گيم فا/ سوني به تازگي تاييد کرده است که علي رغم وعده‌هاي اوليه‌ي پشتيباني از ۸K، اين کنسول قرار نيست در هنگام عرضه از اين وضوح تصوير پشتيباني کند. در عوض بايد منتظر اضافه شدن اين وضوح تصوير به پلي‌استيشن ۵ در آينده باشيم.

عرضه‌ي پلي‌استيشن ۵ قطعا به معناي قدم رو به جلوي بزرگي براي کنسول‌هاي بازي است، اما به نظر مي‌رسد که فعلا خبري از يکي از ويژگي‌هاي نسل بعد برروي اين کنسول نخواهد بود. چرا که تاييد شده است که پلي‌استيشن ۵ در ابتدا قرار نيست از وضوح تصوير ۸K پشتيباني کند. يعني کساني که تلويزيون ۸K دارند، سيگنال ۴K از پلي‌استيشن ۵ دريافت خواهند کرد. سوني اعلام کرده است که در آينده پلي‌استيشن ۵ از اين وضوح تصوير پشتيباني خواهد کرد، اما تاريخ عرضه‌ي دقيق و يا حتي پنجره‌اي هم اعلام نشده است.

هر دوي کنسول‌هاي پلي‌استيشن ۵ و اکس‌باکس سري اکس، پشتيباني از وضوح تصوير ۸K را تبليغ کرد بودند. البته به لطف پورت HDMI 2.1 اين دو کنسول، اين مسئله همچنان صحت دارد. سوني فقط تصميم گرفت است که در زمان حاضر، از اين وضوح تصوير پشتيباني نکند. در حال حاضر توضيحاتي بابت اين تصميم ارائه نشده است.

البته مايکروسافت هم شرايط بهتري ندارد و اکس‌باکس سري اکس هم در ابتدا قرار نيست که از وضوح تصوير ۸K پشتيباني کند. مايکروسافت گفته است که فعلا اين ويژگي را در تنظيمات کنسول غيرفعال کرده است. به گفته‌ي مايکروسافت، فعلا هيچ نوع بازي يا سرگرمي خاصي وجود ندارد که در وضوح تصوير ۸K ارائه شود و با مرسوم‌تر شدن ۸K، اين ويژگي به کنسول اکس‌باکس سري اکس اضافه خواهد شد. بعيد نيست که دليل سوني براي اين تصميم هم همين باشد.

بعيد است که در آينده‌ي نزديک، شاهد عرضه‌ي رسانه و بازي‌هاي ۸K باشيم و ممکن است چندين سال تا وقوع اين اتفاق طول بکشد. بزرگ‌ترين مانع براي وضوح تصوير ۸K، عدم همگاني بودن تلويزيون‌ها و مانيتورهايي است که اين وضوح تصوير را دارند. تلويزيون‌هاي ۸K چندين هزار دلار قيمت دارند و مانيتورهاي ۸K هم وضعشان بدتر است. در واقع براي تشخيص تفاوت ۸K با ۴K، به صفحه‌ي بسيار بزرگتر و همچنين فاصله‌ي بسيار بيشتري از فاصله‌ي مرسوم با يک مانيتور داريد و شايد اصلا اين وضوح تصوير هرگز همگاني نشود.

پلي‌استيشن ۵ در تاريخ ۱۲ نوامبر (۲۲ آبان) در آمريکاي شمالي و استراليا و در تاريخ ۱۹ نوامبر (۲۹ آبان) در اروپا عرضه خواهد شد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم