ورزش 3/ تیم ملی ایران در شرایطی مقابل بحرین قرار خواهد گرفت که اسکوچیچ و بازیکنان در انتظار یک دفاع منسجم و یکپاچه هستند، که در آن نظیر مصاف با هنگ کنگ، خبری از اشتباهات فردی هم نیست.
احتمالا اگر کارلوس کی‌روش هدایت تیم ملی ایران را برعهده داشت، اردوی به مراتب مفصل تری را پیش از ورود به این چهار دیدار حساس و سرنوشت ساز برای فوتبال ایران تدارک می‌دید؛ این همان کاری است که هلیو سوسا هموطن کی‌روش در بحرین روی آن تاکید داشته و برخلاف شاگردان اسکوچیچ که با برپایی اردویی چند روز در کیش به بحرین رفته اند، توانسته تیمی منجسم و با برنامه را روانه مسابقات کند؛ تیمی که چندین اردو و دیدار دوستانه خوب را تجربه کرده و مانند یک تیم باشگاه به مصاف تیم ملی ایران می رود که هنوز چند روز از جمع شدن ستاره هایش در کنار یکدیگر سپری نشده است.
با این حال مقایسه وضعیت فوتبال دو کشور، نشان از اختلافی عمیق در سطح کیفی بازیکنان آنها دارد و حتی اگر این نکته را در نظر بگیرید که مساحت جزیره قشم دو برابر کشور بحرین است، خیلی هم این موضوع غیرطبیعی جلوه نخواهد کرد؛ پس اینکه مانند دیدار رفت در انتظار یک نمایش کاملا تدافعی از تیم ملی بحرین و سرمربی پرتغالی اش باشیم، چیز چندان غریبی نخواهد بود.
نمایش ایران بحرین را می توان تکرار یک نمونه تمام عیار از مسابقه ایران آرژانتین در جام جهانی 2014 برزیل دانست؛ جایی که کی روش و شاگردانش با پشت سر گذاشتن اردوهایی خوب و فشرده به برزیل رفته بودند و اگر کمی داور مسابقه با ایران مهربان بود و خوش شانسی بیشتری وجود داشت، حتی سه امتیاز می توانست به تیمی برسد که با برنامه و تاکتیک های دفاعی کارآمد به خوبی کارهای دفاعی را انجام می داد، ولی این لیونل مسی بود که با یک حرکت در عرض و یک ضربه مهارناشدنی در وقت های اضافی، تمام انسجام دفاعی و کارهای تیمی و تاکتیکی کی روش را در چند ثانیه زیر و رو کرد.
البته هلیو سوسا که به خوبی می‌‍داند تیم ملی ایران بازیکنان توانمندی در اختیار دارد، به شاگردانش تاکید خواهد داشت که پرس از بالا را در دستور کارشان قرار دهند، تا اجازه بازیسازی توسط مدافعین ایران را از خط دفاعی بگیرند و برنامه ویژه ای برای استفاده از ضدحملات در هر حالتی خواهند داشت که شاگردان اسکوچیچ اشتباه کنند. در این صورت و لو رفتن توپ در هر بخش از زمین، با توجه به سرعت بالایی که بحرینی ها در انتقال توپ از دفاع به حمله دارند، می توانند ضدحمله ای خطرناک را شکل دهند؛ درست مانند همان ضدحملاتی که تیم ملی در زمان کی روش مقابل آرژانتین ایجاد کرد.
تیم ملی با اسکوچیچ چهار مسابقه را با چهار پیروزی پشت سر گذاشته است، اما بی شک مهم ترین چالش و محک این مربی کروات روز آینده در مقابل سوسای پرتغالی محک خواهد خورد. جایی که او باید در وهله اول با برنامه های تاکتیکی و اگر نشد با خلاقیت فردی بازیکنانش، گره بازی را در مقابل هلیو سوسا که شاگردانش را برای پرس و دفاع منسجم و استفاده از ضدحملات به میدان خواهد فرستاد، آماده کند. در واقع شاگردان اسکوچیچ روز آینده همانند تیم ملی آرژانتین در جام جهانی 2014 در نبرد با ایران خواهند شد که با هر روشی به دنبال شکست بحرین خواهند بودند؛ اگر شد با برنامه های تاکتیکی و اگر نشد با خلاقیت طارمی، آزمون و یا هر بازیکن دیگری که بتواند گره بازی را برای ایران باز کند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید