خبر ورزشي/ پيشکسوت استقلال گفت: از روزي که در مرحله گروهي موفق به صعود شديم هيچ برنامه‌اي براي مرحله حذفي نداشتيم.

علي لطيفي در خصوص شکست استقلال مقابل الهلال عربستان اظهار داشت: استقلال به چند دليل روشن به حريفش باخت. عمده اين شکست به ضعف مديريت برمي‌گردد و بخشي هم به مسائل فني. از روزي که در مرحله گروهي موفق به صعود شديم هيچ برنامه‌اي براي مرحله حذفي نداشتيم و دعواي مربي با مديرعامل و هيات مديره را شاهد بوديم و اين مساله باعث از دست رفتن تمرکز تيم شد. تمرينات ما دير شروع شد و ۲ بازيکن اعلام کردند به امارات سفر نمي‌کنيم! ضمنا خطرناک‌ترين بازيکن تيم (مهدي قايدي) هم فروخته شد و تيم اصلا شرايط خوبي نداشت.
وي درباره اينکه دانشگر و مرادمند از ابتدا استقلال را در سفر به دبي همراهي نکردند گفت: در اين موضوع هم مديرعامل مقصر است هم بازيکن. مدير باشگاه قول داده تا پرداختي داشته باشد و بازيکن روي آن پول حساب باز کرده است و دلسرد شده، البته بازيکن هم به شدت مقصر است و نبايد در آستانه يک بازي فراباشگاهي که حساسيت زيادي براي مردم دارد تيم را تنها مي‌گذاشتند. بازيکني که قرارداد دارد نبايد در آستانه مهم ترين بازي فصل، دست تيم را در پوست گردو بگذارد و تمرکز همه را به هم بريزد.
پيشکسوت استقلال در رابطه با روند بازي عنوان کرد: همه‌ ما الهلال را بيش از حد بزرگ کرديم و فرهاد تفکرات خود که مبتني بر مالکيت توپ بود را از ترس اين تيم به دفاع-ضدحمله تغيير داد. در دور گروهي قايدي، اسماعيلي، ريکي، نادري، دياباته و ميليچ را داشتيم و غيبت اين بازيکنان ضربه بدي به استقلال زد. پس از دريافت گل اول فرهاد به اشتباهات خود پي برد و با تغييراتي که داشت عملکرد تيم خيلي بهتر شد و بازي را در اختيار گرفتيم و حتي شايسته برد بوديم. قبل از گل الهلال سبک بازي استقلال دلخواه هوادار نبود.
لطيفي در خصوص ترکيب اوليه در بازي دوشنبه شب خاطرنشان کرد: وقتي ترکيب تيمي از ارديبهشت تا حالا ۹ تغيير کند اين يعني خودکشي محض و اين بخش به فرهاد مربوط نبود. بخش مربوط به فرهاد مجيدي به ضعف استقلال در ساختار دفاعي مربوط مي‌شد. گابريله پين که هيچ، مورينيو هم در ۲ روز نمي‌تواند ساختار دفاعي را ترميم کند و زمان نياز است. نيمکت استقلال در اين فصل خيلي خالي بود، فقط صالح مصطفوي در کنار فرهاد بود که او در نگاه هوادار بيشتر يک آناليزور است تا مربي و تئوريسين. در سوي ديگر پرسپوليس کريم باقري، حميدمطهري و افشين پيرواني را دارد که کمک بزرگي به موفقيت‌هاي اين تيم مي‌کنند.
وي ادامه داد: نيمکت تيم بزرگي مانند استقلال بايد سنگين‌تر باشد و مگر مي‌توان با ۲ نفر اين تيم را هدايت کرد؟ امه ژاکه، سرمربي فرانسه در جام جهاني ۱۹۹۸ که موفق شد اين تيم را قهرمان جهان کند علاوه بر ۱۰-۹ مربي و دستيار و آناليزور که روي نيمکت در کنار خود داشت از مربيان ۲۰ تيم ليگ ۱ فرانسه دعوت کرده بود تا بازي‌هاي فرانسه و حريفانش را با دقت ببينند و آناليز کنند تا مشکلات اين تيم مشخص و برطرف شود. فرهاد از نداشتن دستيار و مشاور خوب ضربه خورد و البته اين حرف که "حتما تيم را قهرمان ليگ و آسيا مي‌کنم" فشار مضاعفي بر او وارد کرد. مديران، کادرفني، بازيکنان و حتي پيشکسوتان در ناکامي‌هاي استقلال دخيل هستند و تنها هواداران عاشق هستند که هيچ تقصيري در اين زمينه ندارند. از هواداران خجالت مي‌کشم که بدون هيچ چشم داشتي و عاشقانه پاي اين تيم هستند، اما چند سالي است رنگ خوشي را نديده اند. در حال حاضر يک فضاي دوقطبي در استقلال شکل گرفته است. عده‌اي خواستار اخراج مجيدي و عده‌اي خواهان ماندن او هستند. اگر او اخراج شود باز هم بايد به مربي خارجي روي بياوريم.
لطيفي در رابطه با مطرح شدن نام جواد نکونام پيرامون استقلال عنوان کرد: من هميشه جواد را ستايش کرده ام، اما براي مربيگري در استقلال بايد افکار عمومي با شما همراه باشند. اول بايد فضاي فکري آماده شود و بعد يک مربي بيايد، در غير اين صورت با يک باخت هجمه سنگيني شکل مي‌گيرد و يک مربي جوان ديگر سوخت خواهد شد. منصوريان، فکري و مجيدي به خاطر افتخارات دوران مربيگري خود به استقلال نيامدند و اين محبوبيت و نامشان بود که باعث شد هدايت تيم را به عهده بگيرند. وقتي قلعه نويي به استقلال آمد سال اول به رده سوم رسيد، سال دوم در جايگاه دوم قرار گرفت و سال سوم قهرمان ليگ برتر شد. در حال حاضر مديران با هم درگير هستند و اگر فرضا نکونام بيايد ناکام خواهد شد.
وي ادامه داد: سبک فوتبال تيم تاثير زيادي بر ديدگاه هواداران دارد. فکري جايگاه خوبي در ليگ داشت، اما نوع فوتبالش هوادار را راضي نکرد و با فشار آنها اخراج شد. استراماچوني اوايل خوب نتيجه نمي‌گرفت، اما هوادار سبک فوتبالش را دوست داشت و اين باعث شد مدت بيشتري در تيم بماند. اگر مجيدي برود بايد مربي خارجي بيايد که پول و منابع مالي آن را در اختيار نداريم. از مديران مي‌خواهم بلاي فکري را سر مجيدي نياورند.
علي لطيفي در پايان درباره انتصاب مهدي پاشازاده به عنوان "معاون ورزشي" استقلال خاطرنشان کرد: کار خوبي است و به فال نيک مي‌گيرم، اما اين اشتباه مددي است که ۲ روز پيش از بازي حساس با الهلال اين حکم را صادر مي‌کند. اين کار شايد نوعي يارکشي باشد و در شرايطي که خود مددي ماندني نيست حرکت جالبي نبوده است. پاشازاده در ۲ روز چه کمکي مي‌توانست به استقلال کند و چرا بعد از بازي با الهلال اين کار انجام نشد؟ چه تضميني هست پاشازاده با مدير بعدي بتواند کار کند؟ به نظرم مهدي نبايد وارد بازي مددي ميشد.

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد