گجت نيوز/ چه دلايلي باعث مي‌شوند ارز ديجيتال دوج کوين – Dogecoin هيچ وقت به موفقيت نرسد و نقش ايلان ماسک در پشت پرده مديريت اين رمزارز چيست؟

اينطور به نظر مي‌رسد که علاقه ايلان ماسک به دوج کوين نه تنها به نفع اين ارز ديجيتال نبوده، بلکه باعث سخت‌تر شدن کار آن نيز شده است. ميليون‌ها کاربر به اين اميد که کارآفرين موفق جهان بتواند از طريق اين رمزارز آن‌ها را پولدار کند و به تمام خواسته‌هايشان برساند، پول‌هايشان را در ارز ديجيتال دوج کوين سرمايه‌گذاري کرده‌اند. اما براي بسياري از کاربران Dogecoin هيچ وقت جدي گرفته نشده و به چشم سرگرمي به آن نگاه کرده‌اند.

اما چرا دوج کوين شکست مي‌خورد ولي دوباره قيمت آن افزايش پيدا مي‌کند؟ چه آينده‌اي در انتظار آن خواهد بود؟ در اينجا به بررسي ۷ دليلي خواهيم پرداخت که نشان مي‌دهد رمزارز دوج کوين هيچگاه نمي‌تواند به موفقيت بزرگي دست پيدا کند.

۱. دوج کوين يک رمزارز تورمي است

در حال حاضر مقدار اين ارز ديجيتال بسيار زياد است. ميلياردها ميليارد دوج کوين در کيف پول‌هاي ارز ديجيتال کاربران در سراسر جهان نگهداري مي‌شود. علاوه بر اين حدود ۵.۲ ميليارد دوج کوين جديد نيز در طول يک سال استخراج مي‌شود. گردش و عرضه دو جکوين به قدري هست که هر کسي بتواند يک کيف پر از اين کوين‌ها را در اختيار داشته باشد که البته با گذر زمان ارزش سرمايه آن‌ها کاسته خواهد شد.

از طرفي طبع تورمي دوج کوين يکي از دلايلي بود که ايلان ماسک را به طرف اين سکه برد و باعث شد آن بيشتر شبيه به يک ارز فيات شود. اين دقيقاً همان چيزيست که مدافعين ارز ديجيتال سعي مي‌کنند کوين‌ها را از آن دور کنند.

۲. کسب و کارهاي اندکي دوج کوين را مي‌پذيرند

در دنيايي که هنوز پذيرش ارزهاي ديجيتال گسترده نيست، دوج کوين نمي‌تواند مقبوليت بيت کوين و اتريوم را داشته باشد. گرچه پلتفرم‌هايي مثل توييتر، رديت و تيک تاک اين کوين را پذيرفته‌اند، اما هنوز در ساير کسب و کارها ارز ديجيتال دوج کوين جايگاه مستحکمي ندارد. هنوز تفکر بخش وسيعي از جامعه نسبت به ارزهاي ديجيتال مثبت نيست و درک اينکه تصوير يک سگ بخواهد لوگو يک واحد پولي باشد برايشان سخت است.

وب‌سايت Cryptwerk فهرستي از ۲ هزار سرويس مختلف که دوج کوين را به عنوان يک شيوه پرداختي پذيرفته‌اند، منتشر کرده است. فقط يک مشکل وجود دارد: شما احتمالا هرگز نام آن‌ها را نشنيده‌ايد! اين درحاليست که بيت کوين توسط شرکت‌ها و کسب و کارهاي متعددي در سراسر جهان به عنوان يک شيوه پرداختي ارائه مي‌شود و حتي کشور السالوادور اين رمزارز را به عنوان يک واحد پولي قانوني شناخته است.

۳. مالکيت دوج کوين دردسرساز است

ارزهاي ديجيتال با هدف غيرمتمرکز بودن طراحي شده‌اند تا از کنترل يک نهاد واحد بر شبکه جلوگيري کنند. اما اين وضعيت توسط ارز ديجيتال دوج کوين نقص شده است و يک کيف پول کنترل بيش از ۲۷ درصد کل دوج کوين‌هاي عرضه شده را در دست دارد. همچنين ۷۰۰ کيف پول ۸۰ درصد کل توزيع Dogecoin را کنترل مي‌کنند و تاحدودي مالکيت کل اين رمزارز را بر عهده دارند.

اين درحاليست که قضيه در مورد بيت کوين کاملاً متفاوت است و ۸۰ درصد بيت کوين توزيع شده بين بيش از ۱۵ هزار کيف پول مختلف پخش شده است.

۴. دوج کوين مثل بيت کوين يا ساير رمزارزها غيرمتمرکز نيست

يکي ديگر از مشکلاتي که باعث جلوگيري از رشد اين رمزارز مي‌شود، فقدان نودهاي شبکه است. در دنياي فناوري بلاک چين، يک نود (node) يک کامپيوتر متصل به شبکه است که معاملات را پردازش کرده و امنيت شبکه را تأمين مي‌کند. صدها نود وجود دارد که باعث مي‌شود بلاک چين غيرمتمرکز باشد.

اما دوج کوين فاقد نودها است. زماني که در حال نوشتن اين مقاله هستيم، تنها کمتر از ۸۰۰ نود نرم افزار را اجرا مي‌کنند و در مجموع ۱۵۰۰ نود وجود دارد. در مقايسه با آن، بيش از ۱۲ هزار نود بيت کوي وجود دارد. تعداد نودهاي کمتر به معناي اعتماد کمتر است و اين در مورد دوج کوين، به معناي هزينه تراکنش بالاتر نيز مي‌شود.

آپديت ۱.۱۴.۴ دوج کوين کارمزد تراکنش را مي‌کاهد

قبل از اينکه به نکته بعدي برويم، گفتنيست که آپديت ۱.۱۴.۴ دوج کوين که ماه جاري منتشر مي‌شود، باعث تقويت شبکه دوج کوين شده و از همه مهم‌تر کارمزد تراکنش آن را مي‌کاهد. به عنوان مثال در اواسط سال ۲۰۲۱ کارمزد تراکنش يک دوج کوين بيش از ۲.۵۰ دلار است، در حالي که بعد از اين آپديت به حدود ۰.۳۰ دلار کاهش پيدا مي‌کند.

۵. حمايت ايلان ماسک کمکي به اين ارز ديجيتال نمي‌کند

خارج از شوخي‌هايي که با اين ارز ديجيتال مي‌شود و به ايلان ماسک به خاطر حمايت‌هايش از دوج کوين لقب «دوج فَدر» را داده‌اند، ورودي‌هاي اين رمزارز بعد از هر بار حمايت ماسک کم است. و قطعاً هيچ فردي نمي‌تواند براي تبليغ يک رمزارز بزرگ‌تر از ماسک باشد.

ولي هيچوقت تفکرات گذشته ماسک در خصوص رمزارزها فراموش نمي‌شود که مهم‌ترين آن خرده گرفتن به بيت کوين و محکوم کردن آن به تخريب محيط زيست است. اينکه ماسک با مصرف انرژي دوج کوين مشکلي ندارد بحث ديگري است، اما احتمال دارد به يک باره اين رمزارز را رها کرده و پروژه ديگري را دنبال کند.

۶. Dogecoin اهداف ناچيزي را دنبال مي‌کند

چه چيزي باعث جذب کاربران به دوج کوين شده است؟ سازماندهي بلاکچين؟ اصول و قواعدي که اين توکن آن‌ها را دنبال مي‌کند؟ يا فقط به خاطر حمايت‌هايي که ايلان ماسک از آن مي‌کند و جوک‌هايي که در سطح اينترنت در مورد اين رمزارز مي‌شنويم؟

گرچه همواره تلاش مي‌شود مردم احترام بيشتري به دوج کوين بگذارند، اما اکثر کاربران اعتقادي به اين پروژه ندارند يا آنکه تصور مي‌کنند اين رمزارز باعث به چالش کشيدن بيت کوين، اتريوم و ديگر ارزهاي ديجيتال مي‌شود. علاوه بر اين دوج کوين از NFT يا همان دارايي‌هاي غير قابل معاوضه پشتيباني نمي‌کند، نمي‌توان از آن‌ها در معاملات هوشمند استفاده کرد، آن‌ها با dApps کار نمي‌کنند و خيلي کم به کاربرانش توجه دارد.

۷. شيوه معامله پامپ و دامپ و فومو پول مردم را از دست مي‌دهد

آخرين دليلي که باعث مي‌شود ارز ديجيتال دوج کوين هيچگاه نتواند به موفقيت برسد، ورودي بسيار کم آن، نگاه سرگرم‌کننده مردم به اين ارز ديجيتال و کاربراني هستند که از آن براي معامله پامپ و دامپ استفاده مي‌کنند. تنها دليلي که ماسک و ديگر کاربران مشهور در مورد اين ارز ديجيتال صحبت مي‌کنند، تلاشي است که در شبکه‌هاي اجتماعي براي رساندن آن به قيمت هر واحد ۱ دلار انجام شده است.

هرچند قيمت آن به ۱ دلار نرسيد و در اوج خود به ۰.۷۳ دلار رسد (هم اکنون نيز ۰.۲ دلار است) اما باعث شد ميليون‌ها کاربر در سراسر جهان با اين فکر، خيال‌پردازي کنند. وقتي مردم در فضا سير مي‌کنند و دوج کوين نيز همين را مي‌خواهد، ترس از دست دادن پول يا همان فومو بين کاربران رواج پيدا مي‌کند و اميدوار مي‌شوند که ارزش اين سکه افزايش پيدا کند. اما در نهايت تنها چيزي که باقي مي‌ماند، از دست رفتن پول مردم است.

از آنجا که سرنوشت اين رمزارز در دست تنها چند کيف پول حجيم است، اگر آن‌ها تصميم بگيرند کوين خود را بفروشند، احتمال اينکه قيمتش به طور کامل سقوط کند هم وجود خواهد داشت.

دوج کوين کلاهبرداري است

در زير جملات جکسون پالمر، خالق دوج کوين را مشاهده مي‌کنيد. اين بيانيه مربوط به تمام ارزهاي ديجيتال است و در آن پالمر از اين سيستم به عنوان يک صنعت دست نخورده و اکوسيستمي نام مي‌برد که به سرعت مي‌توان از طريق آن به ثروت زيادي رسيد.

پس از سال‌ّها مطالعه، من معتقدم که ارز ديجيتال يک سرمايه شديداً راست گرا و ابر سرمايه‌دارانه است که براي ثروتمند شدن طرفدارانش از طريق دور زدن ماليات و کاهش نظارت ساخته شده است.

دوج کوين رمزارزي است که فقط منتظر پامپ و دامپ و کلاهبرداري از کاربرانش است. هنوز مشخص نيست که ايلان ماسک چگونه روي اين پروژه سرمايه‌گذاري کرده و چگونه روي آن تأثيرگذار است، اما آنچه که هست ماسک يک مهره قدرتمند براي اين کوين محسوب مي‌شود

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم