آخرین خبر/ شمارش معکوس برای شروع حساس‌ترین مسابقه تاریخ باشگاه پرسپولیس از ماه و روز به ساعت و دقیقه و ثانیه رسیده؛ مسابقه‌ای که خواب را از چشمان هواداران سرخ فوتبال ایران ربوده و بیراه نیست اگر بگوییم این چند شب، هر شبش برای پرسپولیسی‌ها مثل شب یلدا طولانی و تمام‌نشدنی است. پرسپولیس به نمایندگی از ایران به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده تا امروز در مهمترین نبرد تاریخ باشگاه به مصاف اولسان‌هیوندای کره‌جنوبی برود. یحیی و تیمش که در غرب آسیا به قهرمانی رسیدند و تیم‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس را از گردونه رقابت‌ها حذف کردند باید به مصاف قوی‌ترین تیم شرق آسیا بروند؛ نبردی که به دلیل محرومیت 3 بازیکن از بهترین‌های پرسپولیس یعنی وحید امیری، عیسی آل‌کثیر و احسان پهلوان برای سرخ‌ها روی کاغذ سخت است ولی شاید در زمین بازی نه. آنها برای هوادارانشان از جان مایه خواهند گذاشت. شکی نیست 11مرد داخل زمین علاوه بر نقش واقعی خود، جانشین 3 محروم پرسپولیس هم خواهند بود تا کسی جای خالی آن‌ها را که برای رسیدن این تیم به فینال زحمات زیادی کشیدند حس نکند. وحید امیری و احسان پهلوان نیستند، عیسی آل‌کثیر هم در کمال کم‌لطفی محروم از فینالی است که برای رسیدن پرسپولیس به آن زحمات زیادی کشید ولی بقیه هستند تا با انرژی میلیون‌ها پرسپولیسی از جان مایه بگذارند تا شبی ماندگار را برای هوادارانشان رقم بزنند؛ شبی که برای آنها از یلدا مهمتر است و می‌تواند سال‌ها نقل دورهمی‌های خانوادگی همه پرسپولیسی‌های ایران باشد. ایرانی‌ها از آذرماه فوتبالی، خاطرات خوشی دارند. 8 آذر یادآور حماسه ملبورن و صعود به جام‌جهانی 1998 است. عصر پاییزی که در خاطره ملت ایران جاودانه شد و هنوز هم خاطرات خوب آن روز در ذهن و قلب همه ایرانیان پابرجاست. حالا دوباره در 29 آذر پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا به مصاف تیم قدرتمند اولسان کره‌جنوبی می‌رود. این بار نیز اکثریت قریب‌به‌اتفاق ایرانی‌ها منتظر خلق حماسه‌ای دیگر در فوتبال ایران و آسیا هستند.

تقابل بهترین‌ها در حمله و دفاع
این درست که تیم کره‌ای در فاز هجومی یکی از بهترین تیم‌های شرق آسیاست و به غیر از یک مساوی، برابر سایر رقبا به پیروزی رسیده ولی فراموش نکنیم از آخرین گلی که قرمزهای پایتخت در جریان بازی خوردند 1020 دقیقه می‌گذرد. آنها از وقت‌های اضافه دیدار نیمه‌نهایی برابر استقلال در جام حذفی، 7 بازی برگزارشده در لیگ قهرمانان آسیا و 4 بازی لیگ برتر امسال تنها 2 بار دروازه‌شان باز شده که هر 2 بار هم از روی نقطه پنالتی بوده. اعتقاد کادر فنی پرسپولیس به دفاع تیمی با بستن فضاهای موجود در نیمه زمین خودی شرایط تیمی پرسپولیس را به حالتی درآورده که به سختی موقعیت گل به حریفان می‌دهد و همین موضوع می‌تواند برگ برنده یحیی و پرسپولیس برابر تیمی باشد که مدافعانش به اصطلاح بالا بازی می‌کنند و موقعیت ضدحمله را به هر حریفی می‌دهند.
یحیی در مسیر برانکو 
۲۲ بهمن سال ۱۳۹۸ یحیی‌ گل‌محمدی جای برانکو ایوانکوویچ، لیگ قهرمانان را آغاز کرد. او جانشین گابریل کالدرونی شده بود که می‌خواست موفقیت‌های آقای ایوانکوویچ را در آسیا ادامه دهد اما در میانه راه کنار رفت. و اما نگاهی داشته باشیم به تفاوت پرسپولیس در ترکیب اصلی مقابل الدحیل قطر در نخستین بازی لیگ قهرمانان با سومین بازی‌اش پس از آغاز متمرکز رقابت‌ها در شهر دوحه؛ علیرضا بیرانوند درون دروازه بود، مهدی ترابی پشت مهاجمان و علی علیپور در نوک خط حمله. پرسپولیس با از دست دادن 3 بازیکن کلیدی‌اش وارد دور جدید رقابت‌ها شد و حالا یحیی با ترکیبی کاملا متفاوت باید پا به دومین فینال آسیایی بگذارد. برانکو با ستارگان خود تا یک‌قدمی جام رفت و تشنه برگشت. حالا یحیی در مقایسه با برانکو با دستانی خالی به یک‌قدمی جام رسیده اما این‌بار همه برای رسیدن به جام امیدوارتر از قبل هستند.
غایبان سرشناس سرخ
وحید امیری با کارت زردی که در بازی پرسپولیس-النصر عربستان گرفت 2 اخطاره شد و فینال را از دست داد. یعنی یحیی گل‌محمدی در خط حمله پرسپولیس نه عیسی آل‌کثیر را در اختیار دارد و نه وحید امیری را. احسان پهلوان، مدافع‌هافبک چپ پرسپولیس هم به دلیل دریافت کارت قرمز در بازی نیمه‌نهایی، از حضور در فینال محروم است. احسان پهلوان با 3 پاس گل در لیگ قهرمانان آسیا، یکی از بهترین پاسورهای این مسابقات بود. به موازات تمام مصائب کنونی پرسپولیس، از ۱۹ روز استراحت این تیم هم نباید غافل شد. پرسپولیس از روز ۱۰ آذر که مقابل شهرخودرو به پیروزی 3-صفر رسید تا فینال آسیا به استراحت اجباری رفته است. ۱۹ روز استراحت و بعد ایستادن مقابل بهترین تیم از شرق آسیا که در کوران رقابت‌ها قرار داشته، بیش از آن‌که مفید باشد، برای پرسپولیس مضر است.
نبرد لک با برزیلی شوت‌زن 
اولسان با ۲۱ گل زده بهترین آمار هجومی در لیگ قهرمانان را ثبت کرده و همینطور در تعداد شوت زده، برترین تیم این تورنمنت است. در سوی مقابل دروازه‌بان پرسپولیس هم از بازی سوم تا نیمه‌نهایی که به صورت متمرکز در دوحه برگزار شد، حتی یک گل هم در جریان بازی دریافت نکرده؛ بنابراین نقطه قوت اولسان دقیقا منطبق شده بر یکی از نقاط قوت ویژه پرسپولیس؛ موضوعی که یکی از مهمترین بخش‌های فنی بازی شنبه را شکل خواهد داد. جونیور نگرئو، مهاجم برزیلی و فرصت‌طلب اولسان تا پیش از دیدار نهایی ۵ گل به ثمر رسانده و فاصله چندانی با آقای گلی رقابت‌ها ندارد. او فوق‌العاده شوت‌زن است و امروز حامد لک تقابل جذابی با این ستاره برزیلی دارد. البته دفاع پوششی و فشرده بازیکنان پرسپولیس می‌تواند اجازه حرکت به این بازیکن را ندهد.
نعمتی جانشین امیری
نبود وحید امیری، بازیکنی که هم سرمربی و هم برخی همبازیانش پس از صعود به فینال از سطح انرژی و میزان دوندگی او در طول تورنمنت ابراز شگفتی کرده بودند، اتفاق کوچکی نیست. در نبود امیری، یک بازیکن دیگر که کمی عقب‌تر از مهاجم اول با دوندگی‌های شدید میان خطوط، نیروهای دفاعی حریف را تحت فشار قرار بدهد، باید این وظیفه را به عهده بگیرد. به نظر می‌رسد در ترکیب پرسپولیس بهترین گزینه برای اجرای این وظیفه سیامک نعمتی است؛ بازیکنی که در چند سال اخیر یکی از مهره‌های ویژه پرسپولیس بوده، به خصوص از این زاویه که در پست‌های مختلف مثل دفاع راست، هافبک راست و چپ و مهاجم دوم بازی کرده است. مسلما امروز نقش سیامک نعمتی در ترکیب پرسپولیس پررنگ‌تر از همیشه خواهد بود و او باید بیشتر از همیشه برای تیمش در زمین بدود؛ دقیقا مثل وحید امیری.
معادله مبهم در خط حمله  
در نبود آل‌کثیر، گل‌محمدی 2 راه برای خط حمله خود دارد. اگر با همان آرایش همیشگی یعنی ۲-۴-۴ بازی کند، آرمان رمضانی مهاجم بلندقامت و سرزن، زوج عبدی در خط حمله می‌شود و اگر ۳-۳-۴ سیستم پایه پرسپولیس باشد، بشار رسن و سیامک نعمتی می‌توانند 2 مهاجم کناری باشند و عبدی در مرکز خط حمله قرار بگیرد. اما اگر گل‌محدی بخواهد در زمانی که نیروهای دفاعی اولسان صاحب توپ هستند، فشار روی آن‌ها را با همان دلایلی که گفته شد، بالا ببرد، یک راه سوم هم در کار است؛ این‌که نعمتی در کنار عبدی در قلب خط حمله قرار بگیرد آن هم در آرایش ۲-۴-۴. در واقع رمضانی با توجه به خصوصیات فیزیکی‌اش برای حفظ توپ و این‌که کمک کند بازیکنان پشت سرش به نیروهای هجومی در فاز حمله اضافه شوند، انتخاب اول به نظر می‌رسد اما اگر کادر فنی پرسپولیس بازی پرفشار در فاز دفاع را به حفظ توپ در حمله ترجیح بدهد، آن وقت عبدی گزینه اول خواهد بود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید