شهر سخت افزار/ سيستم عامل اندرويد بعد از هر آپديت در حال پخته‌تر شدن است. گوگل در اندرويد 11 توانست با ارائه ويژگي‌هاي جذابي مانند فيلم‌برداري از صفحه، شناور کردن چت‌ها و بهبود کنترل پخش فيلم و موسيقي، بسياري از کاربران اين سيستم عامل محبوب را راضي نگه دارد. حال نوبت به نسخه‌ي 12 سيستم عامل گوگل رسيده تا با قابليت‌هاي جديدش ما را غافل‌گير کند. در اين مقاله به معرفي جذاب‌ترين قابليت‌هاي اين سيستم عامل مي‌پردازيم.

اندرويد 12 احتمالاً از نيمه دوم سال جاري ميلادي براي اولين گروه از کاربران در دسترس خواهد بود. با توجه به انتشار نسخه‌هاي بتا اين سيستم عامل، مي‌توانيم به بررسي برخي از خصوصيات احتمالي اندرويد جديد بپردازيم.

همان طور که مي‌دانيد گوگل قبل از اندرويد 10، نام دسرها و شيريني‌هاي مختلف را براي نام‌گذاري نسخه‌هاي جديدش به‌کار مي‌برد. هرچند گوگل چند سالي است که اين سنت بامزه را کنار گذاشته، کاربران و دوست‌داران اين سيستم عامل تصميم دارند که اندرويد 12 را «Snow Cone» يا بستني قيفي صدا بزنند. قابل ذکر است که اندرويدهاي 10 و 11 در بين اهالي فناوري به ترتيب با نام‌هاي غير رسمي Quince Tart و Red Velvet Cake شناخته مي‌شوند.

بستني قيفي ابتدا براي گوشي‌هاي پيکسل عرضه خواهد شد. بقيه گوشي‌ها معمولاً طبق ليستي که توليد‌کنندگان منتشر مي‌کنند، به نسخه‌هاي جديد اندوريد بروزرساني مي‌شوند. در ادامه تعدادي از ويژگي‌هاي اندرويد 12 را به شما معرفي خواهيم کرد.

به اشتراک گذاري رمز واي فاي 

در حال حاضر، کابران اندرويد 10 و بالاتر قادرند تا رمز واي فاي خود را با استفاده از کد QR به اشتراک بگذارند. با ارائه اندرويد12، کار حتي از اين هم آسان‌تر خواهد بود. اندرويد 12 به شما اين امکان را مي‌دهد تا رمز واي فاي خود را با استفاده از قابليت Nearby Share براي يکديگر ارسال کنيد. با استفاده از اين قابليت شما مي‌توانيد بدون دغدغه لو رفتن گذرواژه، اينترنت واي فاي خود را با دوستانتان شريک شويد.

قابيلت EMERGENCY SOS

قبلاً گوگل از اين قابليت در گوشي‌هاي پيکسل 4 استفاده کرده است، اين گوشي‌ها در صورت تشخيص تصادف، به صورت خودکار با پليس يا اورژانس تماس مي‌گرفتند. اين قابليت که تاکنون فقط در گوشي‌هاي پيکسل قابل استفاده بود، با اندرويد 12 به صفحه تنظيمات تمامي گوشي‌هاي اندرويدي خواهد آمد.

بهره گرفتن از اين فناوري جالب به شما اجازه مي‌دهد تا با 5 بار فشردن سريع دکمه پاور گوشي، با پليس يا يکي از افراد مورد اعتمادتان تماس بگيريد.  

نگه داشتن دکمه پاور براي فعال‌سازي دستيار صوتي گوگل

در گوشي‌هاي پيکسل راه‌هاي مختلفي براي فعال کردن دستيار صوتي گوگل وجود دارد. در گوشي پيکسل 5، با دوبار ضربه زدن به پشت دستگاه مي‌توانيد دستيار گوگل را بيدار کنيد. حال گوگل راه ديگري نيز براي انجام اين عمليات ارائه کرده است؛ نگه داشتن دکمه پاور براي چند ثانيه.

هر چند از اين ويژگي قبلاً در رابط کاربري گوشي‌هاي اندرويدي زيادي استفاده شده است، گوگل قصد دارد اين قابليت را به نسخه خام اندرويد هم اضافه کند.

چرخش خودکار صفحه نمايش با استفاده از دوربين سلفي

گوگل مدت‌هاست که قصد دارد چرخش خودکار صفحه نمايش در سيستم عامل اندرويد را هوشمندتر کند. سيستم چرخش خودکار جديد با استفاده از دوربين سلفي گوشي، جهت و زاويه ديد شما را تشخيص مي‌دهد تا از چرخش بي‌موقع نمايشگر جلوگيري کند.

استفاده از يادگيري ماشين براي جايگزيني دکمه بازگشت با ژست حرکتي

با ظهور گوشي‌هاي هوشمند تمام صفحه، گوگل در اندرويد 10 قابليت جديدي را ارائه داد که به کمک آن مي‌توانستيد از نگه داشتن انگشت خود روي کليد هوم  و به سمت چپ کشيدن آن، به جاي دکمه بازگشت استفاده کنيد. البته به دليل اين که خيلي از اپليکيشن‌هاي اندرويدي قبل از اين تغيير ساخته شده بودند، قابليت فوق در اندرويد 10 کارايي چندان بالايي نداشت.

در اندرويد 12، گوگل از يادگيري ماشين براي تشخيص قصد کاربر از لمس کليد هوم استفاده خواهد کرد. طبق گفته کارشناسان، گوگل الگوريتم يادگيري ماشين خود را بر روي 43000 اپليکيشن مختلف پياده کرده است، پس مي‌توان انتظار داشت اين ويژگي جذاب عملکرد قابل قبولي داشته باشد.

انتقال هوشمند تماس‌ها بين دو سيم کارت

اندرويد 12 امکان انتقال تماس‌ها بين دو سيم‌کارت جاي گرفته در گوشي را فراهم خواهد کرد. اين ويژگي مي‌تواند به خصوص در هنگام قطع شدن سرويس يکي از سيم‌کارت‌ها، بسيار مفيد باشد.

قابليت ضد رديابي و تنظيمات امنيتي جديد

بر کسي پوشيده نيست که شرکت‌هاي بزرگ تکنولوژي مانند فيسبوک، اپل و گوگل اطلاعات و فعاليت‌هاي کاربران را ذخيره و رديابي مي‌کنند. اين شرکت‌ها ادعا مي‌کنند که از اين اطلاعات فقط به منظور فراهم آوردن تجربه کاربري مناسب‌تر استفاده مي‌شود. گوگل به طور به خصوص از اين اطلاعات براي نمايش تبليغات مرتبط با هر کدام از کاربران استفاده مي‌کند.

اندرويد 12 اما در حوزه امنيت و حفظ حريم خصوصي گام مهمي خواهد برداشت. اين قابليت باعث مي‌شود تا تبليغات شرکت‌هاي متفرقه که هزينه‌اي براي تبليغات به گوگل پرداخت نکرده‌اند، به طور کامل از سيستم عامل اين شرکت حذف شود. به کمک اين ويژگي همچنين مي‌توانيد ميکروفون و بلندگوي گوشي خود را به طور کامل خاموش کرده و سنسورهاي دستگاه خود راه نيز غير فعال کنيد.

آسان‌تر شدن نصب اپليکيش از فروشگاه‌هاي ترد پارتي

گوگل هرچند همواره به ما اجازه داده است که از فروشگاه‌هايي غير از گوگل پلي به نصب اپليکيشن‌هاي اندرويدي بپردازيم، معمولاً در هنگام نصب با نشان دادن پيام‌هايي ما را از اين اقدام بازمي‌دارد. اتفاقاتي مانند شکايت شرکت اپيک گيمز از گوگل و اپل، گوگل را برآن داشته تا در بخشي از سياست‌هايش عليه فروشگاه‌هاي ترد پارتي صرف نظر کند. در اندرويد 12 از اين پيام‌هاي بازدارنده خبري نخواهد بود اما فروشگاه‌هاي اپليکيشن بايد مقررات امنيتي اندرويد را به بيش از گذشته دنبال کنند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم