گيم فا/ امروز بازي سايبرپانکي The Ascent براي پلتفرم ايکس‌باکس و رايانه‌هاي شخصي عرضه خواهد شد و حالا شاهد نقدها و نمرت بازي از سوي وبسايت‌هاي گيمينگ معتبر هستيم.

تا مدتي پيش، کمتر کسي تصور مي‌کرد که يک بازي از استوديوي مستقل نئون جاينت (Neon Giant) بتواند به صدر اخبار و توجه بازي‌بازان دست پيدا کند. در واقع، پس از انتشار نمايش‌هاي مختلف از بازي The Ascent، دريافتيم که با يک بازي شوتر خاص ARPG که در جهاني پرآشوب و سايبرپانکي روايت مي‌شود روبرو خواهيم بود.

از طرفي ديگر، نمايش‌هاي اين بازي به قدري جذاب بودند که بسياري از بازي‌بازان حتي مستقل بودن آن را نيز فراموش کرده‌اند و هم‌اکنون بي‌صبرانه منتظر عرضه‌ي آن هستند. لازم به ذکر است که بنا به قرار داد انحصاري بين شرکت مايکروسافت و نئون جاينت، بازي The Ascent به صورت انحصاري در دسترس کاربران پلتفرم‌هاي اين شرکت قرار خواهد داشت و در کنار اين موارد، کاربران سرويس گيم‌پس نيز قادر خواهند بود تا بدون پرداخت هيچ هزينه‌اي در زمان عرضه اين بازي را تجربه کنند.

بازي The Ascent يک عنوان تيراندازي ARPG از نوع Twin-Stick است که داستان آن در دنياي سايبرپانکي به نام Veles روايت خواهد شد. در واقع، داستان اين بازي در آينده‌اي نسبتاً دور جريان دارد که در اين زمان، سرمايه‌داران جهان را به ديستوپيايي مدرن و پر از آشوب تبديل کرده‌اند. در عين حال، شرکتي بزرگ به نام The Ascent Group که تقريباً تمام جهان Veles را تصاحب کرده است، ناگهان با اختلالات مختلفي روبرو مي‌شود و بازي‌بازان بايد در قالب گروه‌هايي از دل اين شرکت بيرون آمده و به يافتن دليل بروز چنين اتفاقي بپردازند.


در ادامه خلاصه‌اي از نقد و بررسي‌هاي منتشر شده را مي‌خوانيد:

COGconnected 9.3/10
جدا از محيط بازي، اين عنوان از سوي يک تيم کوچک منتشر شده، اما من فکر مي‌کنم که بازي از جهات مختلفي معجزه آسا است. اول از همه خلق يک جهان پر جزئيات، روايت از طريق محيط و اتمسفر آن احتمالاََ بهترين تجلي از يک فضاي سايبرپانکي به حساب مي‌آيند که تا به حال ديده‌ام.

دومين موضوع قابل توجه اين است که به شکلي تيم سازنده توانسته مکانيک‌هاي اعصاب خُرد کن بازي‌هاي ژانر نقش آفريني را از بازي حذف و يا اين که آن‌ها را به سمت مثبتي جهت دهد. بازي The Ascent چه از نظر مکانيکي و چه از نظر موضوعي اثر آساني نيست، اما به طور کامل درگيرکننده و جذاب است و تنها دليل آن خلق آينده‌اي درک شده است.
Gfinitiy  ۹/۱۰
دنياي به هم متصل، خلق جهان بازي و سيستم مبارزه‌ي هيجان‌انگيز باعث مي‌شوند که بازي The Ascent يک سورپرايز لذت بخش و يکي از عناوين مورد علاقه‌ي ما در سال ۲۰۲۱ باشد.


PC Invasion 8.5/10
بازي The Ascent در اکثر بخش‌ها يک تجربه‌ي پوليش شده را به ارمغان مي‌آورد که سرگرم کننده است. روايت بازي شما را به مکان‌هاي جذابي خواهد برد و شما را در مقابل دشمنان جالبي قرار مي‌دهد، اگرچه برخي دشمنان اين حس را به شما مي‌دهند که به اسفنج شليک مي‌کنيد.
شما بايد تجهيزات مناسب را برداريد و همراه با مراحل پيش برويد، اما مشکلات به شکلي هستند که توانايي رد کردن آن‌ها وجود دارد. سيستم مورد نياز بازي نيز چندان بالا نيست و اکثر افراد مي‌توانند آن را تجربه کنند. کيفيت کلي بازي به شکلي است که بسياري از طرفداران شوترهاي ايزومتريک بايد آن را تجربه کنند.


VGC 8/10
بازي The Ascent يک اثر اکشن عالي به شمار مي‌رود که هم از نظر بصري و هم از نظر گيم‌پلي خارق‌العاده است. داستان و ديالوگ‌هاي آن کمي به گيمر سخت مي‌گيرند، اما گان‌پلي بازي راضي‌ کننده است. بدون هيچ شکي بايد بازي را بر روي گيم‌ پس تجربه کرد، اما خريد آن با قيمت کامل نيز ارزشش را دارد.


GameInformer 7.3/10
بازي The Ascent مشکلاتي دارد، اما آن مشکلات لذت کلي من از بازي را کاهش نمي‌دهند. به طور حتم من تجربه‌ي co-op اين بازي را فراموش نمي‌کنم. با اين وجود، بايد بگويم که المان‌هاي نقش آفريني توخالي، عدم وجود يک روايت معنادار و اکتشاف خسته‌کننده‌ي محيط به طور حتم تجربه را تحت تاثير قرار دادند. تيم نئون جاينت (Neon Giant) يک پايه‌ي بسيار خوب را بنا نهاد و من اميدوارم در آينده بتواند آن را به درجه‌اي بالاتر برساند.
 
IGN 7/10
بازي The Ascent يک گيم‌پلي نقش آفريني اکشن و شوتر را با محيط سايبرپانکي زيبا ترکيب مي‌کند تا يک تجربه‌ي کلي لذت‌ بخش را به ارمغان بياورد. داستان و شخصيت‌هاي بازي چندان به ياد ماندني نيستند و رويارويي با دشمنان با مشکلاتي مواجه مي‌شود، اما گان‌پلي و خشونت زياد آن در يک دنياي نئوني به همراه يک ارائه‌ي تجربه‌ي co-op جذاب، چيزي است که هميشه آن را مشاهده نمي‌کنيد.


Gamespot 6/10
حتي اگر بازي The Ascent به شکلي متعادل و کارا بود و شخصيت را به گونه‌اي شکل مي‌داد که حس يک جنگجوي تمام عيار را داشتيد، باز هم اين حس القاء مي‌شد که بازي به شکلي طراحي شده است که احساس برده بودن کنيد. رئساي شما در جريان تکميل ماموريت‌ها به شما توهين مي‌کنند و زماني که عملکرد خوبي داشتيد شما را ناديده مي‌گيرند و براي موفقيت هيچ جايزه‌اي وجود ندارد. بعد از اين همه بازي کردن، بايد بگويم که The Ascent حس يک مبارزه‌ي سخت را القاء مي‌کند.


Noisy Pixel 5.5/10
در تئوري، يک بازي co-op ايزومتري نقش آفريني مانند The Ascent که در دنياي سايبرپانکي روايت مي‌شود، پتانسيل زيادي دارد. خلق دنياي بازي در مقابل چشمان بازي‌باز چه از نظر بصري و چه از نظر شنيداري لذت بخش است، اما در نهايت بازي به تجربه‌ي نچندان رضايت بخش تبديل مي‌شود که براي اکتشاف هيچ جايزه‌اي را به بازي‌باز نمي‌دهد.
عدم وجود تکرارپذيري، سيستم co-op خراب، باگ‌ها و درجه‌ي سختي مصنوعي و نامتعادل بازي، باعث مي‌شود که نتوانيم قدر نکات مثبت را بدانيم. متاسفانه بايد بگويم که بازي The Ascent يک عنوان سايبرپانکي اُورهايپ شده‌ي ديگر است.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم