خبرآنلاين/ در سال 2017 باشگاه کريستال پالاس يکي از باتجربه‌ترين سرمربيان تاريخ ليگ برتر انگليس را بر کنار کرد تا چهره‌اي که سابقه مربيگري در خاک بريتانيا در کارنامه‌اش نمي‌ديد را جانشين او کند.
سپهر ستاري: «فرانک دي‌بوئر» هلندي در حالي جانشين «سم آلاردايس» شد که تنها پنج بازي روي نيمکت «عقاب‌ها» دوام آورد و خيلي زود حکم اخراج را روي ميز کارش ديد! اين تجربه باعث شد بسياري به اين نتيجه برسند که پالاس ديگر هيچگاه دست به چنين اقداماتي نخواهد زد ولي حالا در سال 2021، تاريخ دوباره روي دورِ تکرار افتاده و «پاتريک ويرا» بدون هيچگونه سابقه مربيگري در انگليس، جانشين «روي هاجسون» 73 ساله و کهنه‌کار شده است! اما آيا ويرا مي‌تواند عملکردي متفاوت با دي‌بوئر از خود به ثبت برساند؟
زماني نه چندان دور، گمانه‌زني‌هايي در خصوص اينکه هافبک افسانه‌اي سابق آرسنال، سرمربي آينده باشگاه منچسترسيتي است، سر زبان‌ها افتاده بود اما به نظر مي‌رسد پاتريک براي رسيدن به چنين جايگاهي، ابتدا بايد توانايي‌هايش را در «سلهرست پارک» اثبات کند!
دوران مربيگري پاتريک به 90 حضور روي نيمکت نيويورک‌سيتي و 89 نمايش با نيس محدود مي‌شود؛ دو تيمي که با آنها، هيچ جامي را به آغوش نکشيد! البته اين موضوع براي تيمي همچون کريستال پالاس که در تاريخ 116 ساله خود هرگز فاتح عنوان مهمي نشده، قطعاً اهميت چنداني ندارد.
ويرا در سال 2011 با لباس من‌سيتي از دنياي فوتبال خداحافظي کرد و کارش در حرفه مربيگري را در آکادمي همين باشگاه کليد زد. بعد از چهار سال فعاليت در کنار سيتيزن‌ها، بار سفر به مقصد آمريکا بست و روي نيمکت باشگاه نيويورک سيتي نشست. درست در همان زمان بود که رسانه‌ها او را به عنوان يکي از گزينه‌هاي جانشيني «پپ گوارديولا» روي نيمکت آبي‌آسماني‌هاي شهر منچستر مطرح کردند.
پاتريک در دوران حضورش در «MLS»، بيشتر از هر چهره ديگري در اين ليگ رنگ پيروزي را ديد اما در هر دو فصل حضورش، در مرحله يک‌چهارم نهايي دور پلي‌آف حذف شد و نتوانست به مراحال بالاتر برسد! يکي از اين شکست‌ها هم با نتيجه 7 بر صفر مقابل تورنتو رقم خورد! تمديد سه ساله قرارداد گوارديولا با سيتي در سال 2018 به اين معنا بود که ويرا حالا حالاها به نيمکت آبي‌آسماني‌ها نخواهد رسيد. ضمن اينکه عدم موفقيت در عبور از دور اول پلي‌آف با ستارگاني همچون «فرانک لمپارد»، «داويد ويا» و «آندره‌آ پيرلو» نيز ترديدهاي فراواني را درباره توانايي‌هاي فني او در اذهان ايجاد نمود.
در همان زمان بود که ويرا پس از تمديد قرارداد پپ، تصميم گرفت آمريکا را به مقصد کشورش ترک کند تا اين بار هدايت نيس فرانسه را عهده‌دار شود؛ جايي که انتظارات زيادي از او وجود نداشت و کسب جايگاهي در نيمه بالايي جدول، لبخند را روي صورت همه مسئولان و هواداران تثبيت مي‌کرد. در فصل نخست، نيس در رده هفتم ايستاد. فصل بعد اوضاع بهتر هم شد و باشگاه فرانسوي در سالي که مسابقات به خاطر شيوع ويروس کرونا نيمه‌تمام ماند، جايگاه پنجم را به خود اختصاص داد. فصل سوم اما سونامي از راه رسيد؛ پاتريک پس از پنج شکست متوالي از کار برکنار شد و نيس هم در رده يازدهم قرار گرفت! نکته عجيب و قابل توجه اينجاست که در آن زمان در ليگ يک فرانسه، تنها چهار مربي امتياز و برد بيشتري را نسبت به ويرا به دست آورده بودند!
البته ويرا به دليل سبک بازي جذاب تيمِ تحت رهبري‌اش در آمريکا بسيار مورد توجه رسانه‌ها و کارشناسان مطرح قرار گرفت اما عملکردش در نيس به عنوان تيمي اروپايي و بدون بهره‌مندي از ستاره‌هاي بزرگ، چندان چنگي به دل نزد. در فرانسه انتقاداتي نسبت عدم وجود فاکتور خلاقيت در ترکيب نيس و البته کلنجار رفتن پاتريک در خصوص يافتن بهترين ترکيب وجود داشت! ضمن اينکه شايعاتي پررنگ مبني بر عدم کنترل شرايط رختکن هم به گوش مي‌رسيد. با تمام اين اوصاف اما حالا ويرا که در بهترين حالت گزينه سوم نيمکت پالاس بعد از «نونو اسپيريتو» و «لوسين فاوره» بوده، هدايت تيمي را بر عهده گرفته که در مرحله گذار قرار دارد. تيمي که قرارداد يازده بازيکن تيم اصلي‌اش به پايان رسيده و او تنها مي‌تواند روي 18 بازيکن ديگر حساب باز کند! آن هم به صورت مشروط چرا که برخي دچار مصدوميت‌هاي بلند مدت هستند و بعضي ديگر با مشکلات مربوط به دريافت مجوز کار در انگليس دست‌وپنجه نرم مي‌کنند.
با اين حال اگر بخواهيم منطقي به ماجرا نگاه کنيم بايد بگوييم که برتري ويرا نسبت به دي‌بوئر اين است که سابقه بازي در ليگ برتر انگليس را در کارنامه مي‌بيند و بر خلاف چهره هلندي، با شرايط فوتبال اين کشور اصلاً بيگانه نيست. پاتريک با آرسنال به سه قهرماني در ليگ برتر و چهار جام حذفي رسيده و يک بار هم با سيتيزن‌ها جام حذفي را فتح کرده. او هفت بار در تيم فصل ليگ برتر جاي گرفته و در سال 2001 هم جايزه «بهترين بازيکن فصل ليگ برتر» را با خود به خانه برده است. او مدت کوتاهي هم با سيتيزن‌ها در ليگ برتر طعم مربيگري را چشيده و برخلاف فرانک تجربه و خاطره شيريني از خود به جاي گذاشته است. خاطراتي که البته هيچکدام تضميني براي موفقيت او در فصل آتي نيست! فصلي که سرنوشت او را به طور کامل رقم خواهد زد؛ اگر موفق شود همچنان به عنوان يکي از گزينه‌هاي جانشيني گوارديولا باقي مي‌ماند و در غير اين صورت...


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد