خبرآنلاين/ دلالان در فوتبال ما قدرت زيادي دارند و با نفوذي که در بين بازيکنان و مديران باشگاه‎‌ها دارند، هر کاري بخواهند انجام مي دهند.

با پايان ليگ نوزدهم و محروميت هاي پي در پي براي تيم هاي ايراني از سوي فيفا، فدراسيون فوتبال در يک اقدامي احساسي و عجيب، حضور مربيان و بازيکنان خارجي را در ليگ برتر و تيم هاي ايراني ممنوع کرد. تصويب همين قانون باعث شد تا رقم بازيکنان ايراني سر به فلک بکشد و صداي مديران ليگ برتر دربيايد. بازيکنان ايراني به همراه دلالان قيمت خود را آنقدر بالا بردند که رقم آنها به چندين ميليارد رسيده است. 
در همه جاي دنيا مدير برنامه‌ها يا همان ايجنت‌ها به صورت رسمي فعاليت مي‌کنند و با ارتباطاتي که دارند کمک مي‌کنند هم باشگاه‌ها بازيکنان مد نظر خود را به خدمت بگيرند و هم بازيکنان با باشگاه‌ها قرارداد همکاري ببندند. بيان اين نکته از اين جهت بود که بدانيم پديده‌اي به نام واسطه‌گري در فوتبال حرفه‌اي امري لاينفک محسوب مي‌شود اما مسئله زماني به بحران تبديل مي‌شود که برخي مربيان و مديران باشگاه‌ها هم وارد گود واسطه‌گري شده‌ و با ارتباطات ناسالم اما تعيين کننده تصميمات آلوده را اجرايي مي‌کنند.
نکته مهم و بسيار با اهميت ماجرا آنجاست که وقتي به سراغ برخي مربيان با سابقه ليگ برتر مي‌رويم تا از تجارب خود در اين ميان سخن بگويند، بعضاً به خاطر ترسي که از مافياي دلالان دارند، حاضر به گفت‌وگو و بيان شواهد خود نيستند. اين موضوع نشان مي‌دهد شبکه دلالي در فوتبال ايران چه قدرتي دارد و چگونه بر اين صنعت پر درامد، سلطنت مي‌کند.
بلايي که دلال‌ها بر سر باشگاه‌ها آوردند
فوتبال ايران تا بوده، در اختيار دلال‌ها بوده است. واسطه‌هايي که هر کدام شيوه‌هاي مختلفي براي فعاليت خود انتخاب مي‌کنند. برخي از آنها صرفاً کار قانوني انتقال بازيکنان را انجام مي‌دهند و برخي ديگر در کنار اين کار، فعاليت‌هاي جانبي ديگري هم دارند.
به خوبي مي‌دانيد که دلال‌ها و واسطه‌هاي فوتبال در هر پنجره نقل و انتقالاتي چه بلايي به سر باشگاه‌ها و بازيکنان مي‌آورند و حتي بدون پرداخت ماليات، چه درآمد هنگفتي به جيب مي‌زنند. طبق قوانين وضع شده ميان کارگزاران فوتبال، آنها از هر قرارداد 10 درصد دريافت مي‌کنند که برخي از آنها حتي بيشتر از اين مبلغ مي‌گيرند و به همان 10 درصد هم راضي نيستند.
حالا حساب کنيد اين واسطه‌ها در هر پنجره نقل و انتقالاتي چند بازيکن را جابه‌جا مي‌کنند و با 10 درصد حق قرارداد هر کدام از آنها به چه درآمدي مي‌رسند که درآمد آنها در چرخه فوتبال نيز وارد نمي‌شود. اين در حالي است که بسياري از آنها وقتي مشکلي در قرارداد بين مربي يا بازيکن و باشگاه‌ها رخ مي‌دهد، حضور نداشته و هيچ تعهدي در قبال قراردادي که بسته‌اند، ندارند.
قدرت در دست مافيا 
مافياي فوتبال بسيار قدرتمند است. اگر کسي از دست‌هاي پشت پرده آنها سخن بگويد، با استفاده از افرادي که در اختيار دارند، نابودش مي‌کنند. تاکنون بسياري از مربيان و بازيکنان بارها خواسته اند تا دست آنها را رو کنند اما تماس هاي شبانه و تهديدها باعث شده تا همين افراد سکوت را در پيش بگيرند. در اين ميان هم اگر کسي هم جرات صحبت داشته باشد، بايد فوتبال را کنار بگذارد. 


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد