گیم فا/ مایکروسافت در بیانیه‌ای، سونی را به گمراه کردن کمیسیون اروپا پیرامون تعهد ایکس باکس برای حفظ Call of Duty روی پلی استیشن پس از خرید اکتیویژن بلیزارد متهم کرد.

       
طبق گزارش‌ها اخیرا جیم رایان، مدیرعامل بخش سرگرمی‌های تعاملی سونی، این هفته با مارگرت وستیجر (Margrethe Vestager)، رئیس کمیسیون اروپا، در زمینه‌ی مبارزه با انحصارگرایی ملاقات داشته است تا در مورد نگرانی‌هایش پیرامون اهداف مایکروسافت از خرید اکتیویژن بلیزارد گفتگو کند.

در پاسخ به این گزارش شرکت مایکروسافت در یک بیانیه‌ی رسمی، سونی را متهم کرد که کمیسیون نظارت‌کننده‌ی اروپا را در مورد تعهد ایکس باکس برای نگه داشتن سری Call of Duty روی پلتفرم پلی استیشن در صورت انجام خرید اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard)، گمراه کرده است. فرانک ایکس شاو (Frank X. Shaw)، مدیر ارشد ارتباطات مایکروسافت، در مجموعه‌ای از توییت‌ها ادعا کرد که سونی، سازمان ناظر مستقر در بروکسل را در مورد تعهد ایکس باکس پیرامون نگه داشتن سری Call of Duty روی پلی استیشن به گمراهی کشانده است. شاو در ادامه افزود:

شنیده‌ام که سونی به مقامات نظارت‌کننده‌ی مستقر در بروکسل گفته است در صورتی که مایکروسافت خرید اکتیویژن بلیزارد را تکمیل کند، تمایلی به انتشار یکسان بازی‌های Call of Duty روی پلتفرم‌های پلی استیشن نخواهد داشت. هیچ چیز نمی‌تواند از حقیقت دور بماند. ما به صراحت اعلام کردیم که به سونی یک توافق 10 ساله پیشنهاد داده‌ایم تا در زمان‌بندی، محتوا، ویژگی‌ها، کیفیت، قابلیت تجربه و هر جنبه دیگری از بازی‌های Call of Duty شرایط برابری داشته باشد.
ما همچنین اعلام کردیم که خوشحال می‌شویم تا محتوای این توافق‌نامه را از طریق یک قرارداد، توافق‌نامه‌های نظارتی یا ابزارهای دیگر اجرا کنیم. سونی رهبر بازار کنسول‌های بازی است و منطق تجاری ما را با ادعای اینکه می‌خواهیم بازیکنان پلی استیشن را از اکوسیستم Call of Duty حذف کنیم، به چالش می‌کشد. هدف ما این است که بازی‌های Call of Duty و سایر عناوین را به مانند کاری که با Minecraft انجام دادیم، به افراد بیشتری در سراسر جهان ارائه دهیم تا بتوانند آن‌ها را در هر کجا و هر طور که می‌خواهند تجربه کنند.
خرید اکتیویژن بلیازرد توسط شرکت مایکروسافت، بزرگترین معامله‌ی صنعت بازی تا به امروز به شمار می‌آید که با مخالفت شدید سونی و اعلام نگرانی از سوی قانون‌گذاران اروپایی، ایالات متحده و بریتانیا مواجه شده است.


به گزارش رویترز، انتظار می‌رود کمیسیون اروپا شکایتی علیه مایکروسافت ثبت کند و در آن نگرانی‌های خود را در مورد این خرید اعلام نماید. این کمیسیون اخیرا تایید کرد که مایکروسافت امیدوار است برای جلوگیری از انتشار بیانیه‌‌های اعتراضی و کوتاه کردن روند نظارتی این معامله، راه‌حل‌هایی را به قانون‌گذاران اروپایی ارائه دهد. با این حال، گزارش‌ها نشان می‌دهند که کمیسیون اروپا بدون ارائه‌ی اعتراض و مخالفت رسمی خود، آماده‌ی مذاکره با مایکروسافت و شنیدن راه‌حل‌های آن نیست.

کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) اخیرا در تلاش برای جلوگیری از خرید اکیتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، شکایت کرده است. این نهاد قانون‌گذاری استدلال می‌کند که این معامله، مایکروسافت را قادر می‌کند تا رقبای خود در زمینه‌ی کنسول ایکس باکس، محتوای اشتراکی و تجارت بازی‌های ابری را سرکوب کند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم