ایلنا/ سرمربی تیم ملی نوجوانان ایران معتقد است تیم ملی بزرگسالان به نسبت چهار سال قبل در جام جهانی ضعیف‌تر عمل کرده و باید به دنبال انتخاب سرمربی برویم که در فوتبال‌مان پیشرفت کنیم.
تیم ملی فوتبال ایران با شرایط و بازیکنانی که در جام جهانی 2022 داشت می‌توانست برای اولین بار از مرحله گروهی صعود کند و تاریخ‌ساز شود. اما برنامه ملی‌پوشان مقابل آمریکا به بدترین شکل ممکن پیش رفت تا آمریکا راهی مرحله حذفی شود. بعد از این اتفاق بحث ادامه همکاری کارلوس کی‌روش و تیم ملی فوتبال ایران، داغ شده است. عده‌ای معتقدند سرمربی پرتغالی بعد از 3 جام جهانی و 2 جام ملت‌ها تمام آنچه را که باید نشان داده و دستاورد جدیدی ندارد. بعد از وداع تلخ ملی‌پوشان با قطر، دربی پایتخت هم به زودی برگزار می‌شود. در همین رابطه حسین عبدی با ایلنا به گفتگو پرداخت:
*در رابطه با مربیگری تیم ملی کشورمان بعد از ناکامی تیم ملی حرف‌های زیادی به گوش می‌رسد نظرتان برای انتخاب سرمربی تیم ملی چیست؟
به نظرم آن کسانی که باید در این رابطه تصمیم‌گیری کنند باید بتوانند به شکل منطقی برای آینده و البته بیشتر برای حال بهترین تصمیم را برای سرمربی تیم ملی اتخاذ کنند.
*بهترین گزینه از نظرتان چه شخصی است؛ ماندن کی‌روش یا حضور مربی ایرانی؟
من موافق این هستم که باید بهترین گزینه را انتخاب کنیم و ملاک‌مان هم برای انتخاب عملکرد، تحصیلات و خلاقیت باشد نه اینکه آن شخص دوست ما باشد.
*در این بین قطعاً رزومه مربی در انتخاب سرمربی حرف اول را می‌زند.
بله حتماً رزومه و کارایی مهم است و باید ببینیم کدام مربی به درد تیم ملی ما می‌خورد و در این بین بهترین مربی و گزینه ممکن را برای تیم ملی کشورمان انتخاب کنیم.
*مربی ایرانی برای حضور در تیم ملی بهتر است یا خارجی؟
مربی ایرانی یا خارجی مهم نیست و ما باید ببینیم چگونه می‌توانیم فوتبال‌مان را به جایگاه خوبی برسانیم؛ چه بسا باید ببینیم برنامه‌ای که در کره، ژاپن، عربستان و حتی استرالیا اجرا شد که موجبات پیشرفت آنها را فراهم آورد و نتایج بسیار عالی را هم در برداشت چه بوده است و چرا ما نسبت به آنها ضعیف‌تر بودیم در حالی که ما استعداد این را داریم و باید تجربه و کارهای درست را اعمال کنیم. از روی دانش و تجربه می‌توانیم به مراحل خوبی برسیم و در فوتبال‌مان پیشرفت کنیم.
*پیشنهادتان برای انتخاب سرمربی جدید چه شخصی است؟
من پیشنهاد نمی‌دهم چون تصمیم‌گیرنده نیستم.
*در رابطه با نوع و روش بازی تیم ملی انتقادات زیادی از کی‌روش شد، در این رابطه چه صحبتی دارید؟
من هم نوع بازی و نتیجه‌گیری تیم ملی را نسبت به چهار سال پیش ضعیف‌تر می‌دانم که این مسأله می‌تواند ناشی از یکسری از مسائل باشد نظیر تغییر مدیریت و سرمربی قبلی و زمانی سرمربی جدید را در اختیار داشتیم که کمی دیر بود و در نهایت موجب پیشرفت ما نشد.
*در رابطه با تیم‌های فینالیست جام جهانی شانس را به چه تیم‌هایی می‌دهید؟
من شانس بالایی را برای رسیدن به فینال به تیم‌های فرانسه و برزیل می‌دهم هر چند که در این بین معتقدم باید از انگلیس هم ترسید.
*اما فکر نمی‌کنید آرژانتین هم با مسی تیم قابلی باشد؟
نه، بعید می‌دانم آرژانتین بتواند به فینال برسد.
*در رابطه با پرتغال که شش گل به سوییس زد شانسی برای قهرمانی این تیم قائل نیستید؟
نه برای قهرمانی پرتغال هم شانسی قائل نیستم چون سوییسی‌ها بعد از زدن چند گل اول به شکل هجومی بازی کردند؛ موضوعی که موجبات دریافت گل‌های بعدی این تیم را فراهم ساخت.
*در رابطه با دربی که بعد از وقفه طولانی مسابقات برگزار خواهد شد چه صحبتی دارید؟
دربی همیشه دربی است و همیشه چنین بازی‌هایی با هیجان و جذابیت همراه خواهد بود و هر تیمی که آماده‌تر باشد و در دربی حاضر شود قادر خواهد بود دقایق خوبی را رقم بزند.
*در رابطه با دو مهاجم خارجی پرسپولیس در دربی و شانس گلزنی‌شان در این بازی حساس چه صحبتی دارید؟
امکان گلزنی این دو مهاجم خوب وجود دارد و حضور این دو بازیکن ضریب موفقیت بیشتری برای تیم پرسپولیس ایجاد می‌کند.
*در رابطه با بخت اول قهرمانی، شانس را به چه تیمی می‌دهید؟
پرسپولیس شانس زیادی دارد اما هنوز زود است که راجع به قهرمانی حرف بزنیم. چه بسا که بعد از اینکه تیم سپاهان در هفته اول تیم سپاهان را شکست داد شاید بعضی‌ها از قهرمانی این تیم حرف زدند اما بعداً شرایط تا حدودی فرق کرد به همین دلیل باید در ادامه، بازی‌ها را دید تا بهتر در این رابطه حرف زد.
*اما این بار دربی بعد از چیزی نزدیک به دو ماه تعطیلی مسابقات بدون تماشاگر برگزار خواهد شد!
دربی همیشه هیجان بالایی خواهد داشت و دو تیم با هیجان لازم بازی خواهند کرد چون دو تیمی که پیراهن تیم‌های سرخابی را بپوشند قطعاً با هیجان و نهایت تلاش‌شان بازی خواهند کرد به همین دلیل اصلاً این‌طور نیست که بازیکنان بدون هیجان بازی کنند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید