشته باشد.
سعادتمند خاطرنشان کرد: من بارها بعد از شکست‌ها اعلام کردم  که از کادر فني حمايت مي‌کنم. باشگاه الان کميته فني ندارد و زماني براي ما باقي نمانده است. ما بايد در چارچوب قوانين عمل کنيم. مذاکراتي ما با آقاي استراماچوني انجام داديم، به خاطر توافق مالي با آقاي استراماچوني بوده است. من ظرف ۷ روز بايد دو ميليون پرداخت کنم اما اين شرايط وجود ندارد و به خاطر همين بود اين مذاکرات انجام شده است. در مذاکره با استراماچوني قرار شد ما مبلغي را بدهيم که او پرونده‌اش را از فيفا خارج کند. با شفر هم خواستيم همين کار را انجام داديم اما مذاکرات خود را تلفني پيش برديم. ۷۰۰ هزار يورو پولي بود که خواستيم به استراماچوني بدهيم تا پرونده خود را از فيفا خارج کند.
او در ادامه اضافه کرد: ما ۲۰۰ هزار دلار به بويان داديم تا مطالباتش پرداخت شود. ديروز (پنج‌شنبه) ۷۶ هزار دلار و فردا (شنبه) هم  حدود ۶۰ هزار دلار بايد به او بدهيم. براي شفر ۶۰۰ هزار دلار بدهيم و تامين اين پول واقعا سخت است که من بايد از وزارت ورزش در اين رابطه بايد تشکر کنم. ما در باشگاه استقلال چند مربي و چند بازيکن داريم که وکيل‌شان يک نفر است. ما اگر شفر را از پرونده خود خارج نکنيم، فيفا درباره مطالبات ما چه فکري مي‌کند؟ بودروف به چه درد استقلال خورد؟ ما بايد به او ۱۲۵ هزار دلار بدهيم. ايسما يک نيم فصل به استقلال آمد و بايد ۱۵۰ هزار دلار به باشگاه پاختاکور بدهيم. چبارف هم بايد حدود ۹۰ هزار به او بدهيم. پادواني هم من با او صحبت کردم و قرار شد از مطالبات ما از فيفا ۱۰۰ هزار دلار  به اين بازيکن پرداخت شود و ۹ ميليون يورو غرامت او از دادگاه CAS است. من چند تا  پرونده را بايد جمع کنم؟ من شب عيد بازيکنانم دريافتي نداشتند. ما با يک تاخير چند روزه پول بازيکنان را پرداخت کرديم و قبل از تمرين در اهواز کنارشان بودم  و کرونا گرفتم و ۱۲ روز در خانه ماندم. ما تمام مشکلات را داريم حل مي‌کنيم اما اين چه اتفاقاتي است که دارد مي‌افتد؟
او درباره استعفاي فرهاد مجيدي تاکيد کرد: من دوست داشتم تاريخ سفر ما در يک زمان ديگري انجام مي‌شد. من با فرهاد مجيدي صحبت نکردم. ما قبل داربي با او صحبت کرديم و خيلي شرايط مناسب بود. من براي او توضيح دادم که اگر کسي صحبتي انجام داده است،‌ کذب بوده. او گفته است که چرا سعادتمند بعد بازي به رختکن نرفته است؛ من با سعيد رمضاني صحبت کردم که اگر شرايط رختکن مناسب است به آن‌ها پاداش دهيم. آقاي رمضاني گفتند شما اگر سر تمرين بياييد بهتر است. ما بر اساس ساختاري که داريم به بازيکنان پاداش مي‌دهيم و آقاي عبديان براي داربي از جيب خود پاداش دادند.
سعادتمند افزود: من بعد از بازي هم به فرهاد مجيدي پيام تبريک فرستادم. تار و پود ما باشگاه استقلال است و اين که ما از پيروزي باشگاه استقلال خوشحال نشويم، کاملا کذب است. مجيدي گفته است يک ماه است فهرست داده است. دو و ماه نيم است زبان من مو درآورده است که فهرست بازيکنان را به من بدهيد. ما با چند بازيکن مطرح ايران مذاکره کرده‌ايم. فرهاد مجيدي به چه کسي ليست داده است؟ من برادرم فوت کرد مجيدي من تسليت نگفت هر بار سر تمرين رفتم او از دفتر تمرين بيرون نمي‌آمد. وقتي مديرعامل استقلال شدم، او به باشگاه نيامد.
او در ادامه خاطرنشان کرد: ما به دنبال تمديد با دانشگر و کريمي هستيم. فرهاد مجيدي مال خانواده استقلال است و قرارداد دارد و هيچ استعفاي رسمي انجام نشده است و چيزهايي که او در بيانيه‌اش نوشته است، حقيقت ندارد. ما در آستانه فينال حذفي هستيم و همه ما يک تيم هستيم و اين  چيزها يک سوءتفاهم است. ما از ايتاليا مصاحبه کرديم و کاملا شفاف‌سازي کرديم. من دوست داشتم هميشه سالم زندگي کنم و درخواست مي‌کنم نهادهاي نظارتي در پرونده‌هاي ما حضور پيدا کنند.
سعادتمند گفت: چرا ما بايد با نفراتي قرارداد ببنديم که وضعيت جسماني آن‌ها نامشخص است؟ من در هفته آينده گزارش کامل سفر ايتاليا را خواهم داد. من چند بار از فرهاد مجيدي حمايت کردم. بعد از باخت فولاد و بعد چند تساوي که داشتيم،‌ هميشه از سرمربي حمايت کردم و به هيچ کسي  اجازه نمي‌دهم در کار من دخالت کند.
وي در پاسخ به اين سوال که وزير ورزش نظر مثبتي روي بازگشت استراماچوني دارد؟ خاطرنشان کرد:‌ من دوست دارم درباره جام حذفي صحبت کنم. هوادار حق دارد که يک جام در اين فصل داشته باشد. من مديرعامل اين باشگاه هستم و سرمربي تيم با ما قرارداد دارد. فهرست آسيايي آماده شده است و اگر قرار بر تغيير سرمربي باشد که من فهرستي به آسيا نمي‌دادم.
مديرعامل استقلال گفت:‌ براي فصل جديد مجيدي با ما قرارداد دارد اما ما بايد براي فصل آينده صحبت کنيم. تيم ما بايد قهرمان ليگ شود. نبايد تيم ما ۱۴ امتياز با تيم قهرمان فاصله داشته باشد. من اعتقاد دارم با توجه به بازيکناني که داريم و کيفيتي که در مهره‌هاي خود داريم، بايد قهرمان آسيا شويم. اگر اين انتظارات برآورده نشود، بايد با سرمربي صحبت کنيم و ببينيم مشکل از کجاست. من حدود ۲۳ ميليارد تومان  بايد به بويان و شفر بدهم. ما بايد هم مطالبات فصل گذشته و اين فصل بازيکنان را بدهيم. من مي‌خواهم کلنگ هتل کمپ حجازي را بزنم و مي‌خواهيم به درآمد پايدار برسيم.
او درباره جزييات قراداد استراماچوني گفت: در يک بند ۲۰ درصد به کل قرارداد به خاطر غرامت افزايش پيدا مي‌کند. ۱۰ هزار دلار به خاطر پرداخت نشدن ماهانه صورت مي‌پذيرد. در بهترين حالت ممکن، باشگاه استقلال بايد دو ميليون يورو پرداخت کند و ۳۲۵ هزار يورو به خاطر لکه‌دار شدن جايگاه سرمربي به استراماچوني پرداخت کند.
سعادتمند تاکيد کرد: الان سرمربي تيم ما آقاي فرهاد مجيدي است و بايد به نيمکت برگردد و تا پايان باشگاه‌هاي آسيا بايد هدايت تيم را بپذيرد و اگر نتايج خوب باشد، ‌کدام عقل سليمي مربي خوبش را کنار مي‌گذارد؟ البته حق قانوني باشگاه است که براي فصل جديد با توجه به نتايج گرفته شده، تصميم‌گيري کند. ما مي‌توانيم استراماچوني برگردانيم چون او با ما قرارداد داشته است و اگر او به استقلال برگردد يک ميليون يورو از خسارات ما کم مي‌شود.   
او در پاسخ به اين سوال که با مربي داخلي براي هدايت استقلال صحبتي شده است؟ خاطرنشان کرد: من با هيچکس هيچ صحبتي نکردم و بلد نيستم دروغ بگويم و با هيچ مربي داخلي صحبتي نداشتم. آقاي مجيدي نيز استعفاي رسمي نداده است. از همه خواهش دارم از کادر فني تا بازيکنان و عوامل باشگاه که يک تيم واحد باشيم تا در جام حذفي و ليگ قهرمانان آسيا موفق باشيم. ما فينال را ۱۰۰ درصد مي‌بريم و آقاي زنوزي هم مي‌گويد که ۱۰۰ درصد مي‌بازد!


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد