باشگاه خبرنگاران/ رئيس‌جمهور عراق اعلام کرد مشاور او که سفير سابق اين کشور در ايتاليا و سوئد هم بود، بر اثر ابتلا به ويروس کرونا جان باخت.
 
به نقل از خبرگزاري رسمي عراق (واع)، برهم صالح، رئيس جمهور اين کشور در بيانيه‌اي اعلام کرد که خبر درگذشت «احمد بامرني» يکي از مشاوران خود را به علت ابتلاي او به ويروس کرونا دريافت کرده است.

رئيس جمهور عراق در اين بيانيه ضمن تسليت به خانواده و دوستان بامرني، تاکيد کرد: مبارزه وي عليه استبداد و ديکتاتوري و تعهد و اخلاص وي در مسئوليت‌هايي که طي اين سال‌ها داشته از جمله منصب سفير عراق در سوئد و ايتاليا و در آخر سر نيز مشاور ديپلماتيک رئيس جمهوري را از ياد نخواهيم برد.

بر اساس آمار رسمي وزارت بهداشت عراق و آخرين داده‌هاي وبسايت مرجع «ورلد او ميترز»، اين کشور با بيش از ۱۹۷ هزار فرد مبتلا به ويروس کرونا و نزديک به شش هزار و ۳۰۰ قرباني بر اثر ابتلا به اين ويروس کشنده، در هر دو آمار ابتلا و مرگ و مير ناشي از آن در رتبه بيست و يکم جهان قرار دارد در حالي که در ميان کشور‌هاي جهان عرب، پس از عربستان داراي بيشترين افراد مبتلا و جان‌باخته است.

جهش بي سابقه آمار مبتلايان سبب شده که بسياري در عراق آن را به منزله موج دوم کرونا بدانند و وزارت بهداشت اين کشور نسبت به شرايط موجود و پايبند نبودن شهروندان عراقي به هشدار‌هاي بهداشتي ابراز نگراني کند.

حسن التميمي، وزير بهداشت عراق، هفته گذشته اعلام کرد که در برخي استان‌هاي عراق متاسفانه پايبندي به توصيه‌هاي بهداشتي براي ممانعت از شيوع کرونا تقريبا صفر است و نظام بهداشتي عراق به دليل پايبند نبودن شهروندان به توصيه‌ها و در نتيجه افزايش بيش از پيش مبتلايان با مشکل جدي مواجه خواهد شد.

همزماني ادامه اعتراضات اجتماعي در شهر‌هاي مختلف عراق از جمله بغداد و جنوب و مرکز اين کشور به اعتقاد کارشناسان يکي از علت‌هاي افزايش اين آمار‌ها بوده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar