ترنجي/ اپل از جمله شرکت‌هايي است که همواره به رابط کاربري و تجربه کاربري اهميت زيادي مي‌دهد. در عمل هم هميشه اين را مي‌بينيم که چگونه اين شرکت برترين تجربه ممکن را براي کاربران رقم مي‌زند. حالا اين شرکت مي‌خواهد به حذف تغييرات نامناسب رابط کاربري سافاري که در بتاي چهارم iOS 15 منتشر شده بود، بپردازد. در ادامه با ما همراه شويد.

اپل و حذف تغييرات نامناسب سافاري
با نزديک شدن به زمان انتشار نسخه نهايي iOS 15، امروز اپل بتاي عمومي چهارم از اين نسخه سيستم عامل را به همراه چهارمين بتاي عمومي براي iPadOS 15 ،tvOS 15 و watchOS 8 منتشر کرد. به طور کلي انتظار نمي‌رود که تفاوت زيادي بين ويژگي‌هاي ارائه شده در بتاي عمومي و بتاي توسعه دهندگان وجود داشته باشد.

يکي از تغييرات آخرين نسخه بتاي عمومي iOS 15، اصلاح برخي تغييرات صورت گرفته در مرورگر Safari بود. گويا کاربران اين اصلاحات را نپسنديده بودند و از آن رضايت کافي نداشتند. به عنوان مثال براي سهولت استفاده از اين مرورگر با يک دست، اپل نوار URL يا کادر آدرس‌دهي را پايين صفحه منتقل کرده بود. برخي از کاربران اين تغيير را مناسب نمي‌ديدند. آن‌ها اظهار داشتند که اين کار سبب مي‌شود دسترسي به ويژگي Reader Mode يا دکمه بارگيري مجدد سخت شود.

به گزارش وب سايت خبري phonearena، اپل در طراحي جديد مرورگر سافاري اقدام به قرار دادن قابليت‌هاي مختلف در يک ليست بازشو کرده است. اکثر قابليت‌هاي مرورگر همچون بارگيري مجدد صفحه، تبديل صفحه به حالت Reader Mode، قابليت ذخيره مطلب و يا اشتراک گذاري صفحات از طريق يک منوي سه نقطه‌اي در دسترس بود. از آن‌جا که اين ليست شامل بيش از ۲۰ گزينه مختلف بود، بسياري آن را ناخوشايند توصيف کردند. اين يکي از دلايلي بود که شرکت کنندگان در بتاي iOS 15 نسبت به آن انتقاد داشتند.

تغييرات آخرين نسخه بتاي عمومي iOS 15
اين آپديت پشتيباني کاملي از پک‌هاي باتري اپل که با نام مگ سيف يا MagSafe شناخته مي‌شوند را براي آيفون‌ها به همراه دارد. اين باتري‌هاي جانبي از طريق يک آهن رباي تعبيه شدن در آن، به پشت گوشي هوشمند شما متصل خواهد شد. اين محصول که اوايل ماه جاري معرفي شد، قيمتي ۹۹ دلاري دارد. همچنين اين آپديت خلاصه‌اي از تمامي نوتيفيکيشن‌هاي غير حساس که اولويت کمتري دارند را در قالب يک اعلانيه ارسال مي‌کند.

 قابليت Notification Summary
 
دقت در نصب نسخه‌هاي بتاي iOS
همانطور که مي‌دانيد، نصب نسخه بتا و شرکت در برنامه‌هاي تست بتاي iOS توصيه نمي‌شود. زيرا ممکن است باعث ايجاد ناپايداري در دستگاه شما شود. قابليت‌هايي که از آن‌ها در iOS 14 استفاده مي‌کنيد، ممکن است در iOS 15 در دسترس نباشند. و يا حتي ممکن است از کار افتاده باشند. همچنين نصب نسخه‌هاي بتا اين سيستم عامل باعث افزايش مصرف باتري و کاهش مدت زمان کارکرد دستگاه شما خواهد شد. اين مسئله ممکن است شما را مجبور به حمل و استفاده از پاور پانک يا باتري‌هاي مگ سيف کند.

ممکن است دوست داشته باشيد ويژگي جديد Focus را تجربه کنيد. اين ويژگي نسخه جديد قابليت “مزاحم نشويد” (Do Not Disturb) است. اين قابليت برنامه‌هاي موجود و اعلان‌هاي مجاز آن را، بنابر وضعيت تمرکز شما تنظيم مي‌کند. البته براي دسترسي به اين قابليت بايد نسخه بتا را نصب کنيد و ريسک روبرويي با مشکلات آن را به جان بخريد. اگر قصد چنين کاري داشتيد بايد به بخش برنامه نرم‌افزاي بتا در سايت اپل مراجعه کنيد. در آن جا روي iOS 15 کليک کرده و دستورالعمل‌هاي گفته شده را دنبال کنيد. توجه داشته باشيد که پيش از نصب نسخه بتا حتما به عواقب و مشکلاتي که ممکن است براي دستگاه شما پيش آيد فکر کنيد.

نظر شما در اين مورد چيست؟ آيا آخرين نسخه بتاي iOS 15 را نصب کرده‌ايد؟ آيا از ويژگي‌ها و قابليت‌هاي آن راضي هستيد؟ به نظر شما شرکت اپل بايد چه تغييرات ديگري را در اين نسخه اعمال کند تا برترين تجربه ممکن را براي کاربران رقم بزند؟

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم