تسنیم/ بعد از تعویق یک‌ ساله بازی‌های آسیایی چین، حالا در سال ۲۰۲۳ هم مسابقات آسیایی و هم اروپایی برگزار می‌شوند اما اروپایی‌ها هرگز با مشکلی که کشتی آسیا و ایران با آن مواجه است، رو در رو نیستند.
سال گذشته، در بحبوبه دعوای علیرضا دبیر با وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک بر سر بودجه و تهدید به اعزام تیم سوم کشتی به بازی‌های آسیایی اینچئون، بیش از هر زمان دیگری این سوال مطرح بود که چرا همیشه بازی‌های آسیایی که هر چهار سال یک‌ بار در یکی از کشورهای قاره کهن برگزار می‌شود با مسابقات جهانی کشتی تداخل زمانی دارد؟
تا بوده همین بوده و هرچند دولت تورلیخانوف رئیس وقت شورای کشتی آسیا مرد بانفوذی در اتحادیه جهانی است اما ظاهرا هیچ عزمی برای اهمیت دادن به بازی‌های آسیایی وجود ندارد و هیچ‌وقت این رقابت‌ها در تقویم اتحادیه جهانی لحاظ نمی‌شود تا با مسابقات بین‌المللی UWW تداخل نداشته باشد.
منصور برزگر سرمربی پیشین تیم ملی کشتی آزاد که خودش هم قبلا این شرایط را به کرات تجربه کرده، سال گذشته در مصاحبه‌ با خبرگزاری تسنیم عنوان کرد: «این اولین بار نیست که این دو مسابقه نزدیک به هم برگزار می‌شود. واقعا برای اتحادیه جهانی کشتی و برنامه‌ریزی‌اش متاسفم که بازی‌های آسیایی را جزو برنامه‌هایش نمی‌آورد، در حالی که می‌تواند مسابقاتش را یک ماه عقب‌تر یا جلوتر بگذارد. در زمان کشتی‌گیری ما هم این اتفاقات رخ می‌داد. آسیایی در تهران بود، از آن طرف هم جهانی در ترکیه برگزار می‌شد که ما یک مدال آسیایی و جهانی را از دست دادیم. آماده بودم می‌توانستم یک مدال جهانی به مدال‌هایم اضافه کنم اما تیم اعزام نشد و تیم را نگه داشتند برای بازی‌های آسیایی، چون مسابقاتی که در تهران برگزار می‌شد برای ما خیلی مهم‌تر بود. همین‌طور سال 1990 آسیایی پکن، تیم را به توکیو بردیم و یک تیم را هم در فاصله نزدیک به پکن. در مسابقات هیروشیمای ژاپن هم این اتفاق افتاد.»
باوجود تعویق یک ساله بازی‌های آسیایی که سال گذشته به دلیل شیوع دوباره کووید در کشور میزبان اتفاق افتاد، مسابقات به تاریخ همزمان در سال 2023 موکول شد، بنابراین همچنان مشکل فاصله اندک و چند روزه بین دو رویداد کشتی برای تیم اول کشتی قاره آسیا وجود دارد؛ البته امسال قطعا تیم اول باید به مسابقات جهانی برود، چون اولین مرحله از گزینشی المپیک است و تیم دوم و شاید در برخی اوزان یک کشتی‌گیر به هر دو مسابقه برود.
باتعویق یک ساله بازی‌های آسیایی، حالا در یک سال بازی‌های دو قاره آسیا و اروپا برگزار می‌شود، یکی در چین و دیگری در لهستان.

نکته مهم هم این است که باوجود فاصله چند روزه بین مسابقات جهانی 2023 بلگراد با بازی‌های آسیایی چین که کشتی ایران باز هم دچار دردسرهایی خواهد شد، بازی‌های اروپایی خرداد ماه برگزار می‌شود و اروپایی‌ها هیچ مشکل و تداخلی با مسابقات جهانی ندارند و حتی از این میدان می‌توانند به عنوان تدارکاتی برای مسابقات مهم پیش رو استفاده کنند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید