خبرآنلاین/ وحید هاشمیان معتقد است که باشگاه های ایران باید در مسیر حرفه‌ای شدن قدم بردارند.

 وحید هاشمیان مربی تیم‌ملی و دستیار دراگان اسکوچیچ، همیشه تحلیل‌هایی منطقی از فوتبال دارد. او که موفق شده معتبرترین مدرک مربیگری خود را از فوتبال آلمان بگیرد، معتقد است فوتبال ایران با کار کوتاه و گلخانه‌ای نمی‌تواند در طولانی مدت موفق باشد.  هاشمیان وقتی با این سوال روبه‌رو می‌شود که چه فاصله‌ای بین لیگ ایران و لیگ‌های اروپایی وجود دارد، جواب می‌دهد: «به لیست تیم‌ملی نگاه کنید. اکثر بازیکنان لژیونرهستند. اینها بازیکنانی هستند که به هر حال در لیگ‌برتر رشد کردند و به اروپا رسیدند. این نشان می‌دهد لیگ ما خوب کار کرده که این تعداد لژیونر داریم.»
او لیگ‌های حوزه خلیج فارس را مثال می‌زند: «کشورهای همسایه ما سرمایه گذاری به مراتب بیشتری نسبت به ایران دارند ولی می‌بینید که یک لژیونر هم از این لیگ‌ها به اروپا نمی‌رود. اگر ما بعضی وقت‌ها نسبت به لیگ انتقاد می‌کنیم به این دلیل است که می‌دانیم پتانسیل زیادی دارد. بازیکنان مستعد و خوبی در ایران داریم که اگر به آنها بیشتر توجه شود و سرمایه‌گذاری خوبی صورت بگیرد، موفق خواهیم بود. ما الان لژیونرهای خوب و قدرتمندی داریم. حیف است. اگر بتوانیم باشگاه‌های خود را حرفه‌ای کنیم، سطح فوتبال‌مان بالاتر می‌رود. باشگاه‌های ما باید خودکفا و مستقل شوند و اینطور نباشد که به فرد یا به یک ارگان دولتی وابسته باشند چون در این حالت وقتی تغییرات صورت می‌گیرد آنها هم با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوند. بنابراین باید حرفه‌ای شویم به طوری که پول در بیاوریم و خرج کنیم. نه این‌که خرج کنیم و درآمدی نداشته باشیم.»
هاشمیان یک نقشه راه دارد و در توضیح آن می‌گوید: «ما باید راه‌های درآمدزایی را یاد بگیریم. باید روی مربیان کار علمی کنیم. باید مدارس فوتبال را توسعه دهیم. اگر بتوانیم در ۱۰ سال آینده به صورت مداوم و مستمر این کارها را کنیم، قطعا اتفاقات خوبی برای فوتبال کشورمان می‌افتد. با توجه به استعدادهایی که داریم مستعد هستیم ولی اگر برعکس این عمل کنیم، در آن صورت ممکن است حتی کشورهای عربی از ما جلو بیفتند و این اتفاق خوبی نیست.»


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید