ايسنا/ يافته هاي يک تحقيقات حاکي از آن است که هفت شرکت چيني توليدکننده محصولات اپل از کارگران اجباري استفاده مي کنند.

تحقيقات اينفورميشن نشان مي دهد هفت شرکت توليدکننده محصولات اپل از مسلمانان اويغور و ساير گروههاي سرکوب شده منطقه شين جيانگ به عنوان کارگران اجباري استفاده مي کنند.

اپل پيش از اين استفاده از نيروي کار اجباري اويغور توسط شرکتهاي تامين کننده خود در چين را تکذيب کرده بود. اما تحقيقات اينفورميشن نشان مي دهد که استفاده از نيروي کار اجباري توسط اين شرکتها بسيار گسترده تر از گزارشهاي قبلي است.

طبق تحقيقات اينفورميشن، تنها يکي از اين شرکتها در شين جيانگ است که محل زندگي مسلمانان اويغور در غرب چين است. ساير کارگران از شين جيانگ به شرکتهايي مانند "لوکس شير" منتقل مي شوند که يکي از بزرگترين توليدکنندگان چيني محصولات اپل است.

اپل نام شرکتهاي توليدکننده محصولاتش را رسما اعلام نکرده اما اينفورميشن نام اين شرکتها را از طريق اسناد رسمي و همچنين کارمندان فعلي آنها پيدا کرده است. آمازون، گوگل، مايکروسافت، فيس بوک و ساير شرکتها هم با تامين کنندگان مورد بحث ارتباط دارند.

طبق تحقيقات اينفورميشن، شرکت "لنز تکنولوژي" که شيشه براي آيفون توليد مي کند، از سال ۲۰۱۸ حدود ۶۰۰ کارگر از شين جيانگ دريافت کرده است. اپل به گزارش قبلي درباره استفاه شرکت "لنز تکنولوژي" از کارگران اجباري در دسامبر واکنش نشان داده و اعلام کرده بود هيچ گذشتي در اين خصوص ندارد و هيچ شواهدي از اين که اويغورها به کارخانه هاي اين شرکت فرستاده شده اند، پيدا نکرده است.

بر اساس گزارش بيزنس اينسايدر، گزارش مارس ۲۰۲۰ موسسه سياست استراتژيک استراليا هم ارتباطاتي بين شرکتهاي توليدکننده محصولات اپل و نيروي کار اجباري اويغور يافت.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم