فارس/ مسئولان فدراسيون واليبال حساسيت خاصي روي نام ولاسکو دارند و براي انتخاب سرمربي آينده تيم ملي هم قرار است از وي مشاوره بگيرند.
نخستين نشست کميته فني و اتاق فکر فدراسيون براي انتخاب سرمربي تيم ملي روز شنبه به رياست محمدرضا داورزني برگزار شد. با توجه به مباحث مطرح شده، مصوب شد که فدراسيون از مربي تراز اول جهان براي هدايت تيم ايران در ليگ ملت‌ها 2021 و بازي‌هاي المپيک توکيو استفاده کند.
به هر حال، طي چند روز آينده تکليف همه چيز مشخص خواهد شد و از سرمربي تيم ملي در المپيک توکيو رونمايي مي‌شود. اين پروسه که به قدر کافي هم طولاني شده، بايد هرچه سريع‌تر به سرانجام برسد. ميلاد تقوي، دبير فدراسيون اخيراً در صحبت‌هاي خود اعلام کرد که «سرمربي تيم ملي قطعاً فروردين ماه به ايران خواهد آمد». تنها در شرايطي مي‌توان به راحتي از کنار اين اظهارنظر عبور کرد که هرچه زودتر مراسم معارفه برگزار شود و حداقل دستياران مربي مدنظر بيايند تا شرايط ليگ را زير نظر بگيرند.
در اين بين، مشخص نيست که چرا مسئولان فدراسيون حساسيت خاصي روي نام خوليو ولاسکو دارند. همه به ياد دارند در پايان جلسه با مربيان و کارشناسان براي انتخاب سرمربي که نظر 99 درصد حضار استفاده از مربي ايراني، وقتي از داورزني درمورد بازگشت ولاسکو پرسيده شد، بلافاصله احتمال حضور مجدد وي را تاييد کرد.
البته بعدها مشخص شد هيچ برنامه مشخصي براي استفاده از ولاسکو وجود نداشت. بعد از مدتي هم مشخص شد اصلاً علاقه اي به حضور در ايران ندارد. 
اين بار هم اين داستان تکرار شد. رئيس فدراسيون اصرار دارد براي انتخاب سرمربي تيم ملي نظر ولاسکو را جويا شود. ناصر ميرفخرايي، سخنگوي فدراسيون با تاييد اين اتفاقات اظهار داشت: اعضاي کميته فني از داورزني خواستند زماني که 4 گزينه نهايي براي انتخاب سرمربي آينده تيم ملي مشخص شد، با ولاسکو هم مشورت‌هايي صورت بگيرد.
ولاسکو اين روزها نقش دايه مهربان‌تر از مادر را براي واليبال ايران بازي مي‌کند. اگر اينقدر دلسوز واليبال ايران است، چرا کشورمان را ترک کرد؟ آن زمان بهانه نامه رئيس جمهور آرژانتين مطرح شد که بعدها مشخص شد يک نامه ساده از طرف فدراسيون آرژانتين بود. اما چه تضميني وجود دارد که ولاسکو مشاوره درستي بدهد تا بهترين گزينه انتخاب شود؟ اگر قرار بود مشاوره درستي بدهد، همسر دوستش را به عنوان مربي بانوان به فدراسيون ايران پيشنهاد نمي‌داد.
موضوع مهم ديگر اين است که ميرفخرايي اعلام کرده که «داورزني به دنبال مشورت با بازيکنان باتجربه تيم ملي هم است». واقعاً براي انتخاب سرمربي تيم ملي نياز است که بازيکنان نظر بدهند؟ آيا اين کار مصداق بازيکن‌سالاري نيست؟ بازيکنان مخصوصاً در رده ملي نقش سرباز را دارند و بايد به تصميمات مقام‌هاي بالادستي احترام بگذارند اما ظاهراً اين رويه که در واليبال ايجاد شده و در سال هاي گذشته نيز انتقادات فراواني را به همراه داشت، ادامه خواهد داشت.
آرزوي قلبي اهالي واليبال اين است که بهترين و شايسته‌ترين گزينه روي نيمکت تيم ملي بنشيند و تيم ملي در المپيک توکيو روي سکو برود اما در اين زمينه، بايستي به نکات و جزئيات توجه داشت.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد