ورزش 3/ مدیرعامل سابق استقلال می گوید که وزارت ورزش و وزیر نیز عضوی از مجمع باشگاه هستند و باید مرجع پاسخگویی و حل مشکل استراماچونی باشند.
 
 باشگاه استقلال این روزها درگیر پرونده آندره‌آ استراماچونی است. سرمربی ایتالیایی که در لیگ نوزدهم به این تیم پیوست ولی دوران حضور او در جمع آبی ها خیلی کوتاه بود. او پیش از پایان نیم فصل نخست و به دلیل عدم دریافت حقوقش، ایران را برای همیشه ترک کرد و حالا استقلال برای فرار از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات و حذف از آسیا، باید نزدیک به 100 میلیارد تومان بپردازد.

کاظم اولیایی که فصل قبل با حضور در کمیته صدور مجوز حرفه ای در بحث حذف سرخابی ها از آسیا حسابی خبرساز شده بود، در گفتگو با خبرنگار ورزش سه، می گوید که مجمع باشگاه استقلال باید پاسخ گوی مشکل پرونده استراماچونی باشد.

این گفت و گو را در زیر بخوانید:

 
* نظر شما در مورد مطالبات استراماچونی که به نگرانی بزرگ هواداران استقلال در این روزها تبدیل شده چیست؟
اول از همه باید بگویم این پرونده علاوه بر این که موجب نگرانی هواداران استقلال می‌باشد باعث نگرانی دست‌ اندرکاران فوتبال کشور هم هست چرا که استقلال و پرسپولیس دو باشگاه پرطرفدار فوتبال ما هستند و استقلال هم که فصل قبل قهرمان شده و حق مسلم این تیم حضور در آسیا و کسب افتخار است و نباید فراموش کنیم که استقلال پر افتخارترین باشگاه ایرانی در سطح آسیا می‌باشد و همگی باید نگران باشیم و کمک کنیم تا مشکل برطرف شده و از این امتیاز استفاده کنیم و امیدواریم این معضل در نهایت برطرف شود.

* شما مقصر اصلی در پرونده استراماچونی را چه کسی می‌دانید؟
تصمیم‌گیری در دو باشگاه‌ استقلال و پرسپولیس همچون سایر شرکت‌ها و باشگاه‌ها در دنیا به عهده مجمع است و نقش مالک را نیز ایفا می‌کند و سازمان خصوصی‌سازی در حال حاضر مجمع باشگاه استقلال را در اختیار دارد و ۳ تن از وزرا در هیات واگذاری حضور دارند و این مجمع که مدیران را در باشگاه منصوب کرده باید پاسخگوی اعمال و رفتار خود باشند. در حال حاضر توپ مسئولیت و پاسخگویی در زمین مجمع است و وزرای اقتصاد، دادگستری و ورزش که عضو آن هستند باید هر چه زودتر جلسه فوق‌العاده‌ای را برگزار کرده تا این مشکل حل شود چرا که همه جامعه فوتبال از بدهی استقلال به استراماچونی با خبر هستند و اعطای مجوز حرفه‌ای منوط به پرداخت این مبلغ است و این براساس آیین‌نامه فیفا برای ۲۰۷ کشور عضو است و قابل اعمال نفوذ و تغییر نیست و باید اجرا شود.
در آیین‌نامه که به باشگاه‌ها هم ابلاغ شده به صراحت آمده است که پرونده‌ بدهی‌هایی که در آن‌ها احکام قضایی صادر شده تعیین تکلیف شود و توسط باشگاه اسناد پرداخت و تسویه بارگزاری شود و حالا هم مجمع باید به فکر حل مشکل باشد و اعمال نفوذ و مذاکره با کنفدراسیون آسیا راه حل مشکل نیست و اثری ندارد.

* نقش وزارت ورزش که گفته‌ می‌شود در پرونده کالدرون به پرسپولیس کمک کرده در ماجرای استقلال و استراماچونی چیست؟
وزارت ورزش و شخص وزیر نیز عضوی از همان مجمع باشگاه هستند و مجمع که وزرای اقتصاد و دادگستری هم در آن حضور دارند باید مرجع پاسخگویی و حل مشکل باشند تا استقلال از این شرایط خارج شود. در این مورد نیز هیات مدیره و مدیرعامل باشگاه باید این مشکلات را حتی برای تظلم‌خواهی به گوش مجمع باشگاه برسانند و آن‌ها را در جریان بگذارند و این وظیفه‌ای است که حتما باید انجام بدهند تا مجمع به صحنه بیاید تا این مبلغ که عدد زیادی برای ورزش ما می‌باشد را تأمین کند. اعضای هیات مدیره باید خیلی سریع درخواست مجمع فوق‌العاده داشته باشند چرا که سازمان خصوصی و مجمع از لحاظ قانونی اجازه پرداخت این مبلغ را دارند.

* در مورد شرایط مالی باشگاه و عدم پرداخت مطالبات کادرفنی و بازیکنان چه نظری دارید؟
متاسفانه همگی اطلاع داریم که فوتبال حرفه‌ای و باشگاه‌داری ما بیمار است و ما از امکانات فوتبال حرفه‌ای در دنیا که هم ایجاد اشتغال می‌کند و هم باعث شادی اهالی فوتبال می‌شود عقب هستیم و به صورت ناقص و غلط از فوتبال دنیا کپی برداری و بهره برداری می‌کنیم و این ایراد اساسی باید برطرف شود و فوتبال ما باید به دست اهالی فوتبال به خودکفایی و کسب درآمد برسد و این بیماری باید با تصویب طرح جامع باشگاه‌داری در مجلس که حدود ۱۲ سال است معطل مانده و نیاز به پاسخگویی مجلس دارد، برطرف و علاج شود.این بیماری سرطانی در مدیریت فوتبال ما شامل همه باشگاه‌ها می‌باشد مثل تیم‌هایی که دولتی یا خصولتی و از اعتبارات آن‌‌ها استفاده می‌کنند و البته باید بگویم برخی استان‌ها محروم هستند و امکاناتی ندارند و عدالت در فوتبال رعایت نمی‌شود و برخی استان‌ها از مواهب الهی همچون معادن و صنایع برخوردارند و به همین دلیل چند باشگاه‌ بزرگ دارند و برخی استان‌ها که حتی جمعیت و استعداد بالاتری دارند به دلیل عدم امکانات محروم مانده‌اند و عدالت رعایت نمی‌شود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید