فرهيختگان/ پرسپوليسي‌ها در هفته نخست ليگ بيستم و در يک بازي خارج از خانه نتوانستند از پس سايپا بربيايند و درنهايت با يک تساوي بدون گل بازي را به‌پايان رساندند تا دشت اول آنها يک امتياز باشد. براي هواداران پرسپوليس اما مهم‌تر از 2 امتياز از دست‌رفته سبک بازي سرخ‌ها بود که با ارائه يک بازي کم جان و سر در گم اسباب نگراني‌شان فراهم شد.

پرسپوليسي‌ها در دقيقه 79 بازي با از دست دادن يک بازيکن به‌دليل دريافت کارت قرمز کم جان‌تر از قبل اين ديدار را به انتها رساندند و با توجه به اينکه بازيکن اخراج شده از زمين کمال کاميابي‌نيا بود که پيش از اين هم در شرايط حساس تيمش را 10 نفره کرده بود، بيشتر مورد انتقاد کارشناسان و هواداران سرخ قرار گرفت.
کارت زرد دوم؛ درست يا اشتباه؟
کاميابي‌نيا در نيمه دوم ديدار با سايپا 2 بار با کارت زرد داور مواجه شد که اولي آن در دقيقه 49 از جيب داور بيرون آمد و کارت زرد دوم را نيز در دقيقه 79 دريافت کرد تا مجبور شود زمين بازي را ترک کند اما پرسپوليسي‌ها به دريافت کارت دوم اعتراض داشتند و آن را به‌صورت مکتوب به کميته انضباطي فدراسيون فوتبال هم ارائه دادند تا اميدوار باشند اين کارت زرد که به‌زعم آنها اشتباه بوده بخشيده شود و کمال بتواند در ديدار هفته دوم سرخ‌ها مقابل صنعت نفت آبادان در ورزشگاه آزادي، پرسپوليس را همراهي کند.
حرف و حديث‌ها راجع به کارت‌هاي زرد دريافتي کاميابي‌نيا در اين ديدار زياد شده و برخي کارشناسان داوري برخلاف نظر پرسپوليسي‌ها بر اين باورند که کارت‌هاي زرد کمال درست بوده و او حتي مي‌توانست يک دقيقه زودتر از دريافت کارت زرد دوم از زمين مسابقه اخراج شود. کمال پيش از صحنه کارت زرد دوم، در يک صحنه براي زدن ضربه‌اي آکروباتيک به هوا پريد و با نوک استوک به بازيکن سايپا ضربه زد که از نگاه کارشناسان داور با او مهربانانه رفتار کرد و به‌دليل اينکه يک اخطاره بود با او برخورد سفت و سختي نداشت. با توجه به اينکه در قوانين آمده تنها اشتباهات فاحش داوري شامل حال بخشودگي بازيکن مي‌شود، بايد ديد درنهايت کميته انضباطي اين تصميم داور بازي را در رده تصميمات اشتباه فاحش قرار مي‌دهد يا اينکه راي قاضي ميدان را تاييد مي‌کند.
سلطان اخراج
کاميابي‌نيا در اين سال‌هايي که پيراهن سرخ را بر تن کرده بارها با کارت قرمز داور مواجه شده و در اکثر موارد هم با خطاهاي بي‌مورد که حاصل بي‌احتياطي اين بازيکن بوده از زمين بازي اخراج شده است. همين موضوع باعث شده هواداران پرسپوليس که از قضا اعتقاد خاصي هم به بازي کمال دارند به ستوه بيايند و از حرکات بدون منطق اين بازيکن انتقاد کنند.
علاوه‌بر کارت‌هاي قرمزي که او دريافت کرده در بسياري از موارد هم بدون توجه به بازي‌هاي حساس بعدي، با دريافت کارت‌هاي زرد بي‌مورد، پرسپوليس را از داشتن خودش محروم کرده که شايد مهم‌ترين اين بازي‌ها يکي از دربي‌هاي حساس پايتخت بوده است.
بد نيست بدانيد که کاميابي‌نيا در بازي برابر سايپا در هفته اول ليگ بيستم با دريافت کارت قرمز، پنجمين کارت قرمز خودش در پرسپوليس را تجربه کرد و توانست به صدر جدول بازيکنان اخراج‌شده پرسپوليس در ليگ برتر برسد.
پيش از اين علي انصاريان با 5 کارت قرمز در صدر جدول قرار داشت و شيث رضايي با 4 بار اخراج در رده دوم بود و حالا کاميابي‌نيا توانسته در ليگ برتر به رکورد کارت قرمزهاي انصاريان برسد و البته اين فرصت را هم دارد که با ادامه روند چندسال گذشته، خودش را به‌تنهايي در صدر بازيکناني قرار دهد که بيشترين کارت قرمز را با پيراهن پرسپوليس دريافت کرده‌اند.
البته کاميابي‌نيا سابقه اخراج در ليگ قهرمانان آسيا را هم دارد که با محاسبه اين کارت قرمز، بايد او را سلطان کارت قرمزي‌هاي پرسپوليس بدانيم.
عامل بازدارنده براي کمال وجود ندارد!
موضوعي که اين روزها به سوژه اصلي منتقدان کارت‌هاي قرمز شماره 11 پرسپوليس تبديل شده، دريافت کارت‌هاي بي‌دليل ازسوي اين بازيکن است و آنها بر اين باورند که هافبک دفاعي سرخ‌ها در رفتارهايش در زمين بازي دقت لازم را ندارد و با بي‌توجهي به اينکه ممکن است با هرکدام از اين خطاهاي بي‌مورد تيمش را دچار مشکل کند، کارش را در زمين دنبال مي‌کند.
شايد اين رفتارهاي کمال در زمين بيشتر به اين دليل باشد که مديران باشگاه، کميته انضباطي پرسپوليس و کادرفني برخورد خاصي با کارت‌هاي زرد و قرمز کمال در زمين نکرده‌اند و او نيز وقتي اين حاشيه امنيت را براي خودش مي‌بيند، تصميمي براي اصلاح رفتار خود در زمين نمي‌بيند.
اکثر کارشناسان خبره فوتبال بر اين باورند که بايد در قرارداد اين بازيکن که سابقه دريافت کارت‌هاي بي‌مورد دارد، بندي گنجانده مي‌شد که درصورت دريافت کارت‌هاي بي‌مورد، مبلغي از قراردادش به‌عنوان جريمه کسر شود يا کميته انضباطي باشگاه بايد پيش از اين با او برخورد جدي مي‌کرد يا با حضور نفراتي مثل گل‌محمدي، باقري و پيرواني در کادر تيم، با اين حرکات او بخورد جدي صورت مي‌گرفت تا حساب کار دست اين بازيکن آمده و ديگر رفتارهاي اين چنيني را در زمين مسابقه از خودش بروز نمي‌داد.
رضايي: هر بازيکني با يک سبک خاص بازي مي‌کند
شيث رضايي هم يکي از بازيکناني بود که فوتبال پرحاشيه‌اي را پشت سرگذاشت و نامش به‌عنوان يکي از ياغي‌هاي پرسپوليس هنوز هم بر سر زبان‌هاست. او نيز به‌واسطه توجه زياد به حواشي در زمين بازي، يکي از نفراتي بود که زياد کارت‌هاي زرد و قرمز دريافت مي‌کرد و به‌همين دليل نامش به‌عنوان دومين بازيکن در ليست نفراتي که بيشترين کارت قرمز را دريافت کرده‌اند، ديده مي‌شد.
شيث که با 4 کارت قرمز به کارش در پرسپوليس خاتمه داد، درخصوص اينکه رکورد کارت قرمزهايش توسط کمال کاميابي‌نيا شکسته شده گفت: «مگر کارت قرمز گرفتن هم رکورد دارد؟ اگر واقعا براي کارت‌هاي زرد و قرمز هم رکورد ثبت مي‌کنند بايد بگويم که اين رکورد مبارک کاميابي‌نيا باشد.»
او در ادامه به کارت‌هايي که خودش در زمين بازي گرفته بود، اشاره کرد و گفت: «نمي‌توانيم خيلي راحت يک بازيکن را قضاوت کنيم و اگر راجع به بازيکني حرف مي‌زنيم بايد بتوانيم فوتبال او را هم تجزيه و تحليل کنيم. من اگر کارت زياد گرفتم به‌خاطر نوع فوتبالي بود که بازي مي‌کردم. من دوست داشتم فوتبال را محکم و درگيرانه بازي کنم و به‌همين دليل خيلي زياد توسط داوران جريمه مي‌شدم. اين موضوع هم فقط مختص به من نيست و هر بازيکني که فوتبال را قلدر و درگيرانه بازي کند قطعا دچار اشتباه محاسباتي هم شده و توسط داور جريمه مي‌شود.»
مدافع پيشين سرخ‌ها درپايان خاطرنشان کرد: «من نمي‌توانم نصيحت خاصي به کمال بکنم و قطعا او خودش مي‌داند که چه کاري درست است و چه کاري غلط. اما اميدوارم او در آينده کمتر با کارت‌هاي زرد و قرمز مواجه شود تا بتواند تمام و کمال درخدمت پرسپوليس باشد.»


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد