آی تی رسان/ در حال حاضر کاربران گوشی‌های اندرویدی در صورت مهاجرت از یک دستگاه پیکسلی به مدل پیکسلی دیگر یا انتخاب گوشی جدید از یک برند مشابه با دستگاه پیشین خود به آسانی می‌توانند داده‌های مربوط به اپلیکیشن‌های متفرقه را به گجت جدید منتقل نمایند. با این‌حال در صورت مهاجرت از یک گوشی اندرویدی به گجت اندرویدی تولید شده توسط یک شرکت متفاوت، برای انتقال ایمن داده‌ها به دستگاه جدید هیچ تضمینی وجود ندارد.

بی‌تردید حساب‌کاربری گوگل و داده‌های مرتبط با آن به شکلی بی‌دردسر از گوشی اندرویدی قدیمی به دستگاه جدید انتقال پیدا می‌کنند. اما در رابطه با انتقال بی‌نقص و یکپارچه داده‌های متعلق به اپلیکیشن‌های ثالث نمی‌توان با قطعیت اظهارنظر کرد.

اما اکنون میان 3 تولیدکننده چینی گوشی‌های اندرویدی با اسامی شیائومی، اوپو و ویوو همکاری جدیدی در حال شکل‌گیری است که جابه‌جایی میان گجت‌های تولیدی این شرکت‌ها را تسهیل می‌کند؛ چرا که انتقال بی‌نقص داده‌های مربوط به برنامه‌های متفرقه میان دستگاه‌های مختلف را امکان‌پذیر خواهد کرد.

جهت یادآوری بایستی خاطرنشان کرد که شرکت‌های اوپو و ویوو متعلق به هلدینگ چینی BBK Electronics هستند. این هلدینگ، مالکیت برندهای وان‌پلاس و ریلمی را نیز در اختیار دارد.

پیامی که روز گذشته در شبکه اجتماعی Weibo منتشر و سپس با استفاده از برنامه گوگل ترنسلیت ترجمه شده است؛ اعلام می‌کند که شیائومی به منظور خلق تجربه جابه‌جایی مطلوب‌تر برای کاربران با شرکت‌های ویوو و اوپو همکاری کرده است. شیائومی علاوه بر فراهم نمودن امکان انتقال داده‌های سیستمی نظیر عکس‌ها و فهرست مخاطبین، به تازگی انتقال داده‌های اپلیکیشن‌های ثالث از دستگاه‌های اوپو و ویوو را نیز ممکن کرده است. بنابراین کاربران در زمان تعویض گوشی، بابت انتقال سوابق چت خود هیچ‌گونه نگرانی خاصی نخواهند داشت.

اتحاد میان اوپو، ویوو و شیائومی فرآیند تعویض گوشی‌های اندرویدی را تسهیل می‌کند 

بر اساس اعلام وبسایت Android Police، ابزار انتقالی که شرکت‌های شیائومی، اوپو و ویوو در گوشی‌های خود از آن استفاده می‌کنند؛ از قابلیت انتقال داده‌های اپلیکیشن‌های ثالث پشتیبانی نموده و به کاربران امکان می‌دهد تا میان گوشی‌های اندرویدی تولید شده توسط این برندها به آسانی جابه‌جا شوند. بدین‌ترتیب کاربران از تنظیم دوباره کلیه اپلیکیشن‌های متفرقه بی‌نیاز خواهند شد.

با این‌حال بایستی یک نکته مهم را مدنظر قرار داد. ابزار انتقال داده تنها در گوشی‌های تولید شده برای مصرف‌کنندگان چینی قابل دسترس خواهد بود. بنابراین دستگاه‌های عرضه شده در بازارهای بین‌المللی به این ویژگی جالب دسترسی نخواهند داشت.

پیش‌تر و در سال 2020، سه تولیدکننده چینی دستگاه‌های اندرویدی از راهکاری برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها رونمایی کردند. این ایده امکان اشتراک‌گذاری فایل‌ها میان گجت‌های تولید شده توسط برندهای شیائومی، اوپو و ویوو را فراهم می‌کرد. در ادامه هواوی نیز به این 3 شرکت ملحق شد و اتحاد خدمات توسعه‌دهنده جهانی (GDSA) را ایجاد کرد. GDSA به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا برنامه‌های خود را به‌طور همزمان در اپ استورهای شیائومی، اوپو و ویوو آپلود نمایند.

هنوز مشخص نیست که آیا گوگل نیز از این تصمیم الهام گرفته و امکان انتقال داده‌های مربوط به اپلیکیشن‌های ثالث میان کلیه دستگاه‌های اندرویدی را فراهم خواهد کرد یا خیر.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم