آنا/ ملی پوش کشتی آزاد برای قهرمان آمریکایی جهان و المپیک کری خواند.

جام جهانی کشتی آزاد روزهای ۱۹ و ۲۰ آذر 1401 در ایالت آیووا امریکا برگزار شد. یکی از مهمترین اتفاقات، پیروزی علی سوادکوهی جوان 24 ساله ایرانی مقابل جردن باروز بود. قهرمان آمریکایی جهان و المپیک بعد از 14 پیروزی متوالی مقابل کشتی‌گیران ایرانی سرانجام شکست خورد. باروز مقابل صادق گودرزی، عزت‌الله اکبری، محمد نخودی، مرتضی رضایی‌قلعه، مصطفی حسین‌خانی، سیدعلی موسوی، علیرضا قاسمی و پیمان یاراحمدی به پیروزی رسیده بود.

سوادکوهی یکی از ملی‌پوشان کشتی آزاد ایران در تورنمنت رنکینگ کرواسی هم بود. او در فینال وزن 79 کیلوگرم با نتیجه 2 بر یک از سد آوتاندیل کنتچادزه دارنده مدال نقره جهان از گرجستان گذشت و به مدال طلا دست یافت.

آزادکار 24 ساله ایران پیش‌تر محمد نخودی نایب قهرمان دو دوره اخیر مسابقات جهانی را شکست داد و البته زائوربک سیداکوف قهرمان روسی جهان و المپیک را هم مغوب کرد تا نشان دهد غول‌کشی جدید متولد شده است.

علی سوادکوهی در خصوص اینکه سال ۱۴۰۱ برای او چگونه بود، اظهار داشت: ابتدا سال جدید را به مردم خوب کشورم تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و امیدوارم در سال جدید تمام مردم کشورم به چیز‌هایی که لیاقتش را دارند، برسند. خدا را شکر سال خوبی برای من بود و توانستم در عرصه‌های مختلفی که رفتم روسفید باشم؛ هم بهترین کشتی هایم را بگیرم و هم شرمنده مردم کشورم نشوم. بیشتر خوشحالم اولین ایرانی لقب گرفتم که آرزوی شکست جردن باروز افسانه‌ای برای ایرانی‌ها را به واقعیت تبدیل کردم و توانستم او را ببرم. همچنین شکست زائوربک سیداکوف از دیگر اتفاقات مهم ورزشی برای من بود.

وی افزود: از این نتایج شاید خوشحال باشم اما احساس غرور نمی‌کنم زیرا یک ورزشکار هر روز باید برای بهتر شدن تلاش کند تا بتواند به آرزو‌هایی که دارد برسد، مانند جهان پهلوان تختی که با عرق ریختن توانست سمبل کشتی ایران شود. کشتی هم ورزش پهلوانی است و می‌کوشم تا هر روز نسبت به روز گذشته هم افتاده‌تر شوم و هم به خودم بیاموزم که می‌توانم در هر ثانیه از زندگی‌ام‌ نکات جدیدی را یاد بگیرم.

عضو تیم ملی کشتی آزاد ادامه داد:اکنون هدف بعدی من برای مسابقات جام تختی و بعد هم مسابقات جهانی یا حتی بازی‌های آسیایی است که شهریور 1402 برگزار خواهد شد. اهدافم را گام‌به‌گام دنبال می‌کنم. به خودم ایمان و باور قلبی دارم که می‌توانم از فرصتی که با تلاش خودم و همچنین لطف خداوند متعال برایم ایجاد شده، به بهترین شکل ممکن استفاده کنم و بهترین مدال‌ها را برای کشورم به دست بیاورم.

سوادکوهی در پاسخ به این سوال که اگر بار دیگر با باروز رقابت کند، باز هم می‌تواند او را شکست دهد یا خیر، به آنا گفت: از قبل به شکست‌دادن باروز در جام جهانی فکر کرده بودم. این برای من یک آرزو نبود که نتوانم به آن دست یابم بلکه یک هدف بود که روز و شب برای رسیدن به آن عرق ریخته بودم. من در مسابقات ترکیه هم با او کشتی گرفته بودم. با وجود سرتر بودن از حریف، اشتباهات داوری باعث شد علیرغم شایستگی زیاد شکست بخورم اما در آمریکا از همان شروع مسابقه به خودم تلقین کردم که باید او را ببرم و خدا را شکر این اتفاق هم رخ داد. اگر دوباره با او سرشاخ شوم مطمئن باشید راحت‌تر او را شکست می‌دهم.

وی در پایان در مورد اینکه شرایط از لحاظ حمایتی چگونه است، خاطرنشان کرد: حقیت امر این است که ما هر روز در تمرینات ریاضت و سختی‌های زیادی را به جان می‌خریم تا برای هر لحظه‌ای هم که شده دل مردم را با مدال‌هایی که می‌گیریم شاد کنیم. در سوی مقابل هم از مسئولان توقع داریم به ورزش اول کشور که همیشه در بزنگاه‌ها به داد کاروان ورزشی ایران، چه در المپیک و چه بازی‌های آسیایی رسیده نگاه و توجه بهتری داشته باشند. حالا نیاز به حمایت مسئولان ورزش کشور داریم، نه اینکه در آستانه مسابقات بیایند به ما سر بزنند و با صحبت‌های خودشان به ما قوت قلب بدهند؛ نه اینکه پس از مدال آوری برای گرفتن عکس یادگاری به سمت ما بیایند.
 


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید