طرفداری/ تیم ملی ایران بعد از شکست مقابل انگلیس و پیروزی برابر ولز شانس این را داشت که با برد یا مساوی مقابل آمریکا به دور حذفی جام جهانی قطر صعود کند اما داستان جور دیگری رقم خورد.
به بررسی بازی های مهمی که در سال 1401 در رده باشگاهی و ملی ایران برگزار شده است پرداخته ایم.
آخرین بازی تیم ملی ایران در جام جهانی 2022 قطر مقابل تیم ملی آمریکا بود. شاگردان کی روش که با روحیه خوب پس از برد ولز به مصاف یانکی ها رفتند، موفق به کسب امتیاز مقابل این تیم نشدند و با سه امتیاز با جام جهانی 2022 قطر خداحافظی کردند.
در جدول رده‌بندی گروه B، انگلیس با ۴ امتیاز اول بود و ایران با ۳ امتیاز در رده دوم قرار داشت. آمریکا با ۲ امتیاز سوم و ولز با یک امتیاز در رده چهارم جای گرفته بودند.
با توجه به بازی ایران با آمریکا در دور پایانی مرحله گروهی و دیدار ولز و و انگلیس، ایران در صورت پیروزی یا تساوی در بازی خودش به مرحله حذفی جام جهانی صعود می‌ کرد.
پس از انجام بازی‌های ایران - آمریکا و ولز - انگلیس در هشتم آذر، از ۹ حالت ممکن، در ۵ حالت ایران به دور حذفی صعود می‌ کرد و در یک حالت هم این شانس را داشت که با توجه به تعداد گل‌های رد و بدل شده در این دو بازی راهی مرحله حذفی شود. تیم‌ ملی در ۳ حالت به طور قطع نمی‌توانست راهی مرحله بعد شود و از جام جهانی خداحافظی می کرد.

اگر تیم‌ملی مقابل آمریکا به پیروزی می رسید و انگلیس مقابل ولز با باخت یا تساوی متوقف می شد، شاگردان کی‌روش اتفاق شگفت‌انگیزی را رقم می‌ زدند و به عنوان تیم اول گروه به مرحله بعد صعود می‌ کردند.
به نظر می رسید همه چیز مهیای اولین صعود تاریخ تیم ملی ایران به دور حذفی جام جهانی است اما تاکتیک تیم ملی مقابل آمریکایی ها به طور کامل غلط بود. علیرضا بیرانوند که بعد از مصدومیت در بازی با انگلیس و غیبت مقابل ولز با محافظ صورت برگشته بود هم نتوانست مانع از گلزنی کریستین پولیشیچ شود و با تک گل همین بازیکن یانکی ها به دور حذفی صعود کردند.
اطلاعات بازی ایران و آمریکا
بستر مسابقه: بازی سوم گروه B جام جهانی 2022
تاریخ: سه شنبه 8 آذر 1401 (29 نوامبر 2022)
ساعت: 22:30 به وقت تهران 
مکان: استادیوم الثمامه دوحه
داور: متئو لاهوز (اسپانیا)
گل ایران: -
گل آمریکا: کریستین پولیشیچ (39)
ترکیب ابتدایی ایران و آمریکا
ایران (۲-۴-۴): بیرانوند | رضاییان، حسینی، پورعلی گنجی، محمدی | قلی‌زاده، عزت‌اللهی، نوراللهی، حاج‌صفی | آزمون، طارمی
آمریکا (۳-۳-۴): ترنر | دست، کارتر ویکرز، ریم، رابینسن | مک کنی، آدامز، موسی | وه‌آ، سارجنت، پولیشیچ
سرمربی ایران: کارلوس کی روش | سرمربی آمریکا: گرگ برهالتر
آمار بازی ایران - آمریکا


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید