نماد آخرین خبر

اطلاعات جدیدی از دوربین نیکون Z9 رقیب احتمالی کانن EOS R5 منتشر شد

منبع
مجله ديجي کالا
بروزرسانی

مجله ديجي کالا/ اطلاعات منتشر شده نشان مي‌دهند که نيکون در حال کار کردن بر روي يک دوبين بدون آينه جديد است که به عنوان رقيب اصلي دوربين کانن EOS R5 در بين دوربين‌هاي نيکون شناخته مي‌شود. اين اطلاعات همچنين نشان مي‌دهند که اين دوربين جديد که به احتمال زياد نيکون Z9 نام خواهد داشت داراي مشخصات يکساني با کانن EOS R5 است و حتي از سنسوري با رزولوشن بالا‌تر نسبت به کانن EOS R5 در آن استفاده شده است.

اگر اين اطلاعات منتشر شده درست باشند، نيکون در اين دوربين جديد از سنسوري ۴۶ مگاپيکسلي، فيلم‌برداري با رزولوشن ۸K، عکاسي پياپي با سرعت ۲۰ فريم در ثانيه و دو جاي مموري کارت استفاده خواهد کرد. البته اين اطلاعات منتشر شده از قيمت ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلاري اين دوربين خبر مي‌دهند.

در مقايسه با دوربين کانن EOS R5 بايد بگوييم که اين دوربين جديد نيکون داراي يک مگاپيکسل رزولوشن بيشتر در هنگام عکاسي است. با اين وجود اين دو دوربين در ديگر مشخصات  به يکديگر شبيه هستند. به عنوان نمونه هر دو دوربين مي‌توانند که با رزولوشن ۸K و به صورت ۳۰ فريم در ثانيه و رزولوشن ۴K و به صورت ۱۲۰ فريم در ثانيه فيلم‌برداري کنند.

حتي سرعت عکاسي پياپي اين دوربين هم با يکديگر يکسان است و با توجه به اين موضوع با هر دو دوربين مي‌توان که در بالاترين سرعت به صورت ۲۰ فريم در ثانيه عکاسي کرد. البته بايد ببينيم که نيکون براي جلوگيري از گرم شدن بيش از حد اين دوربين در هنگام فيلم‌برداي چه راهکاري را انجام داده است.

اطلاعات منتشر شده نشان مي‌دهند که شاسي بدنه‌ي دوربين نيکون Z9 در مقايسه با کانن EOS R5 بزرگ‌تر است و بدنه‌ي اين دوربين بيشتر شبيه به دوربين نيکون D6 است. نيکون علاوه‌بر توجه به دوربين کانن EOS R5، نگاهي به ديگر رقيب اصلي خود يعني دوربين سوني A9 II هم داشته است. با توجه به اين موضوع به نظر مي‌رسد که نيکون از سيستم فوکوسي مشابه دوربين سوني A9 II در اين دوربين جديد استفاده کرده است.

از ديگر مشخصات افشا شده در رابطه با اين دوربين مي‌توانيم به بهره‌مندي از پردازنده‌ي جديد EXPEED، دو جاي مموري کارت و باتري جديد اشاره کنيم تا اين دوربين بتواند با رزولوشن ۸K فيلم‌برداري کند يا که به صورت ۲۰ فريم بر ثانيه عکس‌هاي ۴۶ مگاپيکسلي را ثبت کند.

بر خلاف بهر‌ه‌مندي از اين ويژگي‌هاي جذاب، به نظر مي‌رسد که محدوده‌ي ISO اين دوربين جديد نيکون همانند دوربين نيکون Z7 باشد. با وجود اينکه بهره‌مندي از حساسيت ۶۴ تا ۲۵۶۰۰ و قابل گسترش تا ۵۱۲۰۰ و ۱۰۲۴۰۰ بسيار خوب است، اما اين مقدار ISO کمتر از بسياري از دوربين‌هايي است که هم اکنون توسط بسياري از عکاس‌هاي ورزشي، خبري و حيات وحش استفاده مي‌شود. براي نمونه دوربين نيکون D6 داراي بازه‌ي حساسيت سنسور ۱۰۰ تا ۱۰۲۴۰۰ است که مي‌تواند اين مقدار را تا عدد شگفت انگيز ۳٫۲۸ ميليون افزايش بدهد.

به طور حتم نيکون قصد دارد از نمونه‌هاي اوليه اين دوربين را در المپيک ۲۰۲۱ مورد بررسي قرار بدهد، همان‌گونه که شايعه‌ها از انجام حرکتي مشابه توسط کانن براي بررسي دوربين R1 (نماينده‌ي دوربين DSLR کانن ۱D در خانواده‌ي R دوربين‌هاي بدون آينه کانن) در المپيک ۲۰۲۱ خبر مي‌دهند.

شما مي‌توانيد به صورت خلاصه نگاهي به مشخصات پيش‌بيني شده براي اين دوربين و شايعه‌هاي منتشر شده راجع به آن بياندازيد.

زمان عرضه به احتمال زياد پاييز ۲۰۲۱.
عدم رونمايي از دوربين نيکون Z8 توسط نيکون.
قصد نيکون براي بررسي عملکرد نمونه‌هاي اوليه نيکون Z9 در مسابقات المپيک سال ۲۰۲۱.
رونمايي از لنز جديد Z 400mm داراي f/2.8 براي دوربين‌هاي بدون آينه براي عکاسي در مسابقات المپيک سال ۲۰۲۱.
ترکيب بدنه‌ي دوربين نيکون D6، مشخصات عکس‌برداري و فيلم‌برداري دوربين کانن EOS R5 و سيستم فوکوس و منظره‌ياب الکترونيک دوربين سوني A9 II.
سنسور ۴۶ مگاپيکسلي.
عکاسي پياپي با سرعت ۲۰ فريم در ثانيه.
فيلم‌برداري با رزولوشن ۸K و به صورت ۳۰ فريم در ثانيه و ۴K به صورت ۳۰، ۶۰ و ۱۲۰ فريم در ثانيه.
پردازنده‌ي EXPEED جديد با توانايي فيلم‌برداري به صورت ۸K.

سيستم فوکوس بهبود يافته.
دو جاي مموري کارت.
ISO از ۶۴ تا ۲۵۶۰۰ قابل گسترش تا دو مرحله.
منظره‌ياب الکترونيک با رزولوشن بالا.
رابط کاربري جديد.
باتري جديد به احتمال زياد باتري نيکون EN-EL18x.
پورت LAN گيگابيتي، پورت USB-C و GPS.
قيمت در حدود ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار.
با توجه به اين مشخصات انتظار داريم که نيکون Z9 دوربين مناسبي براي عکاس‌هاي حرفه‌اي ورزشي يا عکاس‌هاي خبري باشد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم