خبر ورزشی/ مرحله گروهی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر پر بود از مسابقات جذاب و البته برد برای تیم‌هایی که اصلاً فکرش را نمی‌کردیم؛ تا جایی که ۳ تیم از قاره آسیا راهی مرحله حذفی شدند!
جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بسیار هیجان‌انگیز و غیر عادی بوده؛ جامی که مرحله گروهی‌اش با شگفتی‌های زیاد به پایان رسید و یکی از بزرگترین شگفتی‌ها عملکرد تیم‌های آسیایی بوده است، برای این که در مرحله حذفی شاهد حضور تیمهای بیشتری از این قاره نسبت به دیگر قاره‌ها هستیم. در حالی که از آمریکای ‌جنوبی فقط برزیل و آرژانتین به این مرحله رسیده‌اند و آمریکای شمالی که فقط آمریکا را داشت و آفریقا که سنگال و مراکش در آن باقی ماندند.
تیم‌های باقیمانده AFC استرالیا، کره و ژاپن هستند که عملکرد شگفت‌انگیزی داشتند، در حالی که عربستان و ایران نیز شگفتی‌های بزرگی در جام خلق کردند. از طرفی ناکامی‌های بزرگی هم در این تورنمنت داشتیم مانند آلمان، دانمارک، بلژیک، اروگوئه، مکزیک، اکوادور، کانادا و حتی میزبان که سه بازی خود را باخت.
مسابقاتی که تماشاگران را در مرحله گروهی ۲۰۲۲ قطر شگفت‌زده کردند:
آرژانتین ۱-۲ عربستان
اولین شگفتی بزرگ این جام پیروزی عربستان سعودی بر آرژانتین بود. آرژانتین از دقیقه ۱۰ با پنالتی مسی پیش افتاد اما عربستان در عرض ۵ دقیقه در ابتدای نیمه دوم دو گل زد و بازی را به نفع خود برگرداند. در نهایت آرژانتین از گروه بالا آمد و عربستان حذف شد.

اکوادور ۱-۱ هلند
در گروه A، قطر در همان بازی اول مقابل اکوادوری که بسیار محکم و باقدرت به نظر می‌رسید شکست خورد. در واقع، تیم آمریکای جنوبی در دومین بازی خود مقابل هلند همه را غافلگیر کرد و یک تساوی تاریخی ۱-۱ به دست آورد و تک گل این تیم را انر والنسیا به ثمر رساند. اما شگفت‌انگیزتر، سومین بازی آنها مقابل سنگال بود. آنها برای صعود فقط به یک تساوی نیاز داشتند ولی با نتیجه ۲-۱ شکست خوردند و از مسابقات خداحافظی کردند.

ایران ۲-۰ ولز
شگفتی بزرگ گروه B، پیروزی لحظه آخری ایران مقابل ولز بود که به نظر می‌رسید پس از عملکرد فوق‌العاده‌اش در یورو ۲۰۲۱، می‌تواند تیم قدری باشد. با این حال، دو گل در وقت‌های تلف شده نیمه دوم توسط روزبه چشمی و رامین رضاییان (دقایق ۸+۹۰ و ۱۱+۹۰) ولز را در خطر حذف قرار داد. و در انتها انگلیس و آمریکا از این گروه صعود کردند.

استرالیا ۱-۰ دانمارک
علاوه بر فرانسه مدعی که با تیمی پر از مصدوم به قطر آمد، استرالیا با پیروزی ۱-۰ مقابل دانمارک شگفتی آفرید و متئو لکی تک گل این بازی مهم را به ثمر رساند. وایکینگ‌ها فقط یک تساوی از تونس گرفتند و نتوانستند از گروه بالا بیایند.

ژاپن!
تیم ژاپن که در ابتدا با قرار گرفتن در گروه E در کنار اسپانیا و آلمان شبیه به قربانی به نظر می‌رسید، جالب‌ترین تیم جام‌جهانی قطر شد. آنها با گلهای ریتسو دوآن و تاکوما آسانو آلمان را شکست دادند و ضربه مهلکی به یکی از بزرگ‌ترین تیم‌های جهان وارد کردند.
ژاپنی‌ها در بازی دومشان از کاستاریکایی شکست خوردند که از اسپانیا ۷ گل خورده بود. اما در بازی سوم هم لاروخا را به طرز شوکه‌کننده‌ای با گلهای دوآن و آئو تاناکا شکست دادند و باعث حذف آلمان شدند، و نه تنها از گروه مرگ صعود کردند بلکه سرگروه هم شدند.

مراکش ۲-۰ بلژیک
در صحبت از ناکامی‌های بزرگ، به شیاطین سرخ می‌رسیم که اگرچه در بازی اول خود کانادا را شکست دادند، در دومین بازی خود با گل‌های رومن سایس و زکریا ابوخلال با نتیجه ۲-۰ مغلوب بهترین تیم مراکشی تاریخ شدند. تیم آفریقایی به عنوان سرگروه صعود کرد، در حالی که نسل طلایی بلژیک تنها توانست مقابل کرواسی یک تساوی کسب کند و در آخرین بازی خود حذف شد.

کامرون ۱-۰ برزیل
شیرهای رام‌نشدنی که قبلا هرگز قناری‌ها را شکست نداده بودند، با این پیروزی تاریخ‌ساز شدند. برزیل به دور بعد صعود کرد و همچنان منتظر بازگشت ستاره اصلی خود «نیمار» به بازی‌هاست، در حالیکه کامرون به دلیل تفاضل گل حذف شد و سوئیس از گروه بالا آمد. اما کامرونی‌ها با گل ونسان ابوباکار در دقیقه ۲+۹۰ که بلافاصله اخراج هم شد، برزیل را شکست دادند و با افتخار به کشور خود برگشتند.

کره ۲-۱ پرتغال
پرتغال صعود خود را قطعی کرده بود و بازی با کره برایش تشریفاتی تلقی می‌شد، ولی ببرهای آسیایی نیاز به پیروزی و نتیجه مورد نیاز از بازی همزمان داشتند، و همه چیز دست به دست هم داد: آنها پرتغال را شکست دادند و اروگوئه در پیروزی‌اش مقابل غنا نیاز به یک گل بیشتر داشت تا بتواند به دور بعدی برسد. کره از دقیقه ۵ عقب افتاد ولی در دقیقه ۲۷ گل تساوی را به ثمر رساند و در دقیقه ۱+۹۰ گل پیروزی را هم زد و اروگوئه و لوئیس سوارس را ناکام گذاشت.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید