شهر سخت افزار/ همه ما Backblaze را با آمارهای جالب اش درباره خرابی هارد دیسک‌ها می‌شناسیم. جدیدترین گزارش Backblaze درباره نرخ خرابی SSD ها در سال 2022 است و اطلاعات جالبی با خود دارد. با ما همراه شوید.

Backblaze یک کمپانی فعال در زمینه ارائه خدمات ابری است، بنابراین با تعداد بسیار بالایی هارد دیسک و اس اس دی سر و کار دارد. مهم‌تر اینکه Backblaze چندی سالی می‌شود که به طور منظم آمارها و گزارش‌های بسیار جالبی درباره نرخ خرابی انواع هارد دیسک و SSD ارائه می‌کند.

بلک بلیز در تازه‌ترین گزارش خود به نرخ خرابی SSD ها پرداخته است. آمار خرابی اس اس دی بلک بلیز مربوط به یک بازه زمانی چند ساله است و از 2018 میلادی تا 2023 را شامل می‌شود. همچنین این کمپانی اطلاعاتی درباره دمای کاری SSD ها ارائه کرده است.

آمار ارائه شده نرخ خرابی تعداد 2,906 اس اس دی مورد استفاده Backblaze تا پایان سال 2022 را نشان می‌دهد. طبق این آمار نرخ خرابی سالانه (AFR) اس اس دی‌های استفاده شده، بین 0 تا 7.31 درصد بوده است. با این حال با میانگین نرخ خرابی 0.89 درصد روبرو هستیم.

Backblaze از 13 اس اس دی رده مصرف کننده در محیط سرور استفاده می‌کند. آنچه که آمار ارائه شده از سوی بلک بلیز را معنادارتر می‌کند، شرایط کاری SSD ها است که تفاوت خاصی با استفاده معمول کاربران خانگی ندارد. از این اس اس دی‌ها برای بارگذاری سیستم عامل و برنامه‌ها، خواندن، نوشتن و حذف فایل‌های گزارش استفاده می‌شود.

این گزارش نشان می‌دهد SSD ها در مقایسه با هارد دیسک‌های مکانیکی، قابل اعتماد تر هستند. در حالی که نرخ خرابی اس اس دی‌ها زیر 0.9 درصد بوده، میانگین نرخ خرابی سالانه برای هارد دیسک‌های مکانیکی 1.39 درصد گزارش شده است.

در بین این اس اس دی‌ها سه درایو DellBOSS VD شدت استفاده بالاتری داشته‌اند و Backblaze می‌گوید نرخ خرابی آنها معنادارتر از بقیه است. با این حال هیچ یک از این SSD ها دچار خرابی نشده‌اند.بلک بلیز جمعاً تعداد 411 اس اس دی DellBOSS VD با مجموع کارکرد بیش از 230,000 روز دارد.

از میان SSD هایی که تعداد بالایی از آنها به خدمت گرفته شده، مدل 250 گیگابایتی ZA250CM10003 سیگیت (BarraCuda 120 SSD) با نرخ خرابی تنها 0.66 درصد، جایگاه دوم را از آن خود کرده است. در بین برترین‌ها جایگاه سوم متعلق به مدل ZA250CM10002 سیگیت با نرخ خرابی 0.96 درصد است. بلک بلیز تعداد 568,911 عدد اس اس دی ZA250CM10002 داشته است.

با وجود اینکه در بین آمار ارائه شده مدل‌های مختلفی بدون خرابی به چشم می‌خورد، اما غالباً تعداد یا کارکرد آنها پایین است و نرخ خرابی‌شان هنوز معنادار نیست.

نمودار جالب دیگری که Backblaze ارائه کرده، تغیرات دمای SSD ها در طول سال 2022 است.  طبق این نمودار دمای اس اس دی‌ها بین 34.4 تا 35.4 درجه سانتی‌گراد بوده است که تغییر چشمگیری را نشان نمی‌دهد. میانگین دمای هارد دیسک‌های بلک بلیز هم 29 درجه اعلام شده است.

متاسفانه در بین اس اس دی های مورد استفاده Backblaze خبری از مدل های محبوب چون محصولات سامسونگ نیست.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم