ايلنا/ يکي از پست‌هاي حساس در فصل نقل و انتقالات که مورد توجه اکثر تيم‌ها قرار دارد دروازه‌باني است.
حضور يک گلر مطمئن در ترکيب يک تيم فوتبال اهميت خيلي زيادي دارد و به عقيده اکثر مربيان حتي اين پست مهم‌ترين پست در فوتبال است. در بين مربيان ايراني هم ديالوگ‌هايي از اهميت پست دروازه‌باني در ذهن داريم که معروف ترين آن مربوط به عبدالله ويسي است که در ليگ پانزدهم و در واکنش به درخشش دخسوس در ترکيب استقلال خوزستان گفت: يک گلر خوب از پدر و مادر خوب بهتر است.
هميشه در فصل نقل و انتقالات باشگاه‌ها به دو دسته تقسيم مي‌شوند. يکي آنهايي که گلر خوب دارند و چالششان حفظ آن است و ديگري تيم‌هايي که نياز به جذب گلر خوب دارند و به دليل محدوديت در تعداد نفرات کارآمد در اين پست هميشه چالش سختي ميان اين دو گروه شکل مي‌گيرد. به همين بهانه به وضعيت گلرها و تيم‌هاي مختلف در پست دروازه‌باني مي‌پردازيم:
پرسپوليس؛ خيال سرخ‌ها با لک و رادو مطمئن مي‌ماند؟
چند سالي است که پرسپوليس در دروازه خيالش راحت است چرا که در مقطعي با حضور بيرانوند و رادوشوويچ دو گلر مطمئن در اختيار داشته و بعد از جدايي بيرو، حامد لک جايش را گرفت و عملکرد خوبي از خودش به نمايش گذاشت. با اين وجود هم صحبت‌هايي از علاقه چند تيم به جذب لک مطرح شده که البته گرفتن بازيکن از پرسپوليس براي تيم‌هاي داخلي کار سختي است و هم اينکه ممکن است رادوشوويچ هم به دليل مسائل مالي که با باشگاه پيدا کرده بود و هم به دليل نيمکت نشيني تصميم به جدايي بگيرد و با رفع منع جذب بازيکنان خارجي وي مي‌تواند به تيم ديگري در ايران برود. به هر جهت هنوز اخبار جدي از جدايي هر يک از اين دو نفر به گوش نرسيده است و گل‌محمدي هم به خوبي مي‌داند تيمش به دو گلر مطمئن نياز دارد.
سپاهان، به دنبال جانشين پيام
پايان فصل براي سپاهان فقط با از دست رفتن جام همراه نبود و آنها يک ستاره کليدي به نام پيام نيازمند را هم از دست دادند. رکورددار کلين شيت پياپي در تاريخ ليگ برتر پس از سه سال حضور در ترکيب سپاهان به ليگ پرتغال رفت و چالش سخت جذب گلر را پيش روي مديران باشگاه گذاشت. در حال حاضر سه گزينه جدي روي ميز مسئولان باشگاه است. محمدرضا اخباري، رشيد مظاهري و گلر خارجي. گرفتن اخباري و مظاهري از تراکتور و استقلال با توجه به قراردادي که دارند کار راحتي نيست و جذب گلر خارجي هم سختي‌هاي خودش را دارد و بايد ديد مسئولان سپاهان چه تدبيري خواهند انديشيد.
استقلال؛ پيشنهادات اغوا کننده براي حسيني و رشيد
استقلال هم مثل پرسپوليس از حضور دو گلر مطمئن در ترکيب خود سود مي‌برد و هر دو پيشنهادات خوبي دريافت کرده‌اند که کار حفظ آنها را براي باشگاه سخت مي‌کند. هرچند حسين حسيني به دليل موقعيت خوبي که در ترکيب استقلال پيدا کرده بعيد است از اين تيم جدا شود ولي رشيد مظاهري که در سال منتهي به جام جهاني از نيمکت نشيني راضي به نظر نمي‌رسد ممکن است با يک پيشنهاد خوب جدا شود و جدي‌ترين پيشنهادش هم در حال حاضر از سپاهان است. با اين وجود جدايي يکي از اين دو گلر استقلال را دچار مشکل خواهد کرد چرا که به هر صورت داشتن دو گلر مطمئن بهتر از يک گلر است.
تراکتور؛ مشکلات مالي و پيشنهادات خوب
باشگاه تراکتور با بدهي‌هاي مالي سنگين روبروست و پنجره بسته اين باشگاه به گفته مسئولان به حداقل 50 ميليارد تومان پول نقد نياز دارد تا باز شود و در صورت پرداخت اين رقم، قابليت انجام هزينه‌هاي سنگين در نقل و انتقالات برايشان وجود نخواهد داشت. حتي اينطور شنيده شده که تراکتوري‌ها قصد دارند با فروش چند بازيکن کليدي خود هم درآمدي کسب کنند و هم از شر دستمزدهاي سنگين آنها راحت شوند و در اين بين پيشنهادات خوبي براي محمدرضا اخباري وجود دارد که مي‌تواند بخشي از مشکلات مالي تراکتور را حل کند. هر چند به گفته جمشيد نظمي، مديرعامل تراکتور باشگاه قصد فروش اخباري را ندارد ولي نمي‌توان با اطمينان گفت که وي فصل بعدي گلر تراکتور خواهد بود. تراکتوري‌ها به جز او حبيب فرعباسي را در اختيار دارند و حسين پورحميدي را هم به خدمت گرفتند که همين موضوع احتمال جدايي اخباري را بالا مي‌برد. شايد يک پيشنهاد مالي خوب از سپاهان اين معادله را حل کند.
گل گهر؛ جذب گلر واجب‌تر از نان شب
قلعه‌نويي در ليگ بيستم از عملکرد دو گلر خود يعني عليرضا حقيقي و مهرداد بشاگردي رضايت نداشته و اين موضوع در برخي گفته‌هايش به طور غير مستقيم مشهود است. عليرضا حقيقي چندي پيش از اين تيم خداحافظي کرده و قرار است لژيونر شود و بشاگردي پا به سن گذاشته هم نيازهاي سيرجاني‌ها را برطرف نمي‌کند. در هفته‌هاي اخير صحبت‌هايي از مذاکره آنها با چند گلر مطرح شنيده شده و حالا اخبار غير رسمي از امضاي قرارداد اين باشگاه با محسن فروزان که فصل خوبي در فولاد داشت حکايت دارد و اگر کار فروزان با گل گهر را تمام شده بدانيم تقريباً مشکلات اين تيم در پست دروازه‌باني برطرف شده است.
فولاد خوزستان؛ فعلاً فقط احسان مراديان
فولاد هم ليگ بيستم از حضور دو گلر مطمئن خيالش راحت بود ولي روز گذشته محسن فروزان پست خداحافظي اي اين تيم را منتشر کرد تاخبر از جدايي از جمع قرمزهاي اهوازي دهد و حالا فقط احسان مراديان که عملکرد خوبي هم در ترکيب اين تيم داشت باقي بماند. در حال حاضر فولاد با تغيير مديريت روبرو شده و وضعيت ماندن يا رفتن نکونام هم مشخص نيست و از طرفي پنجره نقل و انتقالاتي باشگاه هنوز باز نشده و بعد از همه اين موارد مشخص خواهد شد که فولاد براي ليگ بيستم گلر مطمئني به جاي فروزان جدا شده جذب مي‌کند يا به حضور مراديان بسنده خواهد کرد. هرچند فولاد سهميه مستقيم آسيايي دارد و به نظر مي‌رسد عدم جذب بازيکن به جاي فروزان براي آنها ريسک باشد.
صنعت نفت؛ پيشنهادها براي فلاح زاده
تيم آباداني هم با وجود حامد فلاح زاده و فرزين گروسيان در فصلي که گذشت مشکل خاصي درون دروازه احساس نکرد. با اين حال عملکرد خوب فلاح زاده باعث شده چند تيم خواهان به خدمت گرفتن او شوند و بايد ديد وي تصميم به جدايي خواهد گرفت يا در آبادان با وجود مشکلات عديده مالي ادامه مي‌دهد. در مورد گروسيان اخباري مبني بر علاقه ساير تيم‌ها به جذبش منتشر نشده و مشخص نيست چه تصميمي براي فصل بعدش دارد. به هر جهت مشکل اصلي نفتي‌ها مسائل مالي است.
پيکان؛ در انتظار تصميم حسيني
پيکان روز گذشته از سرمربي جديدش رونمايي کرد و حالا بايد براي دروازه‌باني منتظر ماند تا ببينيم تصميم مجتبي حسيني چيست. آنها دريس و عليرضا رضايي را فصل قبل در اختيار داشتند که قرارداد هر دو ظاهرا تمام شده است و هنوز فعاليت نقل و انتقالاتي در خصوص اين باشگاه به گوش نرسيده است. صحبت هايي از علاقه پيکان به جذب کرمانشاهي از نفت مسجد سليمان به گوش مي‌رسد
سايپا؛ سه گلر خوب براي ليگ برتري‌ها
سقوط سايپا باعث شده فرصت خوبي براي ساير تيم‌ها در جذب بازيکنان کليدي اين تيم شکل بگيرد. سايپا در دروازه هم سه بازيکن خوب در اختيار داشت. محمدحسين اکبر منادي، احمد گوهري و مسعود پورمحمد نفراتي هستند که بعيد است تصميم داشته باشند با سايپا در ليگ يک بمانند و جدايي آنها و پيوستن به ساير تيم‌ها از سوي آنها محتمل است.
پديده؛ رحمتي از گلرهايش راضي نيست
عملکرد ميلاد فراهاني و محمدجواد کيا در ليگ بيستم جوري نبود که بشود گفت آنها رضايت رحمتي که خودش از بهترين گلرهاي تاريخ فوتبال ايران است را جلب کرده باشند. پديده اخيراً دوباره درگير تغيير مالکيت بوده و بايد ديد برنامه آنها براي نقل و انتقالات چيست و احتمالاً رحمتي براي پست گلري برنامه هايي داشته باشد.
ساير موارد
نفت مسجد سليمان کرمانشاهي و گوهري را در اختيار دارد که در مورد هر دو شايعاتي مبني بر علاقه ساير تيم‌ها به گوش مي‌رسد که بايد ديد چقدر رنگ واقعيت به خود مي‌گيرد. نساجي هم ميرزازاد را در اختيار دارد که احتمالا در اين تيم ماندني است و ذوب آهن هم تا جايي که شنيده مي‌شود با گردان و اميني ادامه خواهد داد. آلومينيوم که پورحميدي را از دست داده احتمالا دنبال جذب گلر خواهد بود و در مورد مس هم صحبت‌هايي از علاقه نوشي صوفياني به جدايي و صحبت از رفتنش به تراکتور به گوش مي‌رسد که بايد ديد چقدر جدي است.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد