دیجیاتو/ یک شهروند ۳۴ ساله سوئیسی به علت کلاهبرداری گسترده از سیستم گارانتی اپل به ۳.۵ سال زندان و مادر ۵۶ ساله وی نیز به ۱۸ ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

این مادر و پسر که نام آن‌ها اعلام نشده، نمونه تقلبی آیفون را از کشور چین خریداری کرده و آن‌ها را با ۱۱۱ هزار آیفون جدید تعویض کردند. سرویس +AppleCare این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که در صورت آسیب دیدن دستگاه، بجای آن یک گوشی جدید تحویل بگیرند. مدل آیفون‌های این پرونده اعلام نشده و نمی‌دانیم این افراد کدام مدل آیفون را از چین خریداری کرده بودند.

این پرونده مشابه پرونده سال گذشته در ایالات متحده آمریکا است که قاضی متهم را به ۳ سال زندان محکوم کرد که تفاوتی با حکم شهروند سوئیسی ندارد. حکم پرونده جدید علاوه بر ۳.۵ سال زندان، تبعید مجرم را نیز در پی دارد. این فرد ۳۴ ساله که برای دو دهه در سوئیس زندگی کرده به مدت ۷ سال نمی‌تواند به این کشور وارد شود.
  
این مادر و پسر در هنگام ارسال آیفون‌های تقلبی به اپل، دلیل خرابی و عدم روشن شدن آن‌ها را ورود آب به آن‌ها اعلام می‌کردند. این دو نفر برای اجرای برنامه‌های خود در اطراف سوئیس سفر کرده و از نمایندگی‌های مختلف آیفون‌های جدید را دریافت می‌کردند.

این افراد پس از دریافت آیفون‌های اصلی و سالم، آن‌ها را به هنگ کنگ ارسال کرده و به ازای هر کدام از آن‌ها ۱۱ دلار دریافت می‌کردند. این دو نفر در دادگاه ادعا کرده‌اند که از جعلی بودن آیفون‌ها بی‌اطلاع بوده‌اند. مقامات گمرک سوئیس پس از دریافت یک بسته حاوی ۵۰ آیفون، موضوع را پیگیری کرد و به چنین کلاهبرداری پی برد

اپل اعلام کرده طی این کلاهبرداری ۱.۱ میلیون دلار ضرر کرده که تفاوت چندانی با پرونده سال گذشته در ایالات متحده آمریکا ندارد و احتمالا به همین دلیل حکم زندان‌ها نیز مشابه است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم