ترنجی/ انتظار می‌رود کوالکام تراشه پرچمدار نسل جدید خود، یعنی اسنپدراگون ۸۹۸ را در پایان امسال عرضه کند. احتمالا این تراشه در سال آینده به استانداردی برای پرچمداران اندرویدی تبدیل می‌شود. اما به نظر می‌رسد سال پیش رو، شرایط برای کوالکام راحت نخواهد بود. مدیاتک، رقیب کوالکام، در حال توسعه تراشه پرچمدار آینده خود، یعنی Dimensity 2000 است. این تراشه برای پرچمداران اندرویدی ۲۰۲۲ به کار گرفته خواهد شد.

مدیاتک Dimensity 2000 تهدیدی برای کوالکام!
با توجه به گزارش Digital Chat Station، برخی از تولیدکنندگان تلفن های هوشمند در حال آزمایش Dimensity 2000 برای به کار گیری در پرچمداران سال آینده خود هستند. این تراشه از فست شارژ  ۱۰۰واتی و صفحه نمایشی با رزولوشن 2K پشتیبانی می‌کند. این بدان معناست که سال آینده، برخی از پرچمداران اندرویدی از این تراشه بالا رده مدیاتک استفاده خواهند کرد. این امر باعث می‌شود تا سلطه اسنپدراگون در بازار گوشی های بالارده و پرچمدار مورد تهدید واقع شود. مدیاتک در سال های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است. تا آن جا که می‌دانیم شاید دیمنسیتی ۲۰۰۰ عملکرد بهینه تری نسبت به اسنپدراگون ۸۹۸ داشته باشد.

تراشه Dimensity 2000 سه کلاستر جداگانه خواهد داشت. هسته بزرگ و قدرتمند این تراشه Cortex X2 است. علاوه بر این، مزیت دیمنسیتی ۲۰۰۰ نسبت به اسنپدراگون ۸۹۸ استفاده این تراشه از فناوری ساخت ۴ نانومتری TSMC خواهد بود. به همین دلیل این تراشه مصرف انرژی‌ بهتری خواهد داشت. تراشه اسنپدراگون ۸۹۸ توسط سامسونگ ساخته می‌شود.

مدیاتک دیمنسیتی ۲۰۰۰ از معماری ARM V9 استفاده می کند که عملکرد آن را به میزان قابل توجهی نسبت به نسل قبلی بهبود می‌بخشد. بر اساس گزارش اخیر، Dimensity 2000 تا پایان امسال عرضه می‌شود. همان‌طور که گفته شد، تعدادی از تولید کنندگان گوشی های هوشمند در حال آزمایش تراشه جدید مدیاتک برای به کار گیری بر روی پرچمداران آینده خود هستند. اگر همه چیز خوب پیش برود، زمان عرضه تلفن های هوشمند مجهز به Dimensity 2000 ممکن است همزمان با Snapdragon 898 باشد. این بدان معناست که رقابت مستقیم بین این تراشه ها به وجود می‌آید. پیش از این اسنپدراگون همیشه حرف اول را در بازار تراشه های پرچمدار می‌زد. اما ممکن است امسال اوضاع کمی متفاوت باشد.

آیا تا به حال تجربه استفاده از تراشه های مدیاتک را داشته اید؟ نظر شما درباره تراشه های این شرکت چیست؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم