نماد آخرین خبر

فکری چگونه می‌تواند در استقلال موفق شود؟

منبع
ميزان
بروزرسانی

ميزان/ محمد فکري که سرمربيگري استقلال را در فصل آينده بر عهده دارد کار سختي براي موفقيت در اين تيم خواهد داشت.
بالاخره شب گذشته (چهارشنبه) تکليف سرمربيگري تيم فوتبال استقلال مشخص شد و محمود فکري که سابقه سال‌ها بازي براي استقلال را دارد در فصل آينده هدايت اين تيم را بر عهده خواهد داشت. اين اتفاق در شرايطي رخ داد که به جز وي نام گزينه‌هاي ديگري همچون جواد نکونام، فرهاد مجيدي و حتي مهدي پاشازاده هم براي سرمربيگري استقلال مطرح شده بود؛ اما در نهايت کاپيتان سال‌هاي دور اين تيم توانست در رقابت با اين گزينه‌ها پيروز شود و به آرزوي ديرينه خود که سرمربيگري استقلال بود دست پيدا کند؛ اما فکري به خوبي مي‌داند که چه کار خستي در اين تيم دارد. کاسه صبر هواداران استقلال لبريز شده و او نمي‌تواند مانند برخي مربيان سابق اين تيم، قول قهرماني در ليگ را به سال سوم حضورش در اين تيم موکول کند.
البته همه فاکتور‌هاي موفقيت استقلال در استقلال بستگي به سرمربي تازه‌وارد اين تيم ندارد و ثبات مديريت يکي از مهمترين عواملي است که مي‌تواند به استقلال در اين مسير کمک کند؛ اما فکري با در نظر گرفتن همه اتفاقاتي که براي سرمربيان پيشين استقلال رخ داده محکوم به اشتباه نکردن است.
منصوريان و مجيدي راهي را رفتند که انتهاي آن سرابي بيش نبود و ميزان محبوبيت اين دو در زمان آمدن و رفتن از استقلال به ميزان قابل توجهي تغيير کرد و اين يعني اينکه فکري نبايد تصور کند تحت هر شرايطي هواداران حامي او خواهند ماند. سرمربي استقلال بايد مثل چند سال اخير که هيچگاه از تيم محبوبش سهم‌خواهي نکرد و براي اين تيم حاشيه‌اي به وجود نياورد تلاش کند که همچنان در اين مسير گام بردارد و خودش مسبب ايجاد حاشيه نباشد.
دستياران فکري در استقلال همگي سابقه بازي در اين تيم را دارند؛ اما بايد پذيرفت که وزن فني آنها چندان بالا نيست و مي‌شد از مربياني استفاده کرد که هم سابقه بازي در استقلال را دارند و هم اينکه از تجربه و بار فني قابل قبول برخوردار هستند. قطعا شرايط تيمي همچون استقلال با ساير تيم‌هايي که فکري در آنها مربيگري کرده متفاوت است و بايد در کنار خود مربياني را داشته باشد که در لحظات مهم و حساس بتوانند به او مشاوره‌هاي صحبح بدهند.
استقلال در برخي پست‌ها نياز به بازيکن سطح بالا و باکيفيت دارد و براي حضور موفق در ۳ جام بايد بازيکناني به استقلال اضافه شوند که حداقل در حد و اندازه بازيکنان فعلي اين تيم باشند. در فصل گذشته و در زمان‌هايي که بازيکناني مثل وريا غفوري، ميليچ و علي کريمي در ترکيب استقلال غايب بودند جاي خالي آنها احساس شد و به همين خاطر در شرايطي که براي فصل جديد جدايي روزبه چشمي و علي کريمي قططعي شده فکري بايد هر چه زودتر نسبت به جذب بازيکناني که در حد و اندازه‌هاي ستاره‌هاي اين تيم باشند اقدام کند.

در طول چند فصل اخير، تنها استراماچوني بود که مديريت بحران را به درستي در استقلال پياده کرد. ساير مربياني که هدايت استقلال را بر عهده گرفتند فاقد اين شاخصه مهم بودند و در نهايت هم به آنها لقب مربيان شکست‌خورده و بازنده داده شد. قطعا استقلال در طول فصل دچار فراز و نشيب‌هاي بسياري خواهد شد و به همين خاطر فکري بايد از الان خودش را آماده اين فراز و نشيب‌ها کند.
کمتر از يک ماه تا آغاز ليگ برتر فوتبال ايران مانده است و بايد به محمود فکري اين فرصت داده شود که استقلال را از نو بسازد؛ فشار‌هاي غيرمنطقي هواداران مي‌تواند اين پروسه را دچار مشکل کند؛ اما موفقيت چند ساله پرسپوليس از زماني آغاز شد که هواداران اين تيم به برانکو فرصت دادند تا تيمي بسازد که ساختار داشته باشد و تغييرات مداوم بازيکنان و حتي مربيان هم نتواند اين ساختار را دچار مشکل کند.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره