ورزش 3/محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولیعهد و نخست وزیر عربستان، پس از تکمیل فاز اول، از پروژه بزرگ سرمایه گذاری و خصوصی سازی باشگاه های ورزشی خبر داد و آن را به صورت رسمی آغاز کرد.
این برنامه بلند مدت ولیعهد سعودی، به منظور دستیابی به اهداف چشم انداز عربستان 2030 در بخش ورزش است. هدف از این پروژه، ایجاد یک بخش ورزشی موثر، از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی و توانمندسازی آن برای کمک به توسعه بخش ورزش است.
سعودی ها قصد دارند به منظور بهره وری تیم های ملی، باشگاه های ورزشی و ورزشکاران، این برنامه را پیش ببرند. پروژه مذکور در مرحله فعلی شامل دو مسیر می باشد که اولین مورد، تایید شرکت های بزرگ سرمایه گذاری در باشگاه های ورزشی در ازای خرید آنها و دومی ارائه تعدادی از باشگاه ها برای خصوصی سازی در پایان سال 2023 است.
انتقال و خصوصی سازی باشگاه ها به طور کلی با هدف دستیابی به جهش های کیفی در رشته های مختلف ورزشی در عربستان تا سال 2030 است تا لیگ این کشور را به جمع 10 لیگ برتر جهان برساند.
علاوه بر این، بن سلمان قصد دارد تا با افزایش درآمدهای لیگ از 450 میلیون ریال سعودی به بیش از 1.8 میلیارد ریال سعودی (24 هزار میلیارد تومان) در سال و افزایش ارزش بازار لیگ حرفه ای عربستان از 3 میلیارد ریال به بیش از 8 میلیارد ریال (108 هزار میلیارد تومان)، لیگ عربستان را به یکی از لیگ های برتر جهان تبدیل کند.
 


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید