مهر/ محققان آمريکايي براي اولين بار موفق به توليد چرم با استفاده از ابريشم شدند. چرم حاصل شده بدين شيوه هم قابل بازيافت بوده و هم با استفاده از چاپگر سه بعدي قابل توليد است.

چرم به علت استحکام و دوام طولاني از قرن‌ها قبل مورد استفاده بوده، اما توليد آن مستلزم کشتار گسترده احشام است.

از همين رو محققان مدتهاست در تلاش هستند جايگزيني سازگار با محيط زيست براي اين محصول بيابند. پيش از اين از قارچ براي توليد چرم استفاده شده بود و اين بار از ابريشم بدين منظور بهره گرفته شده است.

اگر چه در ظاهر چرم و ابريشم بسيار متفاوت هستند، اما محققان براي افزايش استحکام، سختي و دوام ابريشم در عين حفظ انعطاف آن از برخي مواد شيميايي استفاده کرده‌اند که با افزودن آن به ابريشم در دماي اتاق محصول مطلوب به دست مي‌آيد.

بدين منظور الياف پيله کرم ابريشم با يک نرم کننده خاص و نيز نوعي صمغ گياهي ترکيب مي‌شوند و در نهايت اين ترکيب با استفاده از چاپگر سه بعدي براي توليد چرم قابل استفاده است. براي افزايش استحکام اين ترکيب يک لايه کيتوسان نيز به آن افزوده مي‌شود که در اسکلت بيروني سخت پوستاني مانند ميگو وجود دارد.

محصول نهايي به دست آمده مانند چرم عادي قابل تازدن، کشيدن و غيره بوده و براي توليد انواع البسه قابل استفاده است. اين محصول همچنين فاقد هرگونه مواد مسموم کننده است.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم