مجله سخت افزار/ زمان کمي تا عرضه عمومي و نسخه نهايي نسل بعدي سيستم عامل ويندوز مايکروسافت باقي مانده و ردموندي‌ها همچنان در حال کش دادن نياز ويندوز 11 به TPM 2.0 هستند. حقيقتا هنوز هم مطمئن نيستيم آخر اين داستان به کجا مي‌خواهد ختم شود، اما صحبت‌هاي جديد مايکروسافت در اين مورد خبرهاي خوبي نيستند.

غول نرم افزاري جهان اکنون در تلاش است که مشخص کند چرا TPM 2.0 براي اجراي جديدترين نسخه ويندوز ضروري است. جالب است که طبق اطلاعات جديدي که مايکروسافت در اختيار کاربران قرار داده، ويندوز 11 حتي براي اجرا بر روي ماشين‌هاي مجازي نيز نياز به ماژول امنيتي TPM 2.0 دارد.

نياز ويندوز 11 به TPM 2.0 – يک پيش نياز الزامي

از زمان معرفي ويندوز 11، مايکروسافت يک بار براي هميشه مشخص نکرده است که کاربران براي اجراي ويندوز 11 بر روي سيستم‌هاي خود دقيقا به چه چيزهايي نياز دارند؟

مايکرسافت در کنفرانس معرفي ويندوز جديد خود، به مواردي مانند Secure Boot و TPM 2.0 اشاره اي نکرده بود چرا که معتقد است اين موضوع براي کاربراني که قصد داشتند ويندوز جديد را تجربه کنند موجب سردرگمي ميشد. اما مايکروسافت مدتيست که اين مشکل را حل کرده و TPM 2.0 را بايد به عنوان يک پيش نياز ضروري براي نصب ويندوز 11 بپذيريم. حال مايکروسافت به تازگي در توييتر سعي بر اين داشته که نشان دهد چرا ما به اين راهکار امنيتي نياز داريم و بيشتر در مورد TPM 2.0 توضيح داده است.

جدا از اينکه مايکروسافت به نياز ويندوز 11 به TPM 2.0 براي بهره مندي از قابليت هاي امنيتي مرتبط با TPM 2.0 پرداخته، عکس نوشته‌هاي منتشر شده توسط کمپاني ما را از اينکه بسياري از کامپيوترهاي شخصي جديد قادر به اجراي TPM 2.0 هستند، اما اين قابليت به طور پيشفرض بر روي اين سيستم‌ها غير فعال مي‌باشد آگاه ساخته است.

همچنين راهنمايي‌ها جهت چگونگي فعالسازي اين قابليت از طريق محيط UEFI BIOS صورت گرفته که کاربران بايد در بايوس مادربرد مسير مشابه Security Device، Security Device Support، بخش TPM را در پيش بگيرند و در آنجا نسبت به نوع پردازنده به دنبال گزينه‌هاي AMD fTPM، AMD PSP fTPM، Intel PTT يا Intel Platform Trust Technology باشيد.

اجباري بودن TPM 2.0 در ويندوز 11 حتي براي ماشين هاي مجازي

علت اشاره به پردازنده‌هاي اينتل و AMD اين است که ممکن است پردازنده‌ها به صورت يکپارچه از قابليت TPM برخوردار باشند. در اين صورت حتي اگر مادربرد سيستم شما از TPM پشتيباني نکند شما قادر به نصب و اجراي ويندوز 11 خواهيد بود. اما به نظر مي‌رسد سخت گيري مايکروسافت در رابطه با TPM بيشتر از اين حرف‌هاست. به طوري که حتي اگر قصد داشته باشيد ويندوز 11 را بر روي يک ماشين مجازي اجرا کنيد، به TPM 2.0 نياز خواهيد داشت.

اين موضوع در بيلد اينسايدر 22458 ويندوز 11 گزارش شده است. همچنين طبق اين بروزرساني ماشين‌هاي مجازي از قبل ساخته شده که در حال اجرا بر روي بيلدهاي پيش نمايش اينسايدر هستند ممکن است به بيلدهاي جديد بروزرساني نشوند. تا زماني که سيستم شما پيش نيازهاي سخت افزاري را پشتيباني کند، کاربران مي‌توانند بدون مشکل ويندوز 11 را بر روي ماشين‌هاي مجازي از طريق برنامه‌هايي مانند VMware و Oracle اجرا کنند.

حدودا دو هفته تا عرضه ويندوز 11 باقي مانده و اينطور که مشخص است مايکروسافت قصد ندارد در مورد پيش نيازهاي اين سيستم عامل کوتاه بيايد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم