آي تي رسان/ در اوايل ماه جاري شرکت اپل از تصميم خود براي استقرار نرم‌افزاري مخصوص در دستگا‌ه‌هاي کاربران جهت جستجوي تصاوير مربوط به کودک‌آزاري خبر داد. اين تصميم ابتکاري به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و فشارهاي ناشي از مخالفت‌ها موجب شد تا اپل عرضه اين قابليت جديد را به تعويق انداخته و دليل اتخاذ چنين تصميمي را ضرورت بهبود عملکرد مشخصه مذکور اعلام کند.

اپل در ايميل ارسالي خود براي برخي رسانه‌ها اعلام کرد که اين شرکت واکنش‌هاي مردم را مدنظر قرار داده و تصميم گرفته تا راه‌اندازي سيستم اسکن تصوير سفارشي را به تعويق بيندازد. غول کوپرتينويي در بيانيه خود اعلام کرد: “ما طي ماه گذشته برنامه‌هاي خود براي عرضه امکاناتي در راستاي محافظت از کودکان در برابر افراد سوداگر را اعلام کرديم. اين افراد براي جذب کودکان و سوء استفاده از آنها از ابزارهاي ارتباطي استفاده مي‌کنند. امکانات موردنظر ما ميزان انتشار محتواي سوء استفاده جنسي از کودکان را محدود مي‌کنند. ما بر اساس بازخوردهاي دريافتي از مشتريان، گروههاي حمايتي، محققان و ساير افراد تصميم گرفتيم تا پيش از انتشار اين ويژگي بسيار مهم براي حفظ ايمني کودکان، طي ماه‌هاي آينده فرصت بيش‌تري را جهت گردآوري اطلاعات و بهبود سامانه اختصاص دهيم.”

با اين‌حال در متن بيانيه اعلام نشده که کمپاني اطلاعات اضافي موردنظر خود را از چه طريقي جمع‌آوري نموده و به منظور بهبود عملکرد سيستم اسکن تصاوير با چه طرف‌هايي مشورت خواهد کرد. در ابتدا قرار بود اين قابليت خلاقانه به يکي از مشخصه‌هاي iOS 15 تبديل شود؛ سيستم‌عاملي که احتمالا در فصل پاييز امسال عرضه خواهد شد.

 

کريگ فدريگي؛ نايب رئيس ارشد بخش مهندسي نرم‌افزار در شرکت اپل مي‌گويد: “ما اميدواريم که نحوه کارکرد اين مشخصه براي همگان تا حدي آشکارتر شده باشد؛ زيرا ما نسبت به فعاليت کنوني خود بسيار مثبت‌انديش و مصمم هستيم. در آينده متوجه خواهيم شد که برداشت ما از قابليت جديد عمدتا نادرست بوده است. به عقيده من معرفي 2 مشخصه به‌صورت همزمان موجب ايجاد چنين شکلي از سردرگمي شده است. بي‌ترديد بسياري از پيام‌ها به شکل نامناسبي در هم آميخته شده‌اند. من معتقدم که زمزمه نگراني بابت اسکن تصاوير گوشي توسط اپل خيلي زود در ميان کاربران مطرح شد؛ در حالي‌‌که چنين برداشتي واقعيت ندارد.”


جان کلارک؛ مديرعامل و رئيس مرکز ملي کودکان مفقودي و استثمار شده مي‌گويد: “حمايت گسترده اپل از کودکان موجب تغيير معادلات بازي خواهد شد. از آنجا که تعداد زيادي از مردم جهان از محصولات اپل استفاده مي‌کنند؛ لذا تدابير امنيتي جديد امکان نجات کودکاني که تحت آزار و اذيت آنلاين قرار داشته يا تصاوير هولناک سوء استفاده جنسي از آن‌ها در حال انتشار است را فراهم مي‌کند. ما در مرکز ملي کودکان مفقودي و استثمار شده مي‌دانيم که مبارزه با اين عمل مجرمانه صرفا در صورتي امکان‌پذير خواهد بود که ما بر تعهد خود به حفاظت از کودکان پايبند باشيم. تحقق اين هدف زماني ممکن خواهد بود که شرکاي ما در عرصه فناوري نظير اپل دست به‌کار شده و در اين زمينه به سهم خود اطلاع‌رساني نمايند. همچنين واقعيت اين است که حفظ حريم خصوصي و حمايت از کودکان به‌صورت همزمان قابل اجرا هستند. ما از تصميم اپل استقبال کرده و مشتاقانه منتظر همکاري با اين شرکت جهت تبديل نمودن جهان به مکاني ايمن‌تر براي کودکان هستيم.”

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم