طرفداری/ فوتبال باشگاهی در قاره آفریقا دستخوش تغییرات قابل ملاحظه‌ای خواهد شد. 
در روز چهارشنبه از سوپرلیگ فوتبال آفریقا رونمایی خواهد شد. این مسابقات برای باشگاه‌های حاضر در این قاره، ۱۰۰ میلیون دلار جایزه به همراه خواهد داشت. 
به گزارش خبرگزاری رویترز، این پروژه از زمانی که جیانی اینفانتینو (رییس فیفا) در اوایل سال ۲۰۲۰ آن را پیشنهاد کرد، در دستور کار کنفدراسیون فوتبال آفریقا قرار داشت و برخلاف نمونه اروپایی‌اش، با مخالفت زیادی رو به رو نشده است. تنها اتحادیه بازیکنان آفریقای جنوبی این هفته از این طرح انتقاد کرد.
پاتریس موتسپه (رییس کنفدراسیون فوتبال آفریقا) وعده داده است که سود سرشاری از راه حامیان مالی نصیب فوتبال در قاره آفریقا شود؛ جایی که قهرمان سالیانه لیگ قهرمانان آن، فقط ۲.۵ میلیون دلار جایزه دریافت می‌کند. او بارها در نشست‌های خبری خود تاکید کرده است که این پروژه به باشگاه‌ها کمک خواهد کرد تا دستمزد بیشتری به بازیکنان خود بپردازند و بدین ترتیب از مهاجرت بی رویه استعدادهای آفریقایی به اروپا جلوگیری خواهد کرد. 
گفته می‌شود این سوپرلیگ با هدف اجتناب از بازخورد منفی در سطح جوامع با عنوان «لیگ فوتبال آفریقا» شناخته خواهد شد و از آگوست سال ۲۰۲۳ با حضور ۲۴ تیم کارش را شروع خواهد کرد. از جمع ۱۰۰ میلیون دلار جایزه آن مسابقات، ۱۱.۶ میلیون به تیم قهرمان اهدا خواهد شد. کنفدراسیون فوتبال آفریقا همچنین قصد دارد از درآمد این سوپرلیگ، سالیانه ۱ میلیون دلار به فدراسیون‌های فوتبال بپردازد. این نهاد در سراسر قاره آفریقا، ۵۴ عضو دارد. 
هنوز اطلاعات دقیقی از تیم‌های شرکت کننده در دور اول این مسابقات در دست نیست ولی گفته می‌شود ۱۶ فدراسیون مختلف در این سوپرلیگ حضور خواهند داشت که تعداد نمایندگان هر کشور از ۳ مورد فراتر نخواهد رفت. کنفدراسیون فوتبال آفریقا همچنین قصد دارد لیگ قهرمانان خود را همچنان برگزار کند ولی صحبت از حذفی شدن آن مسابقات (در قالب مسابقات رفت و برگشت) و کنار گذاشتن مرحله گروهی به میان آمده است. 


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید