ورزش 3/ استقلال بازگشت‌های بزرگی در آسیا داشته است، یکی از این بازگشت‌های فراموش نشدنی در شش دقیقه کم نظیر رقم خورده است.
انگاری ساخته شده‌اند برای برگرداندن نتایج در برابر رقبا در آسیا، بهترین تیم ایرانی تاریخ آسیا، با دو قهرمانی و نایب قهرمانی بازگشت‌های زیادی از خود در این رقابت‌ها به جا گذاشته است که توسط نسل‌های مختلف برای این تیم رقم خوره است.
بازگشت بزرگ آن‌ها در فینال جام باشگاه‌های آسیا در سال 1349 که با قهرمانی این تیم در آسیا همراه شد، و یا دو گل دقایق 87 و 89 سرخاب و چنگیز در دیدار این تیم در نیمه نهایی باشگاه‌های آسیا در دوحه قطر برابر الریان در سال 1371 و یا گل دقیقه 91 علیرضا نیکبخت برابر الاتحاد عربستان در 14 دی سال 80 و یا بازگشت رویایی آن‌ها در برابر دالیان چین در 8 اردیبهشت سال 78 و در ورزشگاه آزادی برای رسیدن به چهارمین فینال آسیایی این تیم،  نشان می‌دهد آن‌ها نه بر روی کاغذ، بلکه در زمین فوتبال در آسیا کارهای نشدنی زیادی کرده‌اند، کارهایی که با توجه به آمار خوب این تیم، استقلال را به عنوان پرافتخارترین تیم ایرانی در آسیا و یکی از بهترین‌های قاره کهن معرفی کرده است. 


یکی دیگر از بازگشت‌های فراموش نشدنی این تیم 21 سال قبل و در تاریخ 17 بهمن سال 1380و در ورزشگاه آل نهیان ابوظبی برابر تیم الوحده رقم خورد. اماراتی‌ها میزبان مرحله گروهی در غرب آسیا بودند تا دو تیم برتر نیمه نهایی جام باشگاه‌های آسیا انتخاب شوند. آبی‌ها که در یک بازی دراماتیک و در ورزشگاه آزادی و در حضور هوادارانشان الاتحاد عربستان را از پیش رو برداشته بودند، در روز اول باید به مصاف نماینده کشور میزبان می‌رفتند.
بازی دو تیم که یکی از پرگل‌ترین رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا در این مرحله است تا دقیقه 82 با نتیجه سه بر دو به نفع الوحده امارات در جریان بود که طوفان شاگردان پورحیدری آغاز شد. حد فاصل دقایق 82 تا 87 سه گل به دروازه نماینده امارات زده شد، تا یکی از شیرین‌ترین بازگشت‌های باشگاه استقلال رقم بخورد. دو گل فراز فاطمی و تک گل هاشمی نسب استقلال را برنده از زمین بازی بیرون آورد تا آبی‌ها بعد از تساوی یک بر یک برابر نسف قارشی ازبکستان و پیروزی سه بر صفر برابر الکویت راهی مرحله نیمه نهایی جام باشگاه‌های آسیا شوند. مرحله‌ای که میزبانش تهران بود و باران سیل آسیا رقیب استقلال شد تا این تیم بعد از شکست برابر آنیانگ کره، با پیروزی برابر نسف قارشی به مقام سوم رقابت‌ها بسنده کند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید