ورزش 3/ جنجال‌های اخیر داوری ویدیویی در لیگ برتر انگلیس باعث ایجاد تغییرات در کمیته داوران این کشور می‌شود و نیل سواربریک، رئیس VAR کمیته داوران اتحادیه در پایان فصل سمتش را ترک خواهد کرد.
تصمیم‌های جنجالی داوری در دیدار آرسنال و برایتون زلزله‌ای در فوتبال انگلیس ایجاد کرد و باعث شد کمیته داوران اتحادیه فوتبال برای بررسی بیشتر موضوع جلسه‌ای اضطراری تشکیل دهد.

اما نیل سواربریک، رئیس VAR کمیته داوران، چند روز بعد با جنجال دیگری روبه‌رو شد. او که شخصا داور ویدیویی دیدار چلسی و وستهم بود در اواخر مسابقه در حالی که یک پنالتی به سود چلسی قطعی به نظر می‌رسید به داور بازی کریگ پاوسون توصیه کرد که صحنه را از مانیتور کنار زمین بررسی کند. این تصمیم او بار دیگر جنجالی بر سر داوری مسابقات لیگ برتر ایجاد کرد.
این جنجال‌ها بدون تبعات نبود و لی میسون، داور ویدیویی دیدار آرسنال و برنتفورد که گل تساوی برنتفورد که در موقعیت آفساید به ثمر رسید را درست تشخیص داد و سواربریک که در بازی چلسی آن اشتباه را کرده بود در هفته بعدی از فهرست داوران ویدیویی کنار گذاشته شدند. میسون چند روز بعد اعلام کرد که کمیته دوران را ترک کرده و دیگر هیچ نقشی در داوری مسابقات نخواهد داشت.
امروز سایت اتلتیک اعلام کرد سواربریک، رئیس فعلی VAR کمیته داوران انگلیس، هم در پایان فصل جاری سمتش را ترک خواهد کرد.
اما برخی رسانه‌های انگلیسی می‌گویند تصمیم به بازنشسته شدن سواربریک ربطی به جنجال‌های اخیر داوری در لیگ برتر ندارد و او از مدتی پیش تصمیم به بازنشستگی گرفته است.
با این حال شکی نیست که جنجال‌های هفته‌های گذشته در فوتبال انگلیس تبعات شدیدی برای سازمان داوری فوتبال این کشور داشته و باعث تغییراتی اساسی در کمیته داوران اتحادیه خواهد شد. حالا همه نگاه‌ها به هاوارد وب دوخته شده که تابستان گذشته ریاست این کمیته را به دست گرفت. پیش از او مایک رایلی به مدت 13 سال بر صندلی ریاست این کمیته تکیه زده بود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید