ايسنا/ استيو بنن، مشاور سابق دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا به اتهام کلاهبرداري در کمپين جمع‌آوري کمک مالي براي ساخت ديوار مرزي آمريکا و مکزيک، بازداشت شد.

وزارت دادگستري آمريکا گفته که بنن به همراه سه نفر ديگر برايان کولفاج، اندرو بادولاتو و تيموتي شي، صدها هزار نفر از کمک‌کنندگان به کمپين "ما ديوار مي‌سازيم" را با اين ادعا که تمامي پول‌هاي جمع‌آوري شده صرف ساخت ديوار مرزي مي‌شود، فريب داده‌اند.

اين کمپين ۲۵ ميليون دلار جمع‌ کرده بود.

به گفته وزارت دادگستري، بنن بيش از يک ميليون دلار از طريق يک سازمان غيرانتفاعي که تحت کنترل او بود، دريافت کرده که دست کم بخشي از اين پول صرف هزينه‌هاي شخصي او شده است.

او روز پنجشنبه در برابر قاضي حاضر شد و گفت اتهامات را رد مي‌کند.

به گزارش بي.بي.سي، کمپين "ما ديوار مي‌سازيم" متعهد شده بود تا از کمک‌هاي مالي جمع‌آوري شده براي ساخت بخش‌هايي از اين ديوار مرزي استفاده کند. ساخت اين ديوار يکي از وعده‌هاي اصلي دونالد ترامپ در جريان مبارزات انتخاباتي سال ۲۰۱۶ بود.

به گفته وزارت دادگستري آمريکا، برايان کولفاژ، موسس کمپين "ما ديوار مي‌سازيم" هم مخفيانه ۳۵۰ هزار دلار براي امور شخصي خود استفاده کرده است.

هر چهار متهم اين پرونده به کلاهبرداري و پولشويي متهم شده‌اند که مجازات هر يک از اين اتهامات حداکثر ۲۰ سال زندان است.

بنن، يک ملي‌گراي دست راستي است که پيش از آن که به کارزار انتخاباتي دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ بپيوندد، وبسايت راست افراطي بريتبارت را مي‌گرداند.

او زماني استراتژيست ارشد دونالد ترامپ بود و نقش بسيار مهمي در پيروزي او در انتخابات رياست‌جمهوري داشت.

بسياري استيو بنن را ملي‌گرايي افراطي که خود را حامي گروه‌هاي راست معرفي کرده بود مي‌شناسند؛ گروه‌هايي چون نئونازي‌ها يا کوکلاکس‌کلان‌ها که به علت عقايد يهودي‌ستيزانه و اعتقاد به برتري‌ نژاد سفيد، مطرود اکثريت جامعه آمريکا هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar