ورزش 3/ در پي انتشار خبر مربوط به کشف واکسن کرونا توسط دو شرکت بزرگ داروسازي جهان، دنياي ورزش نيز به صورت ويژه موضوع توزيع اين واکسن را پيگيري خواهد کرد.
باتوجه به سطح دربرگيري بيماري کوويد-۱۹ که حالا نزديک به يک سال است که کليه فعاليت هاي نرمال بشري را به حالت تعليق درآورده است و از آن جايي که در تضاد با مسئله مهم «ورزش، تماشا و حضور در اماکن عمومي» است، طبعا مديران ورزشي سراسر جهان براي جبران خسارت ها در انتظار توزيع هرچه سريع تر در سراسر جهان اند.
امروز آلمان که از کشورهاي پيشگام کشف واکسن کروناست، برنامه خود براي توزيع اين واکسن را به شرح زير اعلام کرد:
* مردم کهن سال
* مبتلايان به بيماري کرونا (با حال وخيم)
* مراقب کنندگان از بيماران و کهن‌سالان
* افرادي که شغل عمومي دارند (مثل پليس ها، معلم ها و...)
* مردم عادي
بنابر اخبار اوليه اين واکسن در دو نوبت مختلف در فاصله سه هفته تزريق مي‌شود و تا ۹۰ درصد روي داوطلبان تست جواب مثبت را دريافت کرده است.
در حال حاضر توليد انبوه اين واکسن مراحل نهايي را طي مي‌کند و اگر برنامه مطابق جدول زماني شرکت هاي دارويي پيش برود، تنها در آلمان ۵۰ ميليون عدد از اين واکسن تا پيش از سال ۲۰۲۰ ساخته خواهد شد. اين در حالي است که کشورهاي چين، آمريکا و روسيه نيز در اين زمينه مشغول فعاليت جدي هستند و آن ها نيز نسخه هاي ديگر واکسن کرونا را به بازار عرضه خواهند کرد.
اگر همه چيز طبق پيش بيني باشد، در سال ۲۰۲۱ يک ميليارد و ۳۰۰ ميليون از اين واکسن در سراسر جهان توزيع خواهد شد که اين رقم مي‌تواند تا حد بسيار زيادي به کنترل کامل اين بيماري کمک کند. در عين حال کشورهاي مختلف بسته به وخامت و شيوع کرونا در صف دريافت اين واکسن قرار دارند و به طور مثال امروز اسپانيا اعلام کرده که از شرکت فايزر که از شرکت فايزر ۲۰۰ ميليون يورو واکسن کرونا خريداري خواهد کرد.
بنابر تقسيم کاري که صورت گرفته اتحاديه اروپا ۲۰۰ ميليون واکسن، آمريکا ۱۰۰ ميليون واکسن، کشور ژاپن ۱۲۰ ميليون واکسن و بريتانيا ۴۰ ميليون واکسن تحت لايسنس اين دو غول داروسازي آلماني و آمريکايي را توليد خواهند کرد.
سازمان بهداشت جهاني قرار است مراحل توزيع اين واکسن در سراسر جهان را زير نظر بگيرد.
همچنين توليد اين واکسن در ساير کشورها نيز زير نظر سازمان بهداشت جهاني، انجام خواهد شد.
با اين وصف به نظر مي‌رسد که احتمالا تا فصل بهار آينده بيماري کرونا در سراسر جهان تا حد زيادي کنترل شده باشد و بايد در انتظار آغاز مجدد رقابت هاي ورزشي به شکل نرمال، از اواسط فصل بهار بود. اين در شرايطي است که رقابت هاي جام ملت هاي اروپا ۲۰۲۰ و المپيک توکيو ۲۰۲۰ نيز که به دليل کرونا به تعويق افتاده بود، در صف برگزاري قرار دارند و رويدادها و رقابت هاي بين المللي و همچنين رقابت هاي داخلي، بايد با شتاب بيشتري به انجام برسند تا پس از آن دوره اصلي رقابت هاي انتخابي جام جهاني هم آغاز بشود.
در اين شرايط و در حالي که فوتبال جهان يک دوره عجيب و غريب و تاريخي را در غياب هواداران برعهده داشته، با اميدواري اخبار مربوط به کشف واکسن کرونا را دنبال مي‌کند و اين اميد وجود دارد که مردم دوباره به زودي ورزشگاه ها را به اشغال خود در بياورند و غريو شادي جاي سکوت و صداهاي ضبط شده را بگيرد؛ همه ما بي صبرانه منتظر آن روزيم، روزي که دوباره با فوتبال و با شرايط واقعي و پرهيجانش، تجديد عهد خواهيم کرد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد