ورزش 3/ پرافتخارترين سرمربي ليگ برتر حالا شرايط ويژه اي را تجربه مي کند؛ او براي اولين بار در دوران مربيگري خود فصل را به پايان نرساند و درفاصله کوتاه تا شروع ليگ بيستم با آينده اي نامشخص دست و پنجه نرم مي کند.
امير قلعه نويي با کسب 5 جام قهرماني در تاريخ ليگ برتر(3 جام با استقلال و 2 جام با سپاهان) همچنان يکي از بهترين و کارکشته ترين مربيان فوتبال ايران به شمار مي رود. او با کوله باري از تجربه ناشي از حضور در تيم هاي بزرگي مثل استقلال، سپاهان، تراکتور، ذوب آهن و ... و البته کسب موفقيت هاي بسيار در سال هاي اخير همواره با تيم هايش در بين مدعيان حضور داشته و همين مساله اين مربي را از سايرين متمايز کرده است.
قلعه نويي تا قبل از آنکه دو هفته مانده به پايان ليگ نوزدهم بعد از شکست مقابل استقلال در يک چهارم نهايي جام حذفي استعفا بدهد و طلايي پوشان اصفهاني را ترک کند، تا به حال هيچ وقت تجربه به پايان نرساندن فصل با تيم تحت هدايتش را نداشت اما امسال شرايطي ويژه را تجربه کرد و نتوانست به پايان راه برسد.
سرمربي سابق سپاهان که آخرين قهرماني اش در فوتبال ايران به سال 92 و کسب جام قهرماني ليگ برتر با استقلال برمي گردد، طي سال هاي گذشته همواره تيم هايش دربين بالانشينان قرار داشتند اما امسال با سپاهان با وجود اينکه ستاره هاي پرتعدادي را در اختيار داشت، روي بد فوتبال را ديد و در نهايت با اعتراض هايي که هواداران اين تيم به عملکردش داشتند مجبور به استعفا از سمت خود شد.
حالا در چنين شرايطي مهم ترين مساله اي که درباره پرافتخارترين مربي تاريخ ليگ برتر وجود دارد، مقصد آينده او است. بي ترديد فردي مثل قلعه نويي با اندوخته اي پربار بايد در ليگ بيستم نيز حضور داشته باشد که اگر اينطور نباشد، مي تواند از جذابيت نيمکت هاي ليگ برتري نيز کم کند. منتهي درباره مقصد بعدي اين مربي ابهام هايي وجود دارد.
طرفداران فوتبال همواره عادت دارند که قلعه نويي را روي نيمکت تيم هاي بزرگ ليگ برتر ببينند که براي قهرماني و يا حداقل سهميه آسيايي مي جنگد. در چنين شرايطي شايد تصور اينکه اين مربي در تيم هاي بزرگ و پرهوادار فوتبال نباشد، هم کمي عجيب به نظر برسد. اما با توجه به مسائلي که پيش آمده به نظر مي رسد اينبار بايد شاهد حضور او روي نيمکت تيم هاي کم نام و نشان تري باشيم.
شايد حالا بتوان پيش بيني کرد که اين مربي بزرگ مجبور است در ليگ بيستم به تيمي برود که از نظر مالي شرايط خوبي دارد و البته در سال هاي اخير مدعي قهرماني نبوده است. قلعه نويي در گذشته يکبار زماني که در تيم ملي نتوانست موفقيت ويژه اي را کسب کند و مورد انتقاد اهالي فوتبال قرار داشت، به تيم متوسطي مثل مس کرمان رفت و توانست با اين تيم روزهاي خوبي را سپري کند. او در آن مقطع نشان داد که همچنان مي تواند در سطح اول فوتبال بدرخشد و نتايجي که با مس کرمان کسب کرد، گواهي بر اين ادعا بود.
حالا نيز او در شرايط مشابهي قرار گرفته است؛ قلعه نويي خوب مي داند براي اينکه بار ديگر بتواند توانايي هاي فني اش را نشان بدهد، بهتر است از يک تيم متوسط دوباره شروع کند. تيمي که با قبول هدايت آن به جمع بالانشينان ملحقش کند و روزهاي خوبي را براي آن رقم بزند. شايد حالا که او مي خواهدشايعات درباره نخ نما شدن تاکتيک هاي فوتبالي اش را از بين ببرد، بهترين فرصت برايش جايي مهيا خواهد شد که تيمي مدعي را در اختيار نگيرد و با کار کردن در تيم هاي متوسط و بالاکشيدن آنها دوباره به جايگاه قبلي اش برگردد. جايي که سال ها است خيلي از مربيان آرزويش دارند و امير از آنها خاطره ساخته است.
درباره مقصد آينده قلعه نويي شايعات زيادي طي روزهاي گذشته مطرح شده اما او هيچ واکنشي به اين مسائل نداشته و حالا هواداران فوتبال منتظرند تا ببينند سرمربي پيشين سپاهان در ليگ بيستم روي نيمکت کدام تيم مي نشيند.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد