ایرنا/ یک نشریه چینی با اشاره به پذیرفته نشدن قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نوشت، این امر نشان می‌دهد اروپا که زمانی بدون قید و شرط تمامی خواسته های آمریکا را می‌پذیرفت؛ در حال خروج از سلطه واشنگتن و گاهی مخالفت با این کشور است که می توان این موضوع را آغازی بر پایان دوره هژمونی منافع آمریکا در اروپا دانست.

به گزارش تارنمای شبکه خبری "چاینا گلوبال"، ایالات متحده که زمانی خواسته‌ها و دستورالعمل های آن توسط دیگر کشورها به ویژه اروپاییان صد درصد و بدون قید و شرط محقق می‌شد، به سرعت در حال از دست دادن موقعیت خود به عنوان یک کشور سلطه‌گر جهانی است.
دوستان و متحدان ایالات متحده بیش از پیش از وضعیت کنونی خسته شده و به صورت فزاینده ای در حال مخالفت با آمریکا هستند. اروپا که پیشتر هر قدم خود را با مشورت آمریکا بر می داشت و طبق خواسته آن عمل می کرد، حالا تغییر روش داده و اوضاع به قدری سریع تغییر کرده که پیش بینی آن برای استراتژیست های آمریکایی نیز هر روز دشوارتر می شود.
این نشریه می نویسد: چند روز پیش «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا به صورت رسمی پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه داد که از ۱۵ عضو این شورا، ۱۳ عضو به این درخواست پاسخ منفی دادند.
ایالات متحده بارها و بارها خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شده است اما این بار با مخالفت اعضای این شورا مواجه شد.
بر اساس این گزارش، فرانسه، آلمان و انگلیس اعلام کردند که آمریکا سال ۲۰۱۸ به رغم مخالفت ها به صورت یکجانبه از توافق هسته ای ایران (برجام) خارج شد و ما نمی توانیم این قطعنامه پیشنهادی را که با تلاش های ما برای حفظ برجام مغایرت دارد، تایید کنیم.
نکته قابل توجه در مورد شرایط فعلی این است که متحدان دیرینه و وفادار آمریکا یعنی فرانسه، انگلیس و آلمان با منافع ایالات متحده مخالف بودند که احتمالاً برای واشنگتن تعجب آور بود.
چاینا گلوبال افزود: این رویداد کاملا درست است اما با توجه به تجزیه و تحلیل آنچه طی دو سال گذشته اتفاق افتاده است، بیشتر متعجب خواهیم شد؛ یادآوری مقاومت و نافرمانی که ایالات متحده در تلاش برای اعمال تحریم بر چین، با آن رو به رو شد، نشان دهنده منزوی شدن آمریکا در جامعه جهانی است.  
آمریکا مدت ها تلاش کرد تا دیدگاه خود در مورد چین را به اروپاییان تحمیل کند و چین را علت تمام مشکلات و بحران های جهانی جلوه دهد. اما یا دیدگاه و نظرات آمریکا قانع کننده نبود یا اینکه سرانجام اروپا در حال بیرون آمدن از سایه آمریکا است؛ با این حال حمایت از چین به اندازه حمایت کشورهای اروپایی از ایران گسترده نبود.
اروپاییان به آمریکا خاطر نشان کردند که منافع و اقتصاد آنها و همچنین اقتصاد کل دنیا به شدت به اقتصاد چین گره خورده است و قطع این رابطه آنها را با مشکلات بزرگی مواجه خواهد کرد.
در ادامه این مطلب آمده است: در واقع با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، روزهای روابط خوب اروپا و ایالات متحده رو به پایان گذاشته است.
سیاست مداوم فشار دولت ترامپ بر روسیه، ایران، ونزوئلا، چین و حتی آن کشورهایی که سعی در ایجاد مشارکت تجاری با شرکت ها در لیست تحریم ها دارند، همزمان بر منافع تجاری متحدان آمریکا نیز تاثیر گذاشته است.
از طرفی اروپا خواهان وابستگی هرچه کمتر به ایالات متحده است تا ارتش خود را داشته باشد نه ارتشی وابسته به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو). پیش از این نیز «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه خواستار ایجاد ارتش اتحادیه اروپا شده بود چرا که اعتمادش به ایالات متحده را از دست داده است.
چاینا گلوبال در پایان نوشت: تمامی این روند نشان دهنده اتمام دوره تبعیت بی قید و شرط از آمریکا و پرداختن به منافع خود اروپا است. دریافت ۱۳ رای منفی در شورای امنیت سازمان ملل متحد درس خوبی برای آمریکا و پیامی بسیار نگران کننده برای این کشور مبنی بر پایان دوره هژمونی منافع آمریکا در اروپا است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar