شهر سخت افزار/ مدتی قبل اینتل به صورت رسمی از اولین پردازنده‌های سری Core Ultra با نام Meteor Lake  رونمایی کرد و توضیح داد که لپ‌تاپ‌های مجهز به این پردازنده جدید اواخر پاییز امسال همراه با واحد پردازنده عصبی (NPU) و قابلیت‌های هوش مصنوعی از راه می‌رسند. با این وجود، به نظر می‌رسد که لپ‌تاپ‌های مجهز به این پردازنده‌های اینتل به هیچ عنوان ارزان نخواهند بود.

یکی از ویژگی‌های برجسته پردازنده‌های سری Meteor Lake اضافه شدن واحد پردازش عصبی یا NPU به آن‌هاست. به نظر می‌رسد که این ویژگی به نقطه عطف پردازنده‌های جدید اینتل و مزیت برجسته آن‌ها برای فروش تبدیل شده و طبق گزارش‌های موجود اولین محصولات مجهز به این نوع پردازنده در زمره محصولات پریمیوم و بالارده با قیمت سرسام‌آور طبقه‌بندی می‌شوند.

چند روز قبل، اینتل به طور رسمی نسل اول خانواده Core Ultra خود را با نام Meteor Lake معرفی کرد. پردازنده‌های جدید اینتل دستخوش تغییرات چشمگیری نسبت به نسل قبل شده و قرار است به لطف فناوری ساخت Intel 4، اولین محصولات این غول فناوری با طراحی چیپ‌لت باشد.

این پردازنده از طراحی هسته هیبریدی بهره می‌برد که هسته‌های قدرتمند (P-Core) سری Redwood و هسته‌های کم مصرف (E-Core) سری Crestmont و طراحی کاملاً جدید پردازنده گرافیکی Alchemist Xe-LPG را به همراه دارد. همانطور که گفته شد، پردازنده جدید اینتل به یک واحد پردازش عصبی نیز مجهز شده‌اند که مسئولیت انجام وظایف مبتنی بر هوش مصنوعی را برعهده خواهد داشت.

در طی اعلامیه معرفی این پردازنده توسط اینتل، پت گلسینگر (Pat Gelsinger)، مدیرعامل Intel تنها به جنبه هوش مصنوعی این پردازنده نسل جدید اشاره کرد. با این حال، رسانه‌های نزدیک به اینتل به بررسی اجزای مختلف پردازنده‌های Meteor Lake پرداخته‌اند.

لپ‌تاپ‌های گران‌قیمت مجهز به پردازنده‌های سری Meteor Lake

با تمام این تفاسیر، مدیرعامل اینتل توضیح داد که نقطه عطف و مزیت رقابتی پردازنده‌های Meteor Lake در لپ‌تاپ‌های جدید همان قابلیت مرتبط با هوش مصنوعی خواهد بود.

در طول رویداد معرفی پردازنده جدید اینتل تنها لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده Meteor Lake برند ACER به نمایش درآمدند. بنابر این، می‌توان گفت که ایسر یکی از اولین OEMها در صف تولید لپ‌تاپ‌های نسل جدید مجهز به پردازنده Meteor Lake خواهد بود.

گرچه اولین لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده جدید اینتل در تاریخ ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر ۱۴۰۲) به بازار عرضه می‌شوند، اما حضور گسترده لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده Meteor Lake از برندهای مختلف در بازار، تا اوایل سال ۲۰۲۴ محقق نخواهد شد.

به گزارش Wccftech، در حال حاضر به نظر می‌رسد که اولین لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده نسل جدید اینتل قرار است بسیار گران‌قیمت باشند. طبق گزارش‌های موجود، تخمین زده شده که لپ‌تاپ‌های مبتنی بر Meteor Lake اینتل با قیمتی بالاتر از ۱۵۰۰ دلار عرضه خواهند شد.

این رقم برای لپ‌تاپ‌های جدید بسیار بالا بوده و در کنار آن باید مالیات و سایر هزینه‌های اضافه شده را هم در نظر بگیریم. بر همین اساس، به نظر می‌رسد که نسل اول لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده‌های Core Ultra در زمره محصولات پریمیوم و بالارده طبقه‌بندی خواهند شد.

شاید همین برچسب قیمت سرسام‌آور یکی از اصلی‌ترین دلایل وجود پردازنده‌های غیر Core Ultra با عنوان Raptor Lake Refresh محسوب می‌شود. چرا که اینتل باید برای دستگاه‌های مقرون به صرفه و کم‌تر از ۱۰۰۰ دلار نیز برنامه‌ریزی بلند مدت داشته باشد.

پردازنده‌های Intel Meteor Lake مبتنی بر جدیدترین فناوری‌های روز دنیا هستند و تنها گذر زمان نشان خواهد داد که آیا ارزش پرداخت هزینه اضافی را دارند یا خیر، به ویژه زمانی که اولین لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده Ryzen 7000 شرکت AMD و با فناوری Ryzen Ai و برچسب قیمت کم‌تر از هزار دلار نیز در بازار موجود شوند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم