ديجي کالا/ سامسونگ در اولين رويداد آنلاين تاريخ خود محصولات بسيار خوبي را روانه‌ي بازار کرد که از جمله بهترين آن‌ها مي‌توان به گلکسي واچ ۳ و گلکسي بادز لايو اشاره کرد؛ با اين اميد که بتواند در دوره‌ي شيوع ويروس کرونا، فروش خوبي را تجربه کند. حال با توجه به گزارشات منتشر شده به نظر مي‌رسد اين اتفاق افتاده و کهکشاني‌هاي کوچک سامسونگ توانستند عملکرد خوبي از خود به جاي بگذارند.

گلکسي واچ ۳ و گلکسي بادز لايو دو گجت هوشمندي هستند که سامسونگ در رويداد آنپکد اخير رونمايي کرد تا بدين ترتيب عملا با بزرگ‌ترين شرکت در اين زمينه يعني اپل وارد رقابت شود. کوپرتينويي‌ها در اين بخش اپل واچ سري ۵ و ايرپادز پرو را در اختيار دارند که هر دوي آن‌ها در نوع خود بي‌نظيرند. سامسونگ اما با تجهيز کهکشاني‌هاي خود به جديدترين و بهترين قابليت‌ها قصد دارد رقيب ديرينه‌ي خود را از ميان بردارد.

اخيرا شنيده بوديم برخي از کاربران از داغ شدن سري گلکسي بادز هنگام استفاده زير نور آفتاب شکايت دارند اما به نظر مي‌رسد اين موضوع حداقل براي گلکسي بادز لايو آنقدرها جدي نبوده چرا که به گزارش يک رسانه‌ي کره‌اي، اين گجت توانست به همراه گلکسي واچ ۳ فروش بسيار خوبي را تجربه کند.

متاسفانه از آمار دقيق فروش گلکسي واچ ۳ و گلکسي بادز لايو در بازارهاي بزرگي نظير آمريکا اطلاعي نداريم و بنابراين بايد به گزارشات منتشر شده در کره متوسل شويم. البته آمارهاي اوليه‌ي منتشر شده، آن هم از کشور مبدا ممکن است به خوبي نتواند عملکرد دقيق محصولات را در بازارهاي جهاني به تصوير بکشد. با اين حال اگر اعداد و ارقام را به درستي با عملکرد نماينده‌هاي اخير مقايسه کنيم مي‌توانيم به اطلاعات خوبي دست پيدا کنيم.

براي مثال دوگانه‌هاي گلکسي نوت ۲۰ ۵G در نوبت اول پيش‌فروش، از سري گلکسي نوت ۱۰ عملکرد ضعيف‌تري داشتند اما اين اصلا خبر بدي نيست چرا که بازار لوازم الکترونيکي به خاطر ويروس کرونا دچار اختلال شده و طبيعي است محصولي هرچند محبوب دچار افت فروش شود. اما از آن طرف تب اس ۷ و اس ۷ پلاس به همراه گلکسي بادز لايو و گلکسي واچ ۳ از لحاظ فروش رشد بسيار خوبي را تجربه کردند.

گلکسي واچ ۳ – پرفروش‌ترين ساعت هوشمند سامسونگ
اگرچه گزارش اوليه لزوما اثبات موفقيت بلند مدت اين محصولات نيست اما مي‌توان بر اساس آن، عملکرد احتمالي کهکشاني‌ها را تخمين زد. مثلا گلکسي واچ ۳ توانست تمام محصولات سري قبل خود را از لحاظ فروش اوليه پشت سر بگذارد چرا که در اولين روز عرضه، ۷۰۰۰ نسخه از آن به فروش رسيد. همچنين بعد از گذشت تقريبا ۲۰ روز از عرضه‌ي آن در ۶ آگوست، اکنون فروش اين گجت به ۶۰.۰۰۰ دستگاه رسيده.

اگر بخواهيم عملکرد گلکسي واچ اکتيو ۲ را با اين ساعت مقايسه کنيم بايد بگوييم واچ ۳ توانست ۳ برابر عملکرد بهتري داشته باشد و همه‌ي اين‌ها در حالي است که نماينده‌ي جديد قيمت بيشتري هم دارد. اينطور به نظر مي‌رسد که سامسونگ مي‌خواهد بار ديگر هواوي و گارمين را که در نيمه‌ي اول سال جاري از اين شرکت پيشي گرفتند، پشت سر بگذارد.

با اين اعداد و ارقام، پيش‌بيني موفقيت گلکسي واچ ۳ در بازارهاي جهاني هم آسان‌تر مي‌شود. نماينده‌ي جديد سامسونگ، هم با گوشي‌هاي اندرويدي و هم گوشي‌هاي مبتني بر iOS سازگار است، از حلقه‌ي چرخان بهره مي‌برد که گشت و گذار در صفحه‌ي کوچک ساعت را بسيار لذت‌بخش‌تر و آسان‌تر کرده، از LTE پشتيباني مي‌کند و از بلندگو براي برقراري تماس صوتي بهره مي‌برد (حتي در مدل ۴۱ ميلي‌متري)، قابليت‌هاي سلامتي و نرم‌افزاري فراواني دارد که از جمله مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به ECG (نوار قلب) اشاره کرد. بنابراين مي‌توان تا حدودي مطمئن بود که اصلي‌ترين رقيب اپل واچ، در بازارهاي جهاني نيز موفقيت‌هاي زيادي براي سامسونگ به ارمغان خواهد آورد.

گلکسي بادز لايو – عجيب و دوست‌داشتني
سامسونگ با طراحي عجيب گلکسي بادز لايو ريسک بزرگي انجام داد. هيچ ايربادزي را در بازار نخواهيد يافت که شبيه به ايربادز لوبيايي شکل سامسونگ باشند. اما با همه‌ي اين تفاسير عملکرد آن حداقل در کشور کره بسيار خوب بود. کهکشاني ۱۷۰ دلاري سامسونگ از قابليت حذف نويز بهره مي‌برد که هدفون‌هاي مجهز به آن قيمت به مراتب بيشتري دارند. همين مسأله محبوبيت اين گجت را دوچندان کرد طوري که بيش از ۳۰۰.۰۰۰ نسخه از آن در کمتر از دو هفته در کره به فروش رفت. جالب است بدانيد اين ميزان، ۳۰۰ برابر بيشتر از فروش اوليه‌ي گلکسي بادز پلاس است!

اگر به خاطر داشته باشيد با ورود گلکسي بادز پلاس به بازار استقبال بسيار خوبي از آن شد چرا که سامسونگ آن را به قابليت‌هاي خوبي مجهز کرده بود. از کيفيت فوق‌العاده‌ي صدا گرفته تا عملکرد باتري و اندازه‌ي کوچک و جمع و جور. همه‌ي اين موارد دست در دست هم داد تا بادز پلاس به يکي از موفق‌ترين محصولات سامسونگ از لحاظ فروش تبديل شود. اکنون آن را مقايسه کنيد با گجتي که ۳۰۰ برابر عملکرد بهتري داشته.

سامسونگ با طراحي جالب اين محصول در واقع سعي داشته فرايند حذف نويز را بهبود ببخشد اما به نظر مي‌رسد دليل عمده‌ي فروش اين محصول در کنار قيمت مناسب، رنگ فوق‌العاده جذاب برنزي آن است که سامسونگ امسال براي محصولات خود در نظر گرفته. در واقع بسياري از کاربراني که گوشي‌هاي سري گلکسي نوت ۲۰ را با رنگ برنزي خريداري کرده باشند، به خريد اين گجت کوچک و دوست داشتني نيز اقدام کرده‌اند.

تمام اين آمار در کشور مبدا يعني کره بدست آمده و مشخص نيست آيا نماينده‌هاي سامسونگ مي‌توانند در بازار جهاني نيز همين عملکرد را از خود به نمايش بگذارند يا خير. البته دليل خاصي هم وجود ندارد که اين اتفاق رخ ندهد چرا که محصولات جديد غول کره‌اي از هر لحاظ رضايت بخش و مناسب هستند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم