ایرنا/ حضور ۲ بازیکن خارجی در تیم استقلال می‌تواند زمان مناسبی برای شکستن طلسم ۵۰ ساله این تیم در شهرآورد باشد.

برگزاری نود و هفتمین شهرآورد پایتخت در پاییز سرد ۱۴۰۰ می‌تواند نویدبخش فصل گرمی از فوتبال ایران باشد، فصلی که برخلاف دوره‌های گذشته، به خاطر شیوع ویروس کرونا و بازی‌های تیم ملی با تاخیر برگزار می‌شود، اما برنامه‌های آن به صورت فشرده در جریان است؛ فشردگی که بر سطح کیفی آن تاثیر گذاشته و نمونه آن نیز بازی‌های کم گلی است که در هفته‌های گذشته برگزار شد. 
تیم استقلال تهران که حدود یک دهه ناکامی در کسب عنوان قهرمانی را تجربه کرد، اکنون به دنبال آن است تا در اوایل قرن جدید شمسی بتواند از حریف سنتی خود عبور کند تا شاید در پایان فصل عنوان قهرمانی را از آن خود کند؛ حریفی که شاید اقتدار چند فصل گذشته را نداشته باشد اما با کادر فنی هماهنگ و تیم منسجم همواره در جمع مدعیان فوتبال است. 
استقلال برای گذر از یک دهه ناکامی در این فصل چند بازیکن سرشناس به خدمت گرفته است؛ بازیکنانی که در هفته‌های گذشته روند پر فراز و نشیبی را تجربه کردند. «رودی ژستند» و «آرتور یامگا»، ۲ بازیکن جدید و خارجی استقلال هستند که در این فصل پیراهن آبی را به تن کردند.
هر چند که یامگا در ۲ هفته نخست حضور خود در ترکیب استقلال موفق به زدن سه گل شد، اما فرصت‌سوزی وی برابر تیم صنعت نفت بسیاری از هواداران را نا امید کرد. شاید شهرآورد برای یامگا تجربه‌ای متفاوت باشد زیرا وی با گلزنی در این بازی نه تنها خط بطلانی بر ناکارآمدی خود در ترکیب اصلی استقلال خواهد کشید، بلکه گل احتمالی وی در شهرآورد پایان یک طلسم ۵۰ ساله خواهد بود. در ۹۷ شهرآورد گذشته بازیکنان خارجی استقلال در گلزنی موفق نبودند اما در تیم رقیب ۴ بازیکن خارجی موفق به زدن هفت گل شدند. 
همچنین رودی ژستد این فرصت را دارد که به عنوان یک بازیکن خارجی در ترکیب استقلال دروازه پرسپولیس را باز کند.
نخستین گلزن خارجی دربی عیسی ترائوره بود که ۲۵ مهر ۸۲ و در شهرآورد ۵۵  توانست دروازه استقلال را باز کند. آن دیدار با نتیجه ۲ بر یک به سود آبی‌پوشان به پایان رسید. اما یکی از سرشناس‌ترین بازیکنان خارجی که موفق به گلزنی در این دیدار سنتی شده است ایمون زاید بود که با هتریک خود کامبک تاریخی پرسپولیسی‌ها را رقم زد. وی در دربی ۷۴ این هتریک را به نام خود ثبت کرد. 
ایمون زاید در سیزدهم بهمن سال ۱۳۹۰ سه بار دروازه استقلال را باز کرد تا پرسپولیسی‌ها پنجمین شکست متوالی را در دربی تجربه نکنند. 
جری بنگتسون دیگر خارجی پرسپولیس بود که با گل ثانیه‌های پایانی خود مانع از شکست سرخپوشان در برابر شاگردان پرویز مظلومی شد. این گل در شهرآورد ۸۱ و در تاریخ  هشتم آبان سال ۹۴ به ثمر رسید. 
دیگر گلزن خارجی دربی «بشار رسن» عراقی بود که در لیگ و جام حذفی برای پرسپولیس موفق به گلزنی شد.
در ۵۰ سال گذشته بازیکنان سرشناسی مانند مامه تیام، شیخ دیاباته، فایبیو جانواریو، رابسون جانواریو، اگوستین گیلاوری، گادوین منشا، لوییجی ساموئل، آیاندا پاتوسی، کرار جاسم، همام طارق، ایسما، سرور چباروف، لئوناردو پادوانی، هرایر مگویان، ژاگ الونگ، هوار ملا محمد، پیر کارلو، رافت قلی‌اف و گوران یرکوویچ در ترکیب استقلال حضور داشتند اما هیچکدام موفق به گلزنی در شهرآورد تهران نشدند.
نود و هفتمین شهرآورد پایتخت امروز (شنبه) از ساعت ۱۶:۱۵ به میزبانی تیم فوتبال استقلال در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید