مجله ديجي کالا/ با وجود اينکه حدود ۱۵ سال از انتشار فايرفاکس مي‌گذرد، اما اين مرورگر همچنان آپديت‌ها و ويژگي‌هاي مهمي را دريافت مي‌کند. به همين خاطر بسياري از کاربران از برخي از ويژگي‌هاي جديد اين مرورگر خبردار نمي‌شوند. خوشبختانه اين مرورگر ويژگي‌هاي جذاب زيادي دارد ولي در اين مطلب به ۵ قابليت مخفي فايرفاکس مي‌پردازيم که بايد از آن‌ها استفاده کنيد.

۱. دکمه‌ي فراموشي

در موقعيت‌هاي مختلف شايد نياز به پاک کردن سابقه‌ي مرورگر خود داشته باشيد و فايرفاکس براي اين کار گزينه‌هاي متعددي را در اختيار شما قرار مي‌دهد. وب‌گردي در حالت ناشناس اطلاعات ثبت شده از شما را بعد از بستن مرورگر به طور کامل حذف مي‌کند و اگر به هر دليلي اين کار به‌درستي انجام نشود، به صورت دستي مي‌توانيد اين اطلاعات را حذف کنيد. در رابطه با حذف داده‌ها هم درباره‌ي نوع اطلاعات و همچنين دوره‌ي زماني آن مي‌توانيد دست به انتخاب بزنيد.

اگر مي‌بينيد که مرتبا به پاک کردن تاريخچه‌ي مرورگر نياز پيدا مي‌کنيد، بهتر است از دکمه‌ي فراموشي فايرفاکس بهره ببريد. اين دکمه ۳ دوره‌ي زماني مختلف را پيشنهاد مي‌دهد و پس از انتخاب پنجره‌هاي شما را مي‌بندد، مرورگر و کوکي‌هاي آن را پاک مي‌کند و يک پنجره‌ي جديد و بدون اطلاعات از قبل ثبت شده را باز مي‌کند.

افزودن اين دکمه به فايرفاکس بسيار ساده است. ابتدا بايد بر آيکون منو در سمت راست بخش فوقاني کليک کنيد و سپس به More Tools و در نهايت Customize toolbar سر بزنيد. در اين صفحه، مي‌توانيد ليستي از دکمه‌هاي متنوعي را ببينيد ولي براي اين کار، بايد به دنبال دکمه‌ي Forget بگرديد. بعد از کشاندن اين دکمه به موقعيت مدنظر در نوار فوقاني مرورگر، مي‌توانيد از آن بهره ببريد.

۲. سرويس Pocket

سرويس Pocket سابقه‌ي زيادي دارد ولي فايرفاکس چند سال قبل آن را تصاحب کرد. به زبان ساده، اين سرويس به شما اجازه مي‌دهد صفحات وب يا مقالات را در ليست خود ذخيره کنيد تا سر فرصت آن‌ها را بخوانيد. شما حتي مي‌توانيد مقالات و مطالب را در حالت آفلاين مطالعه کنيد.

فايرفاکس اين سرويس را به‌صورت پيش‌فرض ارائه داده و به همين خاطر استفاده از آن بسيار آسان است. فقط بايد بر دکمه‌ي مربوط به اين سرويس که در سمت راست بخش فوقاني مرورگر قرار دارد، کليک کنيد و فايرفاکس به طور خودکار صفحه‌ي دلخواه را ذخيره مي‌کند. البته در ابتدا بايد اکانت خود را به اين سرويس وصل کنيد. البته اگر داراي اکانت فايرفاکس هستيد، اين فرايند بسيار ساده‌تر مي‌شود. به لطف اين سرويس، از طريق انواع و اقسام گجت‌ها مي‌توانيد به مقالات و صفحه‌هاي ذخيره شده دسترسي داشته باشيد.

۳. ابزار اسکرين‌شات

احتمالا بارها و بارها به ثبت اسکرين‌شات از بخشي از سايت‌هاي دلخواه خود نياز پيدا کرده‌ايد. بسياري از کاربران براي اين کار از ابزار موجود در ويندوز استفاده مي‌کنند که بهره‌گيري از آن دردسرهاي زيادي دارد. اما خوشبختانه فايرفاکس براي اين مشکل هم يک ابزار مفيد و بسيار ساده ارائه داده است. براي استفاده از آن از چند روش مي‌توانيد استفاده کنيد.

در روش اول، کافي است در سايت انتخابي، راست‌کليک کنيد و سپس گزينه‌ي Take screenshot را انتخاب کنيد. براي روش دوم، بايد کليدهاي Ctrl + Shift + S در ويندوز يا Cmd + Shift + S در مک را فشار دهيد. در نهايت افزودن يک دکمه‌ي مختص اين کار به نوار فوقاني مرورگر هم امکان‌پذير است. براي اين کار، همان فرايند مربوط به دکمه‌ي Forget را بار ديگر طي کنيد اما اين بار به دنبال دکمه‌ي Take a screenshot بگرديد.

اين ابزار مي‌تواند از کل سايت در حال نمايش اسکرين‌شات بگيرد يا اينکه به طور مشخص مي‌توانيد بخشي از آن را براي اين کار انتخاب کنيد. بعد از انجام اين کار، مي‌توانيد آن را کپي کنيد تا مثلا در پيام‌رسان پيست شود يا اينکه تصوير را در سيستم ذخيره کنيد.

۴. قابليت سينک

اگر از جمله کاربراني هستيد که به طور مرتب بين گجت‌هاي مختلف در حرکت هستيد، قابليت سينک فايرفاکس يکي از مفيدترين ويژگي‌هاي اين مرورگر براي شما خواهد بود. اين مشخصه به شما اجازه مي‌دهد که بوک‌مارک‌ها، تاريخچه، تب‌ها و ديگر اطلاعات را بين گجت‌هاي مختلف سينک کنيد. اين يعني مثلا اگر در حال وب‌گردي با گوشي خود باشيد، مي‌توانيد بدون هيج دردسري ادامه‌ي اين کار را در کامپيوتر خود انجام دهيد.

براي بهره‌گيري از اين مشخصه، بايد در گجت‌هاي مختلف در مرورگر فايرفاکس از يک اکانت ثابت براي اين مرورگر استفاده کنيد. بعد از ورود به اکانت خود، سينک کردن اطلاعات بين اين گجت‌ها به‌سادگي امکان‌پذير مي‌شود.

۵. پسورد اصلي

قابليت «پسورد اصلي» (Primary Password) فايرفاکس فوايد زيادي دارد اما به طور مشخص مناسب کاربراني است که معمولا به طور مشترک از يک مرورگر استفاده مي‌کنند. فايرفاکس به طور پيش‌فرض نام کاربري و رمز عبور کاربران در سايت‌هاي مختلف را ذخيره مي‌کند که اين يعني در صورت استفاده‌ي مشترک از مرورگر، نفرات مختلف مي‌توانند به اين اطلاعات دسترسي پيدا کنند.

قابليت Primary Password به شما اجازه مي‌دهد که يک پسورد اصلي را براي تمام نام‌هاي کاربري و پسوردها مشخص کنيد. به همين خاطر ديگر لازم نيست نگران لو رفتن اين اطلاعات باشيد.

سخن آخر

فايرفاکس طي تمام اين سال‌ها به ارائه‌ي قابليت‌هاي جذاب توجه نشان داده و خوشبختانه روزبه‌روز امکانات آن بيشتر مي‌شود. به همين خاطر اگر از مرورگرهاي ديگر استفاده مي‌کنيد، بهتر است حداقل براي مدتي از فايرفاکس بهره ببريد. احتمالا اين مرورگر به لطف ويژگي‌هاي متنوعي که دارد مي‌تواند نظر شما را جلب مي‌کند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم