ديجي کالا/ گلکسي زد فولد ۳ قرار است به‌زودي رونمايي شود (۲۰ مرداد – ۱۱ آگوست)، در همين راستا در رابطه با آن خبرهاي زيادي منتشر شده و مي‌توان گفت تقريبا از تمام اطلاعات پيرامون اين محصول باخبريم. امروز اما سامسونگ تريلر رسمي گلکسي زد فولد ۳ را منتشر کرد تا بدين ترتيب به طور کاملا جامع از تنها جنبه‌ي باقي‌مانده از اين محصول يعني شکل ظاهري آن باخبر شويم.

گلکسي زد فولد ۳ قرار است به‌عنوان بهترين و قدرتمندترين گوشي تاشوي ۲۰۲۱ رونمايي و راهي بازار شود. اين گوشي را بايد به نوعي جانشين سري گلکسي نوت سامسونگ بدانيم چرا که باعث شده سامسونگ در نتيجه‌ي کمبود تراشه، سري نوت را از برنامه‌هاي امسال خود حذف کند. بنابراين انتظارات از اين گوشي بسيار بالاست و خود سامسونگ هم اميد زيادي به فروش آن‌ها دارد.

در رابطه با اين گوشي بعدي خبرهاي زيادي منتشر شده و مشخصات فني آن هم به طور کامل به بيرون درز کرده است. تنها چيزي که انتظار داشتيم از آن ببينيم يک تصوير رسمي بود که خوشبختانه آن هم امروز به لطف تريلر رسمي که خود شرکت منتشر کرده به دستمان رسيد و توانستيم گلکسي زد فولد ۳ را از تمامي زوايا مشاهده کنيم. پيش از اين هم تصاوير مطبوعاتي گلکسي زد فليپ ۳ به بيرون درز کرده بود که در زير مي‌توانيد آن‌ها را مشاهده کنيد.


 

طبيعتا، تصاوير مطبوعاتي که اکنون قرار است از گلکسي زد فولد ۳ ببينيم با آنچه براي اولين‌بار در رابطه با آن منتشر شده بود و تصاوير مفهومي که در واقع طراحي دلخواه کاربران بود کاملا متفاوت است. اين‌ بار ديگر چيزي از ديده‌ي کاربران مخفي نيست و گوشي از تمامي زوايا به نمايش گذاشته شده است؛ البته به‌جز دوربين سلفي زير نمايشگر که پيش از اين هم خبرهاي زيادي در رابطه با وجود آن در گلکسي زد فولد ۳ منتشر شده بود.

از لحاظ ظاهري، اين گوشي تا حد زيادي مشابه نمونه‌ي سال گذشته است و اگر در يک نگاه بخواهيم در نظر بگيريم، به نظر مي‌رسد کاملا با همان گلکسي زد فولد ۲ طرف هستيم. با اين حال يک سري تفاوت‌هاي جزئي هم وجود دارد که در ادامه به بررسي آن‌ها خواهيم پرداخت.

 
 
 
 
 
 
همان‌طور که در تصاوير بالا مشاهده مي‌کنيد، اولين تفاوت اين گوشي با مدل نسل گذشته ماژول دوربين آن است که اين‌ بار از لحاظ ارتفاع بيشتر و از لحاظ عرض کوچک‌تر شده است. اما همان سه دوربين اصلي، فوق عريض و تله‌فوتو را به علاوه‌ي يک فلش LED در زير آن‌ها شاهد هستيم که همگي درون ماژول به شکل عمودي زير هم قرار گرفته‌اند.

با توجه به آنچه در بالا اشاره شد، جز دوربين سلفي زير نمايشگر، اگر بخواهيد در يک نظر به اين گوشي نگاه کنيد هيچ تفاوت خاص و چشمگيري را به نسبت نسل گذشته احساس نخواهيد کرد که البته اين موضوع نقطه ضعفي هم به حساب نمي‌آيد. آنچه کاربران از يک گوشي تاشو انتظار دارند، بهبود کيفيت نمايشگر تاشونده است و نه ظاهر. هرچند ظاهر گلکسي زد فولد ۳ هم واقعا زيباست.

همچنين بايد به اين نکته هم راجع به رنگ‌بندي اين گوشي اشاره کنيم که در اين تصوير، رنگ مشکي آن (تحت عنوان Phantom Black) به نمايش گذاشته شده است اما به طور کلي سامسونگ قصد دارد گلکسي زد فولد ۳ را در رنگ‌هاي سبز و سفيد هم راهي بازار کند. خبر خوبي که در رابطه با اين گوشي وجود دارد، قيمت بسيار مناسب آن به نسبت قبل است که گفته مي‌شود قرار است ۲۰ درصد کمتر باشد. بدين ترتيب با توجه به بهبودي‌هايي که در اين نسل شاهد هستيم، ارزش خريد گوشي جديد بسيار بالاتر خواهد رفت و با کاهش قيمت گلکسي زد فولد ۲ در نتيجه‌ي ورود اين مدل به بازار، فروش گوشي نسل گذشته‌ي شرکت کره‌اي هم تا حدودي افزايش پيدا خواهد کرد.

قيمت بالا بزرگ‌ترين نقطه ضعف گلکسي زد فولد ۲ به حساب مي‌آمد چرا که سامسونگ از اشتباه بزرگي که در سال ۲۰۱۹ انجام داده بود درس گرفت و اين گوشي را با بهبودي‌هاي فراواني راهي بازار کرد. اما قيمت نزديک به ۲۰۰۰ دلار چيزي نبود که کاربران زيادي توانايي پرداخت آن را داشته باشند. در نتيجه شرکت کره‌اي تصميم گرفت اين‌بار با وجود تمام بهبودي‌ها نظير کيفيت ساخت بالاتر، بهبود مقاومت نمايشگر تاشونده و افزايش رفرش‌ريت نمايشگر ثانويه به ۱۲۰ هرتز، پردازنده‌ي بسيار قدرتمندتر و…، گلکسي زد فولد ۳ را ۱۶۰۰ دلار براي مدل پايه قيمت‌گذاري کند.

اگرچه اين گوشي با قيمت ۱۶۰۰ دلار، به ميزان ۴۰۰ دلار ارزان‌تر از گلکسي زد فولد ۲ است اما اين قيمت هنوز هم در مقايسه با قيمت پايه‌ي بسياري از گوشي‌هاي قدرتمند بازار با طراحي معمولي بيشتر است و بايد انتظار داشته باشيم خيلي‌ها با توجه به ريسکي که خريد گوشي‌هاي تاشو دارد به خريد آن رغبت نشان ندهند. منظورمان از ريسک دقيقا نوپا بودن فناوري تاشو است که هنوز هم خريد آن به کاربران معمولي توصيه نمي‌شود. چرا که هم قيمت قطعات آن فعلا بالاست و هم از لحاظ مقاومت در شرايط خوبي قرار ندارند و هم اينکه هنوز جا براي پيشرفت بسيار وجود دارد. با اينحال براي آن دسته از علاقه‌منداني که به خريد اين گوشي تمايل دارند بايد گفت پرداخت ۱۶۰۰ دلار براي يک گوشي تاشو با ترکيب حافظه‌ي داخلي و رم و ۱۲/۲۵۶ گيگابايت و پردازنده‌ي اسنپدراگون ۸۸۸ خيلي هم غيرمنطقي نيست.

شما عزيزان مي‌توانيد تريلر رسمي گلکسي زد فولد ۳ را در زير مشاهده کنيد. البته در اين تريلر تصوير خاصي از گلکسي زد فولد ۳ به نمايش در نيامده و اطلاعاتي که در اين زمينه داريم به لطف تصاوير مطبوعاتي است که منتشر شده.

نکته‌ي مثبت ديگر پيرامون گلکسي زد فولد ۳ ۵G اين است که سامسونگ تصميم گرفت از جديدترين نسل از فناوري UTG (شيشه‌ي بسيار باريک) در اين محصول استفاده کند تا بدين ترتيب ديگر از لحاظ مقاومت پايين آن شکايتي وجود نداشته باشد. البته که هنوز نبايد با اين نمايشگرها به آن شکل که با نمايشگر يک گوشي معمولي کار مي‌کنيد رفتار کنيد اما در حد و اندازه‌ي يک گوشي تاشو، به نظر مي‌رسد سامسونگ تمام تلاش خود را انجام داده تا بهتر از قبل ظاهر شود. همچنين بايد به اين نکته هم اشاره شود که هم نمايشگر ۷٫۶ اينچي تاشو و هم نمايشگر ۶٫۲ اينچي ثانويه قرار است به رفرش‌ريت ۱۲۰ هرتز مجهز شوند. بنابراين به نظر مي‌رسد در بخش نمايشگر، گلکسي زد فولد ۳ در بين گوشي‌هاي تاشو بي‌نظير خواهد بود.

اگرچه از لحاظ ظاهر و اندازه و قابليت، اين نمايشگر ۷٫۶ اينچي کاملا مشابه مدل به کار رفته در نسل گذشته به نظر مي‌رسد اما بايد اين موضوع را هم در نظر بگيريد که اين‌ بار دوربين سلفي در زير اين نمايشگر به کار رفته و همچنين از قلم S-Pen هم در آن پشتيباني مي‌شود. البته اگر هم گلکسي زد فولد ۳ در دو مدل استاندارد و پرو هم عرضه شود، باز هم در هيچ يک از مدل‌هاي آن شاهد تعبيه‌ي قلم درون اسلات مخصوص نخواهيم بود چون به خاطر اشغال فضاي زياد و افزايش ضخامت و وزن، قرار دادن آن با فناوري موجود درون يک گوشي تاشو امکان‌پذير نيست. بنابراين سامسونگ قصد دارد قاب محافظي را در کنار اين گوشي معرفي کند که کاربر بتواند در صورت تمايل به خريد قلم، آن را به‌راحتي با خود به همراه داشته باشد. بنابراين قلم و در محتمل‌ترين حالت، شارژر و هدفون هم به صورت لوازم جانبي بايد براي گلکسي زد فولد ۳ خريداري شوند.

سامسونگ شايد براي قلم S Pen‌ گلکسي زد فولد ۳ کيسي ويژه عرضه کند
البته اگر شرايط اين را داشته باشيد که بتوانيد گوشي را پيش‌خريد کنيد، قطعا به يک سري هدايا هم دسترسي خواهيد داشت که به نظر مي‌رسد يک گلکسي بادز ۲ رايگان باشد. هرچند از اين بابت اطلاعي نداريم و بايد منتظر ماند و ديد برنامه‌ي سامسونگ در اين خصوص چيست.

نکته‌ي آخر در رابطه با گلکسي زد فولد ۳، کيفيت دوربين‌ها و ظرفيت باتري و شارژر آن است. به نظر نمي‌رسد بتوان عملکرد اين گوشي را در زمينه‌ي عکاسي و فيلم‌برداري با بهترين‌هاي موجود مقايسه کرد. در مجموع اين گوشي از ۵ دوربين براي عکاسي و فيلم‌برداري بهره مي‌برد که شامل دو دوربين سلفي و سه دوربين روي پنل پشتي مي‌شوند. راجع به دوربين سلفي زير نمايشگر هم بايد بگوييم پيش‌تر خبري منتشر شده بود مبني بر اينکه کيفيت اين دوربين اصلا مطابق چيزي که انتظار داشتيم نيست و در بهترين حالت مشابه همان فناوري به کار رفته در ZTE Axon 20 است که نااميدکننده ظاهر شده بود.

در رابطه با ظرفيت باتري هم بايد بگوييم انگار اين گوشي قرار است به يک باتري ۴۴۰۰ ميلي‌آمپر ساعتي به‌عنوان منبع تغذيه‌ي خود مجهز شود و کاربر مي‌تواند آن را با شارژر ۲۵ واتي سريع هم شارژ کند. با در نظر گرفتن همه‌ي اين‌ها، به نظر مي‌رسد گلکسي زد فولد ۳ در نهايت ارزش خريد خوبي داشته باشد؛ البته اگر بتوانيد با يک سري نقاط ضعف خاص مربوط به گوشي‌هاي تاشو کنار بيايد.

گلکسي زد فولد ۳ همان‌طور که اشاره شد قرار است به همراه گوشي گلکسي زد فليپ ۳، ساعت‌هاي هوشمند سري گلکسي واچ ۴ و هدفون بي‌سيم گلکسي بادز ۲، در تاريخ ۱۱ آگوست (۲۰ مرداد) رونمايي و در تاريخي نامشخص راهي بازار شود.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم