کلیک/ در مرکز نوآوری صنایع سرگرمی دانشگاه اصفهان، پروژه‌هایی با استفاده از واقعیت مجازی و با تصاویر واقعی برای درمان مواجهه‌ای اختلالاتی مانند ترس از پرواز، ترس از سخنرانی، نقص توجه و نقص حافظه طراحی و توسعه داده شد.
 
کارشناس مرکز نوآوری و صنایع سرگرمی دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با ایسنا در توضیح این پروژه‌ها اظهار کرد: «برخی افراد دچار ترس از پرواز هستند و حتی از نزدیک شدن به فرودگاه و یا سوار شدن به هواپیما ترس دارند. همچنین برخی دیگر از افراد ممکن است دچار ترس از سخنرانی در جمع باشند که باعث می شود فرد قادر به بروز توانایی‌های خود در جمع نباشد. کودکان مبتلا به نقص توجه نیز دسته‌ای دیگر از افراد هستند که برای کمک به این 3 دسته می‌توان از واقعیت مجازی بهره گرفت.»

نسیبه صرامی توضیح داد: «اکنون واقعیت مجازی درمان فوبیا را ممکن می‌کند. با کمک یک دوربین تصاویری به صورت ۳۶۰ درجه و پانورامیک فیلمبرداری می‌شود، سپس با کمک یک هدست واقعیت مجازی فرد در موقعیت دوربین قرار می‌گیرد و از این روش می‌توان برای درمان اختلالاتی مانند فوبیا و یا پی‌تی‌اس‌تی که با مواجهه واقعی قابل درمان است، بهره گرفت.»

وی افزود: «این تصاویر به کمک یک نرم‌افزار به هدست واقعیت مجازی متصل می‌شود.»

این دانشجوی دکتری روانشناسی با بیان اینکه درمان برخی از اختلالات روان‌شناختی با مواجهه امکان‌پذیر است، تصریح کرد: «این مواجهه اغلب پرهزینه و غیرممکن است که البته با این روش می‌توان به خوبی با این اختلالات مقابله کرد.»

صرامی اضافه کرد: «ویدئوهای ۳۶۰ درجه این قابلیت را دارند که غوطه‌وری در فضای واقعیت مجازی را به حداکثر برسانند و فضایی کاملاً حقیقی را برای بیننده شبیه‌سازی کنند.»

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم