نماد آخرین خبر

پراکندگی جغرافیایی تیم‌های لیگ برتری

منبع
ايسنا
بروزرسانی
پراکندگی جغرافیایی تیم‌های لیگ برتری

ايسنا/ تهران با ۴ و خوزستان با ۳ نماينده تقريباً نيمي از تيم هاي ليگ برتري امسال را تشکيل داده اند.
در هفته پاياني ليگ نوزدهم هر دو نماينده بوشهر به ليگ دسته اول سقوط کردند تا اين استان در ليگ بيستم بدون نماينده باقي بماند. تيم هايي مثل سايپا، پيکان و ذوب آهن در هفته آخر از سقوط فرار کردند تا فصل بعد نيز در جمع ليگ برتري ها حضور داشته باشند و سهميه استان خود را حفظ کنند.
ليگ بيستم با پراکندگي جغرافياي بيشتري آغاز مي شود. جايي که دو تيم استان بوشهر سقوط کردند و به جاي آن ها يک تيم از استان کرمان و يک تيم از استان مرکزي در فصل بعد رقابت هاي ليگ برتر حضور پيدا خواهد کرد. ۱۶ تيم ليگ بيستم در ۸ استان تقسيم شده اند و با حضور تيم هاي تازه تري در اين ليگ جذابيت هاي تماشاي بازي ها افزايش خواهد يافت. در ادامه به معرفي سهميه هاي ليگ برتري استان ها مي پردازيم.
تهران
تهران با ۴ نماينده بيشترين سهم در بين استان هاي حاضر در ليگ برتر را دارد؛ جايي که استقلال و پرسپوليس به عنوان قهرمان و نائب قهرمان ليگ نوزدهم معرفي شدند و در مقابل دو تيم ديگر اين استان يعني پيکان و سايپا به سختي در هفته پاياني سهميه خود را در ليگ برتر حفظ کردند. عبدالله ويسي با پيکان کار غيرممکن را ممکن کرد و سايپا با ابراهيم صادقي موفق شد از سقوط فرار کند تا ليگ فصل بعد همچنان با حضور ۴ تيم تهراني برگزار شود.
خوزستان

بهترين فصل خوزستاني ها در تاريخ ليگ برتر را در فصل گذشته شاهد بوديم. فولاد خوزستان با ايستادن در رده سوم سهميه ليگ قهرمانان را کسب کردند و دو تيم صنعت نفت آبادان و نفت مسجدسليمان نيز در رده هاي هفتم و هشتم ايستادند و عملکرد خوبي به نمايش گذشتند. ضمن اين که نفت مسجدسليمان با هدايت مهدي تارتار تا جمع چهار تيم برتر جام حذفي هم پيش رفت. به هر حال خوزستاني ها با ۳ نماينده در ليگ بيستم حاضر خواهند شد. البته اين در حالي است که دو باشگاه نفتي اين استان در بحران مديريتي به سر مي برند و با اين شرايط معلوم نيست هر سه سهميه ليگ برتري خوزستاني ها حفظ خواهد شد يا خير.
اصفهان
دو تيم سپاهان و ذوب آهن که همواره جزو تيم هاي مدعي ليگ برتر ناميده مي شدند در ليگ نوزدهم نتوانستند به آن چيزي که مي خواستند دست پيدا کنند. سپاهاني ها با امير قلعه‌نويي يکي از مدعيان قهرمان ليگ برتر بودند اما در هفته هاي پاياني از قافله عقب ماندند و در نهايت با ايستادن در رده پنجم سهميه آسيايي را از دست دادند. ديگر تيم اصفهاني يعني ذوب آهن برخلاف پيش بيني ها عملکرد مطلوبي در ليگ بستم به نمايش نگذاشت اما آن ها در هفته هاي پاياني موفق شدند با کسب نتايجي قابل قبول در ليگ برتر باقي بمانند. اصفهاني ها در ليگ بيستم همچنان با دو سهميه کار خود را ادامه خواهند داد.
آذربايجان شرقي
دو تيم تراکتور و ماشين سازي فصل پر فراز و نشيبي را پشت سر گذاشتند. تراکتوري ها توانستند علاوه بر کسب سهميه ليگ قهرمانان در جام حذفي هم به قهرماني برسند و تبريزي ها را از جام بي نصيب نگذارند. در مقابل، ماشين سازي عملکرد مطلوبي نداشت اما به هر حال در هفته هاي پاياني توانست با هومن افاضلي نتايجي کسب کند که سهميه ديگر تبريزي ها را در ليگ برتر حفظ کند. آذربايجان شرقي نيز مانند اصفهان دو سهميه ليگ برتري خود را حفظ کرد.
کرمان
کرماني ها در حالي که در ليگ هجدهم بدون سهميه بودند اما طي دو فصل پياپي دو نماينده به ليگ برتر فرستادند. ليگ نوزدهم حضور گل گهر سيرجان را به خود ديد و در ليگ بيستم نيز شاهد حضور مس رفسنجان خواهيم بود. سيرجاني ها به عنوان اولين فصل حضور خود در ليگ برتر در رده دهم قرار گرفتند تا عملکرد چندان بدي را از خود به جاي نگذارند. در مقابل رفسنجاني ها فصل گذشته را در ليگ دسته يک درخشان عمل کردند و يک هفته مانده با پايان ليگ دسته يک به ليگ برتر صعود کردند. کرمان در ليگ بيستم با دو نماينده حضور خواهد داشت و بايد ديد چه عملکردي را از خود به ثبت مي رسانند.
۳ تيم ديگر ليگ برتري از ۳ استان
خراسان رضوي، مازندران و مرکزي سه استاني هستند که هر کدام با يک نماينده در ليگ برتر فصل پيش رو حضور خواهند داشت. شهرخودرو تنها نماينده مشهد است که ليگ نوزدهم را با ايستادن در رده ششم به پايان رساند و از کسب سهميه ليگ قهرمانان جا ماند. البته آن ها عملکرد بدي را از خود به جاي نگذاشتند. در ليگ بيستم شهرخودرو با سرمربيگري مهدي رحمتي حضور پيدا خواهد کرد.
نساجي نماينده مازندران در ليگ فصل پيش رو خواهد بود. آن ها فصل گذشته با هدايت محمود فکري در نيم فصل دوم عملکرد قابل قبولي را از خود به نمايش گذاشتند و هر تيمي را مقابلشان براي کسب امتياز به زحمت انداختند. آن ها فصل گذشته را با ايستادن در رده نهم به پايان رساندند.
آلومينيوم اراک در آخرين دقايق فصل گذشته ليگ دسته يک به ليگ برتر صعود کرد تا صعود تاريخي براي اين استان رقم بزند. اراکي ها بعد از ۱۸ سال به ليگ برتر صعود کردند. رسول خطيبي با آلومينيوم به ليگ برتر صعود کرد و در ليگ بيستم نيز هدايت اين تيم را به عهده خواهد داشت.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره